Pavel a Babiš se utkali v debatě, střetli se kvůli euru, válce nebo Agrofertu

Na tématech přijetí eura, války na Ukrajině či bohatnutí firem Agrofertu díky inflaci se v dnešní dnešní debatě na webu Blesk.cz střetli prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO). První polovina hodinového vystoupení se točila kolem kampaně, bývalý premiér Babiš v ní hájil své billboardy kritizované za strašení válkou, bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel kvůli nim Babiše vybízel k omluvě vojákům.

Petr Pavel a Andrej Babiš v debatě Blesku.

Pavel a Babiš se poprvé utkali ve středu na serveru Deník.cz, kam se připojili prostřednictvím videa ze svých kanceláří. Dnes dorazili do studia Blesku, kde byli usazeni v křeslech proti sobě. Kandidáti se podobně jako dříve přeli o to, zda je Pavel vládním kandidátem, neshodli se ale třeba ani v tom, zda spolu v době Babišova působení v čele ministerstva financí jednali o rozpočtu armády.

Babiš hájil svůj kritizovaný billboard s heslem "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják." Po kritice chce slovo voják nahradit slovem generál. "Billboard je hlavně o mně, já mluvím o míru," řekl Babiš. Podle Pavla by však i verze s generálem byla neuctivá a urážlivá a expremiér by se měl dotčeným omluvit. Uvedl, že vojáci nemají cíl někoho vtahovat do války, usilují naopak o to, aby žádná nebyla. Války nezačínají vojáci, ale politici, dodal.

Pavel odmítl, že by jeho kampaň byla reaktivní. "Mluvím o tom, že chci vrátit prezidentskému úřadu vážnost, důstojnost, je to aktivní přístup ke kampani," uvedl. Babiš popřel, že by se před druhým kolem inspiroval negativní kampaní prezidenta Miloše Zemana namířené proti Jiřímu Drahošovi před pěti lety. Zeman tehdy spojil Drahoše s přijímáním migrantů. "Určitě ne," řekl Babiš.

V závěru debaty si mohli kandidáti navzájem položit otázku, Babiš se na Pavla obrátil s dotazem, proč prosazuje přijetí eura, proti kterému se staví bývalý premiér. Pavel uvedl, že ze společné evropské měny by se neměl dělat strašák a měla by se kolem ní vést racionální debata. Podpora přijetí eura podle něj neznamená, že by ho Česko zavádělo "hned teď".

Pavel se naopak ptal, jak jde Babišovo heslo, že má na prvním místě lidi, dohromady s tím, jak bohatnou a zdražují firmy z holdingu Agrofert z Babišových svěřenských fondů. Babiš řekl, že o cenách potravin rozhodují obchodní řetězce, nikoliv výrobci.

Babiš zopakoval, že by zkusil jako prezident podpořit řešení války na Ukrajině tím, že by usiloval o mírový summit v Praze. Pavel to označil za plácnutí do vody, dokumentuje to podle něj Babišův chaotický přístup k zahraniční politice. Mírový plán musí podle něj zajistit organizace, ve kterých je Česko členem a má v nich své zástupce.

Debata se stočila i k tématu náboženství v souvislosti s Babišovou úterní návštěvou v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně, kde je Pražské Jezulátko. Pavel uvedl, že náhlý příklon k víře ještě z nikoho charakternějšího člověka neudělal. Babiš odmítl, že by jeho chování nebylo autentické vzhledem k tomu, že se zajímá o astrologii. "Mě zajímá horoskop. Jsem znamení panny, čistá, urputná a pracovitá panna, pan Pavel je štír," uvedl.

Pavel se také podivoval nad Babišovým plánem konzultovat z Hradu kroky s jednotlivými ministry vlády Petra Fialy (ODS), když kabinet v kampani nevybíravě kritizuje. Vyčítal mu sklony k mikromanažerství. Babiš Pavla spojoval s vládní koalicí a hovořil o hrozbě "nové totality".

Oba účastníci finále prezidentských voleb by se měli střetnout ještě v debatách televizí Prima a Nova. Babiš odmítl účast v debatě České televize. Druhé kolo volby prezidenta se uskuteční v pátek 27. ledna a v sobotu 28. ledna.

Na silnicích šlo o nejtragičtější leden za posledních 11 let

31.01.2023 16:46 Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách…

V malochovu slepic na Tachovsku se objevila ptačí chřipka

31.01.2023 16:26 V malochovu v Souměři na Tachovsku se objevilo ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1. Chovatel oznámil…

Česko snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

31.01.2023 15:45 Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na…

Rakušan: Dovedu si představit na Hradě přívětivější bezpečnostní opatření

31.01.2023 15:33 Na Pražském hradě jistě existují i jiná režimová opatření, přívětivější k návštěvníkům než současné…

Pavel řešil s poradcem pro bezpečnost Pojarem koordinaci zahraniční…

31.01.2023 15:05 Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar jednal dnes se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o…

Babiš neměl šanci? Podle výzkumu byl před volbami nepřijatelný pro půlku…

31.01.2023 14:25 V závěru prezidentské kampaně byla výsledkem negativní rétoriky bývalého premiéra Andreje Babiše …

Pavel bude do inaugurace využívat vládní Hrzánský palác

31.01.2023 14:19 Zvolený prezident Petr Pavel od dnešního dne přijímá hosty v Hrzánském paláci na pražských…

Zemana čeká cesta na Slovensko, sejde se s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

31.01.2023 14:07 Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých…

Lipavský si umí představit vstup Finska do NATO dříve než Švédska

31.01.2023 12:40 Český ministr zahraničí Jan Lipavský si umí představit, že by Finsko vstoupilo do NATO dříve než…

Ministerstvo chce do října připravit záměr rozvoje českého školství

31.01.2023 12:31 Ministerstvo školství (MŠMT) plánuje nejpozději 15. října předložit vládě ke schválení materiál, v…

Související:

Nejnovější