Papež František označil vývoj kolem Ukrajiny za velmi znepokojivý

Papež František dnes označil vývoj kolem Ukrajiny za velmi znepokojivý. Při svém pravidelném týdenním požehnání poutníkům na Svatopetrském náměstí vyzval shromážděné k tiché modlitbě za Ukrajinu a apeloval na politiky, aby usilovali o mír.

papež František

"Zprávy z Ukrajiny jsou velmi znepokojivé. Svěřuji veškeré mírové úsilí přímluvě Panny Marie a svědomí zodpovědných politiků," uvedl papež. "V tichosti se pomodleme," dodal. Shromáždění lidé pak na zhruba půl minuty ztichli, napsala agentura Reuters.

Americký prezident Joe Biden v sobotním telefonátu varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před dopady možné ruské invaze na Ukrajinu. Jestliže Rusko Ukrajinu napadne, bude podle Bílého domu následovat rozhodná a rychlá odpověď.

Podle Washingtonu přitom může ke vpádu ruských vojsk na Ukrajinu dojít "kdykoliv", i v době nynější olympiády v Pekingu. Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov po telefonátu Putina s Bidenem uvedl, že americká hysterie ohledně Ukrajiny "dosáhla svého vrcholu". Moskva, která k ukrajinským hranicím stáhla přes 100.000 vojáků, dlouhodobě popírá, že by se na sousední zemi chystala zaútočit.

Lidé se před velvyslanectvími v Praze modlili za mír pro Ukrajinu

Lidé se dnes odpoledne před ukrajinským velvyslanectvím v Praze modlili za mír. Jim i české vládě poděkoval za podporu ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Později se shromáždění přesunulo před nedalekou ruskou ambasádu. Podle odhadu zpravodajky ČTK se sešla zhruba stovka lidí, na místě dohlížela policie. Kvůli napětí na ukrajinsko-ruské hranci některé země včetně ČR vyzvaly své občany, aby do země necestovali, a stahují i lidi ze svých ambasád.

"V dnešní době je pro Ukrajinu podpora mezinárodního společenství to nejdůležitější. Válka trvá už osm let, ale jestli bude velká invaze, budeme muset svoji zemi bránit sami," řekl Perebyjnis shromážděným. Ukrajina si podle něj uvědomuje, že nikdo za ni nepůjde bojovat do první linie, proto poděkoval i za podporu země a její armády.

Dodal, že doufá, že dělostřeleckou munici, kterou Ukrajina od Česka získala, nebude muset použít. "Ukrajina doufá, že tento konflikt se vyřeší mírovou, diplomatickou cestou. Ale pokud agresoři, okupanti přijdou, budeme se bránit. To je logické," dodal.

Pořadatelka Martina Hanusová poděkovala české vládě za její podporu Ukrajiny, velvyslanec připomněl i nedávnou cestu ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) do země. Farář Tomáš Trusina vyzval vládu, aby podporovala i neziskové organizace působící na Ukrajině a podpořila přijetí uprchlíků, pokud by ke konfliktu došlo.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků. Vyvolalo obavy Kyjeva i Západu, že se připravuje na vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy napsal, že by ruská invaze mohla začít ve středu 16. února.

Krize se vyostřila natolik, že USA vydaly pokyn k evakuaci části diplomatů z Kyjeva. Stavy na zastupitelských úřadech na Ukrajině snižuje i Rusko. Moskva ovšem popírá, že by měla v úmyslu Ukrajinu napadnout. V obavě z ruské invaze v pátek vyzvaly USA, Británie, Nizozemsko, Lotyšsko, Estonsko a Japonsko své občany, aby Ukrajinu neprodleně opustili. Později se k výzvě připojily i další země včetně Česka, lidé nemají cestovat ani do Běloruska.

Ruští vojáci dobyli Severodoněck, ukrajinské síly se stáhly k Lysyčansku

25.06.2022 20:40 Aktualizováno Východoukrajinský Severodoněck už je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských…

Rusko poskytne Bělorusku rakety, které mohou nést jaderné hlavice

25.06.2022 19:19 Aktualizováno Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce…

Erdogan mluvil s Anderssonovou, k pokroku ohledně NATO nedošlo

25.06.2022 17:33 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 17:03 Aktualizováno V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Erdogan navrhl obnovit trest smrti, chce s ním zastrašit lesní žháře

25.06.2022 15:55 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl znovuobnovit ve své zemi trest smrti, který by podle…

Střelba u gay baru v Oslu: Dva mrtví, dalších 21 osob zraněných

25.06.2022 15:29 Aktualizováno Norská policie vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako extrémní islamistický terorismus.…

Biden podepsal zákon o přísnější regulaci prodeje zbraní v USA

25.06.2022 15:27 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní,…

Rusové tvrdí, že při útoku na Ukrajině zabili desítky polských žoldnéřů

25.06.2022 12:54 Ruská armáda zabila při útoku na východoukrajinské město Kosťantynivka až 80 polských žoldnéřů.…

Zelenskyj odvolal ukrajinské velvyslance z několika zemí

25.06.2022 11:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odvolal z funkce velvyslance v několika zemích,…

Rusové ostřelovali Javoriv nedaleko polských hranic

25.06.2022 10:22 Aktualizováno Ruská armáda dnes ráno ostřelovala vojenskou základnu v ukrajinském Javorivu blízko polské hranice,…

Související:

Nejnovější