Papež v Kongu odmítl vykořisťování Afriky

Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském paláci v Kinshase odmítl vykořisťování Afriky. Podle papeže, který je očekáván rovněž v Jižním Súdánu, bohaté země nemohou nadále ignorovat tragický osud mnoha afrických států. Situaci v Kongu označil František podle Reuters za zapomenutou genocidu a kritizoval milice páchající násilnosti na východě země.

papež František

"Ruce pryč od Konžské demokratické republiky! Ruce pryč od Afriky! Přestaňte Afriku dusit: není to důl, který je třeba vytěžit, ani území, které je třeba vyplenit," uvedl papež v projevu po setkání s konžským prezidentem Félixem Tshisekedim.

"Jed chamtivosti potřísnil jeho diamanty krví," uvedl papež konkrétně o Kongu, kde boje o nerostné suroviny vedly k válkám, hladu a vysídlení mnoha tamních obyvatel.

Kongo má jedna z nejbohatších nalezišť diamantů, zlata, mědi, kobaltu, cínu, tantalu a lithia na světě, o které mezi sebou bojují zahraniční milice, vládní jednotky a také ozbrojená skupina M23. Východní Kongo zároveň sužuje násilí, které souvisí s následky genocidy v sousední Rwandě z roku 1994.

"Konžský lid bojuje za zachování své územní celistvosti proti politováníhodným pokusům o rozdrobení země," uvedl papež v projevu ve zjevné narážce na M23 a další milice působící na východě Konga.

Podle OSN je v zemi v současnosti na 5,6 milionů vnitřně vysídlených lidí a více než čtvrtina populace Konga se v důsledku konfliktu potýká a hladem. Katolická církev v zemi zajišťuje fungování mnoha škol, zdravotnických zařízení a podporu demokracie.

"Člověk má dojem, že se mezinárodní komunita v podstatě smířila s násilím, které sžírá Kongo. Nemůžeme si zvykat na krveprolití, které tuto zemi provází už desítky let a které si vyžádalo miliony mrtvých," uvedl papež na adresu bohatých zemí.

"Je to poprvé, co ho vidím jinak než jen v televizi. Je to radostný okamžik," uvedl katolický kněz Alain Difima, který na papežův přílet čekal několik hodin. Davy tisíců lidí pak vítaly pontifika při cestě přes ty nejchudší čtvrti Kinshasy, píše Reuters.

Afrika je jedno z mála míst ve světě, kde praktikujících katolíků přibývá stejně jako nových kněží a řeholníků, což tuto pátou papežskou návštěvu kontinentu za posledních deset let činí o to důležitější, píše AP.

Přibližně polovina devadesátimilionové populace Konga se hlásí k římskokatolické církvi a v zemi je více než 10.000 řádových sester a 4000 seminaristů, kteří tvoří 3,6 procenta z celkového počtu mladých mužů, kteří se připravují na kněžství.

"Musíme naslouchat jejich kultuře: vést dialog, učit se, mluvit, podporovat," uvedl papež před cestou do Afriky v rozhovoru s AP, v němž také kritizoval kolonialistickou mentalitu, kvůli které mnozí Afriku považují za místo vhodné k vykořisťování. Naznačil tak, že jeho poselství se bude lišit od návštěvy papeže Jana Pavla II., který v roce 1985 při cestě do Konga (tehdy Zairu) tamějším kněžím a biskupům připomínal, že se mají držet celibátu.

Ve středu čeká papeže Františka mše na letišti v Kinshase a setkání s přeživšími konfliktu na východě země, včetně obyvatel z Gomy, kam se František původně chtěl také vydat, ale z bezpečnostních důvodů nakonec cestu zrušil.

"Doufáme, že papež svou návštěvou přinese lidem v Kongu, kteří to potřebují, poselství míru," uvedl Providence Bireke, manažer italské humanitární skupiny AVSI, která působí v Gomě.

Představitelé neziskového sektoru podle AP doufají, že návštěva papeže Františka v Kongu a v Jižním Súdánu, kam hlava katolické církve odcestuje v pátek, přiláká pozornost dárců k těmto místům nejhorších humanitárních krizí současnosti.

Po Putinovi ICC asi vydá zatykač i na další představitele ruské armády,…

20.03.2023 13:47 Dá se očekávat, že Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v budoucnu vydá zatykač i na další…

Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, Putin s ním projedná Ukrajinu

20.03.2023 12:15 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, oznámily světové agentury s odvoláním na čínská…

EU by měla schválit společné nákupy munice pro Ukrajinu, řekl Borrell

20.03.2023 11:51 Země Evropské unie by se dnes v zájmu Ukrajiny i vlastních finančních úspor měly shodnout na…

Čína vyzvala ICC po vydání zatykače na Putina k objektivitě

20.03.2023 10:23 Čína dnes vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta…

Ukrajinci hlásí odražení 69 ruských útoků na východě země

20.03.2023 09:25 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem…

Putin tvrdí, že Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení krize

20.03.2023 08:10 Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident…

V Bratislavě skočili z okna muž a žena, v bytě pak policie našla mrtvé dítě

19.03.2023 21:17 Na bratislavském sídlišti Petržalka dnes s odstupem několika hodin přišli o život po pádu z okna…

Ukrajinské úřady hlásí po dalším ruském ostřelování zabité a zraněné…

19.03.2023 19:14 Nejméně tři civilisté dnes přišli o život a další dva vyvázli se zraněním z ruského ostřelování…

V USA se řeší spekulace o zatčení Trumpa, republikáni kritizují prokuraturu

19.03.2023 17:10 Mnozí představitelé americké Republikánské strany o víkendu vystupovali na podporu bývalého…

Česko nabízí Slovensko restaurátory kvůli obnově Banské Štiavnice

19.03.2023 16:38 Aktualizováno Situace po rozsáhlém požáru v Banské Štiavnici, který v sobotu poničil historické budovy v centru…

Související:

Nejnovější