Patrioty mají podle Dudy chránit Polsko

Podle polského prezidenta Andrzeje Dudy záleží na rozhodnutí Německa, kde budou rozmístěny systémy protivzdušné obrany Patriot. Berlín je původně nabídl Varšavě, ale polský ministr obrany Mariusz Blaszczak navrhl, aby systémy získala Ukrajina čelící ruským raketovým útokům. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes řekl, že je na jednotlivých zemích, zda se rozhodnou systémy protivzdušné obrany poslat na Ukrajinu.

Raketová baterie Patriot

"Z vojenského hlediska by bylo nejlepší, aby (systémy Patriot) byly rozmístěny na Ukrajině, aby chránily i polské území," řekl dnes Duda při návštěvě litevského Kaunasu. Ještě dnes ráno ale šéf Dudovy kanceláře Pawel Szrot v Polském rozhlasu řekl, že prezident si myslí, že "německé rakety by měly chránit polské území a polské občany". V Kaunasu pak Duda řekl, že "rozhodnutí je na německé straně".

Mluvčí vlády v Berlíně uvedl, že Německo o návrhu předat systémy Patriot jedná se spojenci.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová nabídla Polsku systém Patriot poté, co minulý týden dopadla u polské obce Przewodów poblíž ukrajinských hranic raketa a zabila dva lidi. Podle západních činitelů šlo zřejmě o střelu ukrajinské protiletecké obrany, která se bránila tehdejší smršti ruských raket. Polský ministr obrany Blaszczak v pondělí uvedl, že nabídku "s radostí" přijímá, ve ale středu navrhl, aby Německo systémy protivzdušné obrany raději poskytlo Ukrajincům. Se stejným nápadem přišel o něco dříve Jaroslaw Kaczyński, předseda hlavní polské vládní strany Právo a spravedlnost a neoficiálně nejvlivnější politik v Polsku.

Lambrechtová ve čtvrtek do Varšavy vzkázala, že "systémy Patriot jsou součástí integrované protivzdušné obrany NATO, což znamená, že mají být použity na území NATO".

Německý velvyslanec v Polsku Thomas Bagger v rozhovoru v dnešním vydání listu Rzeczpospolita připomněl, že Německo nedisponuje velkým množstvím systémů Patriot a to, že je Varšavě nabídlo, "dokládá, jak velký význam vláda v Berlíně Polsku přikládá". Řekl, že Blaszczakův návrh příliš dobře nechápe, protože "polská vláda dokonale zná rozdíl mezi územím patřícím k NATO a takovým, které k alianci nepatří". Patrioty jsou součástí obranných kapacit NATO a jejich využití mimo jeho území není podle Baggera realistické. Dodal, že protiraketové systémy by museli obsluhovat němečtí vojáci, tedy vojáci NATO, a nemohou být proto rozmístěny na území Ukrajiny. Německo navíc poskytlo Ukrajině moderní systém protivzdušné obrany Iris-T.

Nicméně šéf NATO Stoltenberg řekl, že "konkrétní rozhodnutí o konkrétních systémech jsou v rukou jednotlivých států" aliance. Dodal, že někdy existují dohody týkající se koncových uživatelů zbraňových systémů a další věci, které je třeba projednat se spojenci. "Ale v závěru musejí rozhodnutí udělat národní vlády," podotknul.

Na otázku, zda by se NATO po poslání systémů protivzdušné obrany Patriot na Ukrajinu mohlo stát stranou konfliktu, Stoltenberg připomněl, že země aliance už vyspělé zbraňové systémy Kyjevu posílají. "Dělá se to tak, že když je potřeba odborného zacházení s těmito systémy, absolvují Ukrajinci výcvik v některé zemi NATO," připomněl.

Téměř dva miliony Italů musí zaplatit pokutu, nenechaly se očkovat proti…

01.12.2022 09:42 Téměř dva miliony Italů budou muset zřejmě zaplatit pokutu sto eur (asi 2500 Kč) za to, že se do…

Extrémní počasí v Evropě. Meteorologové varují před vydatnými srážkami

01.12.2022 06:30 I čeští meteorologové upozorňují na tlakovou níži s nebezpečnými projevy, která ovlivní počasí v…

Zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min, bylo mu 96 let

30.11.2022 22:02 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle tiskové agentury Reuters o…

Zelenskyj zve Muska na Ukrajinu. Chce, aby se podíval na škody způsobené…

30.11.2022 21:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele…

Islámský stát oznámil zabití svého vůdce

30.11.2022 21:21 Aktualizováno Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to…

Většina Rusů je podle průzkumu pro vyjednávání

30.11.2022 21:00 Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes…

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou

30.11.2022 20:18 Aktualizováno Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce…

EU měla varovat Muska, že Twitteru hrozí zákaz kvůli moderování obsahu

30.11.2022 20:15 Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval…

Německo a Norsko chtějí, aby NATO chránilo podmořskou infrastrukturu

30.11.2022 18:46 Aktualizováno Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které…

Západ se podle Scholze nezalekne jaderných hrozeb Ruska, NATO je garant…

30.11.2022 18:36 Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci…

Související:

Nejnovější