Průměrná cena pobytů v hotelech v Praze vlivem koronavirové krize podle rezervačních a prodejních portálů, které ČTK oslovila, druhým rokem klesá. Stále v ní totiž chybějí zahraniční turisté. Naopak hoteliéři v regionech, zvláště v nejžádanějších lokalitách, kam s oblibou na dovolenou vyrážejí domácí cestovatelé, zdražují.
Ceny pobytů jsou často vyšší než v době před pandemií v roce 2019, vyplývá z ankety ČTK.
Koronavirová krize podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého ukázala, kdo je odolný a přizpůsobivý. "Regiony využily toho, že Češi budou ve velkém jezdit na dovolené po tuzemsku, proto proti předcovidovému roku 2019 ceny zvedly. Jde zejména o nejžádanější lokality, jako jsou Krkonoše, Šumava a jižní Čechy," řekl ČTK. Chtějí tak podle něj dohnat ztrátu z období, kdy musely mít ubytovací služby pro rekreační účely zavřeno.
Pokoj na čtyři noci za dva lidi mohli cestovatelé podle Veselého předloni v červnu a červenci v regionech pořídit v průměru za 7499 korun, letos za takový pobyt zaplatí 9443 korun. Nejvyšší ceny ubytování jsou podle něj na jižní Moravě. "Týdenní či čtrnáctidenní dovolené pro rodinu například v Lednici a okolí lze sehnat za cenu all inclusive dovolených u moře," uvedl.
Manažer portálu Hotel.cz Milan Petr ČTK řekl, že v první půlce srpna zaplatil host tříhvězdičkového hotelu za noc v Jeseníkách v průměru 1050 korun, na Lednicku 1074 korun a v Beskydech 1209 korun. Srpnové ceny v žádaných regionech podle něj začínají přesahovat hodnoty roku 2019.
Hoteliéři v Praze, aby přilákali domácí turisty, museli naopak podle Veselého zlevnit. Cena pokoje pro dva na čtyři noci klesla podle něj z průměrných 7851 korun v roce 2019 na letošních 6678 korun. "Nutno dodat, že jde o průměr trhu. Pokud bychom se podívali na ceny vybraných hotelů, tak v některých případech jejich ceny klesly na méně než polovinu ve srovnání s předloňským rokem," řekl.
Ve tříhvězdičkovém hotelu v Praze lidé mohli podle Petra najít v první polovině srpna ubytování na noc v průměru za 708 korun. Je to podle něj nejméně ze všech turistických regionů v České republice. "Stále platí, že některé pražské hotely vyššího standardu se zaměřením na zahraniční klientelu zůstávají plně uzavřené," dodal Petr.
Květnový průzkum státní agentury CzechTourism ukázal, že strávit dovolenou v tuzemsku letos plánuje 76 procent Čechů. V průměru bude trvat 13 dní, lidé za ni utratí 6840 korun na osobu, což je o 700 Kč více, než uváděli loni.
Především velká města se nadále potýkají s výpadkem hostů z ciziny. Odborníci dlouhodobě poukazují na to, že domácí turisté je nemohou nahradit. Podle dřívějších informací společnosti Economic Impact by Češi museli mít šest až osm týdnů dovolené a svůj obvyklý rozpočet na ni zvýšit o 15.000 až 25.000 korun na každého pracujícího.
Jako první vás možná napadne, jak dáte na online fakturu razítko nebo podpis. Ve skutečnosti to ale řešit vůbec nemusíte. Co ale uvádět musíte?
Ve věku 41 let zemřel americký herec Devin Lee Harjes, který se proslavil rolemi v řadě úspěšných televizních seriálů, včetně Boardwalk Empire, Daredevil a Gotham. Informaci o jeho úmrtí přinesl server The Hollywood Reporter. Harjes podlehl vážné nemoci po diagnóze rakoviny, kterou mu lékaři oznámili letos v únoru. Zemřel v úterý v nemocnici Mount Sinai West v New Yorku, uvedl Hollywood Reporter.
Jako první o příletu nizozemské hvězdy informoval server F1NEWS.cz. Max Verstappen, čtyřnásobný mistr světa ve Formuli 1, zamířil po zklamání ve Velké ceně Španělska nečekaně do Prahy. Jeho cesta ale není soukromá. V metropoli ho čekají pracovní povinnosti.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i na začátku prvního červnového pracovního týdne. Těhotenství Hanky Třeštíkové, které oznámila v únoru, má šťastný konec. Pražská komunální politička z rodiny slavné filmové režisérky se stala maminkou.
Česko i v pondělí zasáhnou další bouřky. Nová výstraha na tom nic nemění, ačkoliv přináší jisté změny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) časově posunul začátek varování na 14. hodinu a zmenšil oblast s vysokým stupněm nebezpečí. Na západě Čech se bouřky vůbec nečekají.
Květen je u konce a taková Helena Vondráčková na něj rozhodně nezapomene. Po ztrátě milované fenky totiž s manželem přivítala do domácnosti nového čtyřnohého kamaráda. Toho již seznámila i s další důležitou osobou.
Česko trne hrůzou, protože Jiřina Bohdalová se v uplynulých dnech opět ocitla v nemocnici. Pravda vyšla najevo, když legendární herečka nedorazila na akci, kde neměla chybět. Problémy údajně začaly už o víkendu.
Poláci rozhodli. V těsném druhém kole prezidentských voleb zvítězil nacionalistický kandidát Karol Nawrocki, podporovaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS) a administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Porazil liberálního starostu Varšavy Rafała Trzaskowského poměrem 50,89 % ku 49,11 % hlasů.
Michaela Ochotská oznámila během prvního červnového dne radostnou novinku. Podruhé se totiž stane maminkou. Otcem dítěte bude její současný partner, který ji na konci loňského roku požádal o ruku.
Řeporyjský starosta Pavel Novotný se poprvé vyjádřil k nedělní dopravní nehodě na dálnici D4. Novotný uvedl, že se havárie obešla bez zranění či škod na cizím majetku. Popřel také, že by měl zákaz řízení. Podle svých slov se dopustil přestupku.
Udeřily během obou dnů uplynulého víkendu a hrozí i dnes. Pondělní bouřky mohou být i velmi silné, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve výstraze na sociální síti X.
Poláci si vybrali muže, který na prezidentském postu nahradí po vypršení dvou funkčních období Andrzeje Dudu. V nedělním druhém kole voleb podle prvních odhadů po uzavření volebních místností zvítězil varšavský starosta Rafał Trzaskowski, jenž na post hlavy státu kandidoval již před pěti lety.