Papež František označil za ostudu neschopnost církve řešit zneužívání dětí

Papež František označil za ostudu dlouhou neschopnost církve řešit případy sexuálního zneužívání dětí církevními představiteli. Znovu rovněž uvedl, že cítí bolest, smutek a soucit s oběťmi těchto činů.

papež František

Hlava katolické církve to prohlásila dnes při pravidelné generální audienci ve Vatikánu v reakci na úterní zveřejnění výsledků dvouapůlletého vyšetřování nezávislé komise, podle níž představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili na 216.000 dětí. Informovala o tom televize France 24.

"Rád bych vyjádřil obětem svůj smutek a bolest kvůli traumatu, které utrpěly. A také svou hanbu, naši hanbu kvůli tomu, že církev nebyla tak dlouho schopna se na (tyto případy) náležitě soustředit," řekl dnes papež František na generální audienci.

Papež dnes také vyzval představitele církve, aby pracovali na tom, aby se takové situace už neopakovaly. Vyzval také všechny francouzské katolíky, aby převzali svůj díl odpovědnosti za zajištění toho, že církev bude "bezpečným domovem pro všechny".

Už v úterý papež přes vatikánského mluvčího vyjádřil "hluboký zármutek", ale také "vděk" obětem za jejich odvahu mluvit o těchto činech. "Myslí také na francouzskou církev, aby, když už si uvědomila tuto otřesnou realitu, se mohla vydat cestou vykoupení," uvedl v úterý mluvčí Matteo Bruni.

Francouzská vyšetřovací komise, složená z dvacítky odborníků na civilní i církevní právo, historiků, psychologů a lékařů, v úterý zveřejnila výsledky svého dvouapůlletého vyšetřování, při němž vycházela z církevních, soudních a policejních archivů a z osobních svědectví. Podle ní představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili na 216.000 dětí, většinou chlapců. Pokud se započtou i trestné činy laiků, kteří pracovali pro církev, například jako učitelé v náboženských školách, dosahuje tento počet asi 330.000. Komise vznikla z iniciativy francouzské katolické církve v roce 2018.

František se ke skandálům sexuálního zneužívání v církvi, jehož se v řadě zemí někteří její představitelé dopouštěli a další ho léta kryli či nedůsledně vyšetřovali, postavil rázně už brzy po začátku svého pontifikátu v roce 2013. V roce 2014 zřídil vyšetřovací komisi a téhož roku přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí takového zneužívání. Během zahraničních cest se papež obětem několikrát veřejně omluvil a v roce 2019 svolal do Vatikánu první summit katolických církevních představitelů o ochraně nezletilých v církvi. Posléze vydal několik dekretů, které mají zabránit tomu, aby se takové případy opakovaly.

V prosinci má také vstoupit v platnost zpřísnění právního kodexu církve, který poprvé zmiňuje trestnost sexuálního zneužívání nezletilých i dospělých věřících kněžími a definuje i postup při stíhání těchto provinění, kterému mají čelit nejen duchovní, ale i laikové zastávající funkce uvnitř aparátu katolické církve.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů

18.10.2021 08:26 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Orbánovým vyzyvatelem má být konzervativní starosta Márki-Zay

17.10.2021 21:43 Aktualizováno Vyzyvatelem maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentních volbách v příštím roce bude…

Zelení formálně schválili mandát na koaliční rozhovory o německé vládě

17.10.2021 19:43 Němečtí Zelení dnes na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání…

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici

17.10.2021 19:17 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

Konec aktivity sopky, jež měsíc chrlí lávu na La Palmě, není v dohledu

17.10.2021 17:10 Konec činnosti sopky na kanárském ostrově La Palma je zatím v nedohlednu. Řekl to dnes premiér…

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

17.10.2021 16:11 V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom dnes stanice BBC.…

Volskwagen pozval na setkání manažerů šéfa konkurenční Tesly Muska

17.10.2021 14:55 Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk o víkendu prostřednictvím videohovoru oslovil…

Úřady zveřejnily jméno muže, který je podezřelý z vraždy poslance Amesse

17.10.2021 12:57 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko eviduje rekordních 34 303 případů nákazy, obětí ubylo

17.10.2021 11:21 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

Zástupce Evropské komise varoval před energetickou chudobou v Evropě

17.10.2021 10:56 Evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzestup cen…

Související:

Nejnovější

reklama