Papež označil válku na Ukrajině za děsivý úpadek lidství

Papež František.
Papež František., foto: Pixabay
ČTK 1. května 2022 13:29 | akt. 1. května 2022 21:25
Sdílej:

Papež František v dnešním poselství označil válku na Ukrajině za "děsivý úpadek lidství". Nejvyšší představitel katolické církve kvůli ruské invazi na Ukrajině podle svých slov trpí a pláče, napsala agentura Reuters.

František před tisíci věřícími na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zároveň vyzval zajištění humanitárních koridorů, aby mohli být evakuováni lidé, kteří uvázli v mariupolských železárnách a ocelárnách Azovstal.

Podle agentury Reuters papež znovu nepřímo kritizoval Rusko, když prohlásil, že Mariupol - přístavní město na jihovýchodě Ukrajiny - byl "barbarsky bombardován a zničen".

Papež František ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, odsoudil už dříve a opakovaně vyzývá k zastavení války a k mírovým jednáním. Například začátkem dubna opět vyzval k zastavení masakrů, jaký se stal mimo jiné v Buči u Kyjeva, a rozvinul přitom ukrajinskou vlajku, kterou mu přivezli přímo z Buče.

V tradičním velikonočním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) papež nepřímo kritizoval Rusko za to, že Ukrajinu zatáhlo do krutého a nesmyslného konfliktu.

Stalo se
Společnost
V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024)

Astronaut Aleš Svoboda nejspíš poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

Počasí
Déšť, mraky.

Deštivé červnové počasí trápí Česko. Nejvíce má pršet na východě

V Česku sice druhým týdnem pokračuje meteorologické léto, ale již v úterý se počasí pokazilo. Znovu totiž začalo pršet. Meteorologové očekávají, že místy spadnou za 48 hodin i desítky milimetrů srážek. 

České celebrity
Pavel Vítek a Janis Sidovský

Pavel Vítek nemůže oslavit výročí. Zpěvák se dává dohromady v nemocnici

Letošní červen zatím není pro Pavla Vítka šťastným měsícem. Podle nejnovějších informací totiž skončil v nemocnici, údajně kvůli problémům se srdcem. Životní partner zpěváka ale uklidnil fanoušky vyjádřením, v němž zmínil i to, kdy se Vítek vrátí na pódia. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry chce přivézt Meghan a děti zpět do Británie!

Britský princ Harry doufá, že během několika následujících týdnů přivede svou manželku Meghan Markle a obě děti zpět do Anglie. Důvodem plánované červencové cesty je propagace her Invictus Games, které se budou příští rok konat v Birminghamu.