Papež se setkal se skupinou kanadských původních obyvatel, žádají omluvu

Papež František se dnes setkal s první skupinou představitelů kanadských původních obyvatel a menšin. Delegace usiluje o omluvu za tisíce obětí katolíky vedených internátních škol, které se snažily v Kanadě o násilnou převýchovu místních menšin, která mnohdy vedla ke smrti dětí. Další schůzky jsou v plánu až do pátku, informovala agentura APA.

papež František

"Ačkoli čas na přiznání chyby, omluvu a odčinění je dávno pryč, nikdy není pozdě udělat správnou věc," řekla novinářům na Svatopetrském náměstí po audienci Cassidy Caronová, předsedkyně kanadské Národní rady Métisů. Měla na sobě tradiční ručně šitý korálkový kabátek, vyrobený speciálně pro tuto příležitost. Delegace Métisů věnovala papeži pár červených korálkových mokasínů.

Zástupci původních obyvatel považují osobní setkání s papežem za "nezbytnou součást našeho společného uzdravení", řekl Natan Obed ze skupiny Inuit Tapiriit Kanatami. Kanadská strana také žádá zpřístupnění spisů, protože společnost se podle nich stále ještě potýká s následky jednání představitelů katolické církve. Členy delegace jsou i tři lidé, kteří těmito školami prošli.

"Každé setkání trvalo jednu hodinu a z papežovy strany se vyznačovalo přáním naslouchat a vytvořit prostor pro sdělení bolestivých příběhů přeživších," uvedl Vatikán.

Podle představitelů původních obyvatel papež zmínil "pravdu, spravedlnost a reparace". Doufají také, že se papež veřejně omluví při návštěvě Kanady, kterou Vatikán oznámil, aniž by upřesnil datum.

Kanadský školský systém až do roku 1996 odděloval děti původních obyvatel od jejich rodin a posílal je do internátních škol, kde byly mnohé z nich týrány, sexuálně zneužívány a trpěly hladem. Tento systém byl součástí snah o asimilaci domorodých dětí, které byly nuceny vzdát se svých rodných jazyků a konvertovat ke křesťanství.

Podle kanadských vyšetřovatelů systém takto násilně vyhnal z domovů na 150.000 dětí. Otřesné podmínky v internátních školách si podle odhadů expertů vyžádaly asi 6000 obětí. Kanadský parlament po jednom z loňských nálezů hromadných hrobů na místě někdejší katolické internátní školy schválil nový státní svátek, který se jmenuje Den pravdy a smíření.

Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval papeže k veřejné omluvě. V září se obětem školského systému veřejně omluvili kanadští biskupové a místní katolické církev připravila odškodné.

í.

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější