Papež František je smrti královny Alžběty II. hluboce zarmoucen

papež František
papež František, foto: Pixabay
ČTK 8. září 2022 22:06
Sdílej:

Papeže Františka hluboce zarmoutila smrt britské královny Alžběty II. V kondolenčním vzkazu novému králi Charlesovi III. vyzdvihl "velkorysou službu (britskému) národu a Společenství, příkladnou oddanost úkolům, pevné svědectví víry v Ježíše Krista" zesnulé panovnice.

Papež František byl poslední hlavou katolické církve, jež se osobně setkala s britskou panovnicí. Přijal ji v roce 2014 ve Vatikánu. Královna se za své 70 let dlouhé vlády setkala s dalšími třemi Františkovými předchůdci - Benediktem XVI. v roce 2010, Janem Pavlem II. v letech 1980 a 1998 a Janem XXIII. v roce 1961, uvádí vatikánská média.

Alžběta II. byla také nejdéle sloužící hlavou anglikánské církve. Za její vlády se vztahy s katolíky zlepšily, byť některé třecí plochy dále zůstávají, uvedla agentura ANSA.

Zmiňuje například dokument papeže Benedikta XVI. Anglicanorum coetibus z roku 2009, který umožňoval vstup mezi katolíky anglikánským kněžím, kteří nesouhlasili se směřováním své původní církve.

Stalo se
Zahraničí
Madeleine McCannová

Vyšetřovatelé ukončili pátrání po Madeleine McCannové

Po třech dnech intenzivního pátrání ukončili portugalští a němečtí vyšetřovatelé nejnovější prohledávání terénu v oblasti u města Praia da Luz v Algarve. Právě tam v roce 2007 zmizela tehdy tříletá Madeleine McCannová během rodinné dovolené, zatímco její rodiče byli na večeři nedaleko.

Světové celebrity
Patrick Gibson

Jméno nového Jamese Bonda odhaleno. Fanoušci ale budou zklamaní, nejde o film

Čekání fanoušků na nového Jamese Bonda se sice ještě úplně nenaplnilo, ale britsko-americké studio Amazon MGM odhalilo první oficiální podobu agenta 007 od konce éry Daniela Craiga. A překvapivě se nejedná o film, nýbrž o videohru. Titul s názvem 007: First Light, který vyjde v roce 2026, představuje mladého Jamese Bonda – a ztvární ho irský herec Patrick Gibson.

České celebrity
Tomáš Vartecký

Tomáš Vartecký překvapil fanoušky!

Tomáš Vartecký a krasavice? Řeč v tomto případě není o jeho manželce ani o bývalé partnerce, kterou byla oblíbená zpěvačka Anna K. Kytarista se vrátil na sociální sítě, z nichž předtím zmizel, specifickým způsobem. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Tragédie na Chrudimsku. V lese našli tělo ženy, dva lidé zadrženi

Kriminalisté se v Pardubickém kraji zabývají případem násilné smrti ženy. Dva podezřelí byli zadrženi. Podle dostupných informací bylo tělo oběti nalezeno v lese na Chrudimsku. Jedním ze zadržených má být člen její rodiny.