Papež souhlasil s vyplacením milionu eur na jednání s islamisty, tvrdí kardinál

Papež František souhlasil s vyplacením až jednoho milionu eur (skoro 24,6 milionu korun) na jednání s malijskou skupinou islamistů, jež v roce 2017 unesla kolumbijskou řádovou sestru. Dnes to řekl kardinál Angelo Becciu, který před soudem vypovídal v případě, ve kterém je obžalován ze zpronevěry peněz. Svým svědectvím poskytl důkaz, že papež zřejmě souhlasil s vyplacením výkupného skupině, jež se hlásila k teroristické organizaci Al-Káida, uvedla agentura AP. Becciu vinu odmítá.

papež František

Becciu, který byl jedním z nejvýše postavených představitelů ve Vatikánu a blízkým spolupracovníkem papeže, uvedl, že na osvobození kolumbijské řádové sestry Glorie Cecilie Narvaezové začal pracovat v lednu roku 2018, zhruba rok po únosu. On a jeho spolupracovnice Cecilia Marognová za tímto účelem kontaktovali britskou bezpečnostní společnost The Inkerman Group. O jednání s Brity a o dalších aktivitách vedoucích k osvobození řádové sestry informoval papeže. "Musím říct, že svatý otec souhlasil s každým krokem v této operaci," uvedl před soudem kardinál.

Becciu v dlouhém proslovu vysvětloval své vztahy s Marognovou, která se ve Vatikánu prezentovala jako odbornice na tajné služby. Kardinál tvrdí, že ženu pověřil jednáním s britskou firmou i vyplácením záloh, aby se Vatikán vyhnul skandálu, kdyby prosákly informace o tom, že se snaží jednat s islamisty. Rozpočet činil jeden milion eur a byl určen na vytvoření "sítě vztahů" a samotné osvobození řádové sestry. Odkazem na platby Britům chtěl Becciu vysvětlit i několik podezřelých plateb. Zda výkupné Vatikán vyplatil, neřekl.

Marognová a Becciu ale už nestáli u konce operace, protože o funkce ve Vatikánu přišli na podzim roku 2020, zatímco sestra Narvaezová byla propuštěna až v říjnu následujícího roku.

Becciu a dalších devět lidí stojí před vatikánským soudem kvůli obžalobě ze zpronevěry peněz, zneužití funkce či ovlivňování svědků. Soud se týká transakce s luxusní nemovitostí v Londýně, ve které Vatikán ztratil zhruba 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy korun), a dalších nesrovnalostí v hospodaření vatikánského Státního sekretariátu. Marognová čelí žalobě, že si přivlastnila zhruba 570.000 eur z vatikánské pokladny pro vlastní potřeby a na nákup luxusního zboží. Žena rovněž vinu odmítá.

Becciu byl v letech 2011-2018 druhým nejvyšším představitelem Státního sekretariátu a blízkým spolupracovníkem papeže Františka. Ten ho ale v září roku 2020 zbavil všech funkcí kvůli podezření ze zneužití úřadu a nepotismu. Becciu tvrdí, že byl papežovi vždy věrný a ničeho zlého se nedopustil. František ho kvůli soudu zbavil mlčenlivosti. Stání před tribunálem budou pokračovat až do začátku června.

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Putin se podle Ukrajinců stal terčem atentátu, který se nezdařil

23.05.2022 15:21 Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi…

Související:

Nejnovější