Papež zvažuje návštěvu Kyjeva, dnes dorazil na Maltu

Papež František.
Papež František., foto: Pixabay
ČTK 2. dubna 2022 11:41 | akt. 2. dubna 2022 14:07
Sdílej:

Papež František zvažuje, že navštíví Kyjev. "Ano, je to možné," řekl dnes novinářům v letadle cestou na Maltu. Podrobnosti podle agentury Reuters neuvedl. V projevu na Maltě, kde je na dvoudenní návštěvě, dnes ruského prezidenta Vladimira Putina nepřímo označil za potentáta v zajetí nacionalistických zájmů, který podněcuje konflikty. Mluvil o stínech války přicházejících z Východu.

Pokud by se František skutečně rozhodl navštívit Kyjev, kam ho pozvali ukrajinští politici i náboženští představitelé, stal by se nejznámější osobností, která by tak během války učinila. Velký ohlas v březnu vyvolala návštěva ukrajinské metropole českým premiérem Petrem Fialou a jeho protějšky z Polska a Slovinska, kterou pozorovatelé hodnotili jako silný signál podpory Kyjevu, který čelí agresi Moskvy.

"Z východu Evropy, ze země, kde vychází slunce, se teď rozšířily temné stíny války. Mysleli jsme si, že invaze do jiných zemí, divoké pouliční boje a atomové hrozby jsou ponurými vzpomínkami na vzdálenou minulost," řekl papež v projevu k maltským představitelům. "Avšak ledové větry války, které přináší jen smrt, zkázu a nenávist, se mocně opřely do životů mnoha lidí a zasáhly nás všechny," dodal.

"Zase znovu nějaký potentát, bohužel v zajetí anachronických tvrzení týkajících se nacionalistických zájmů, vyvolává a podněcuje konflikty, zatímco obyčejní lidé cítí potřebu budovat budoucnost, která buď bude společná, nebo nebude vůbec," prohlásil také.

Papež v průběhu března mluvil s ukrajinským prezidentem, mimo jiné o komplikované humanitární situaci v zemi. "Mediační role Svatého stolce by byla vítána," napsal tehdy Volodymyr Zelenskyj na twitteru. 

Novináři si dnes všimli toho, že když pětaosmdesátiletý papež v Římě nastupoval do letadla, tak nešel po schodech, ale využil zvedací plošinu. Podle Reuters to bylo poprvé. František, pro něhož je cesta na Maltu 36. cestou do zahraničí ve funkci, trpí problémy s nervy, které mu způsobují bolesti nohou.

V letadle měl papež podle novinářů dobrou náladu, ale uličkou stroje šel s obtížemi.

Pontifex musel v únoru zrušit cestu do Florencie a nezúčastnil se ani mší během Popeleční středy kvůli akutní bolesti kolen. Loni v červenci strávil deset dní v nemocnici po plánované operaci, při níž mu lékaři odebrali část tlustého střeva.

Stalo se
Světové celebrity
Victoria Beckham

Victoria Beckham pod palbou. Prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry

Victoria Beckham prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Kromě pokračujícího a velmi veřejného sporu se svým nejstarším synem Brooklynem nyní čelí zradě od člověka, kterého roky považovala za blízkého přítele. Známý DJ Fat Tony, ikona londýnské klubové scény, se totiž rozhodl přiživit na posměšcích, které se na adresu bývalé členky Spice Girls valí ze všech stran.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry u soudu: Chtěli mě dohnat k drogám a alkoholu

Britský princ Harry u Vrchního soudu v Londýně ostře zaútočil na vydavatele deníku Daily Mail. V emotivním svědectví obvinil společnost Associated Newspapers Ltd (ANL) z toho, že se ho svými praktikami snažila dohnat „k drogám a alkoholu“. Podle vévody ze Sussexu vydavatelství svou obsesí sledovat každý jeho krok udělalo ze života jeho manželky Meghan „naprosté utrpení“.

Zahraničí
 J. D. Vance na Mnichovské bezpečnostní konferenci (MSC)

Čekáme dítě, oznámil světu americký viceprezident JD Vance

Americká viceprezidentská rodina se rozrůstá. JD Vance a jeho manželka Usha v úterý prostřednictvím společného příspěvku na sociální síti Instagram oznámili, že očekávají čtvrtého potomka. Pár zároveň prozradil, že se jejich rodina v červenci rozroste o chlapce.

České celebrity
Ondřej Brzobohatý dorazil do soudní budovy. (12.3.2025)

Brzobohatý se dočkal. Soud rozhodl v jeho sporu s exmanželkou Kuchařovou

Ondřej Brzobohatý se konečně dočkal rozhodnutí ve svém sporu s bývalou manželkou Taťánou Kuchařovou. A jistě ho těší, že soud rozhodl v jeho prospěch. Modelka by se měla hudebníkovi omluvit a zaplatit mu značnou sumu. Rozsudek ale zatím není pravomocný.