Pavel apeloval na voliče, aby přišli k volbám

Kandidát na prezidenta Petr Pavel věří, že účast ve druhém kole prezidentské volby bude vyšší než v kole prvním. Je podle něj potřeba apelovat na voliče, aby k volbám přišli, pokud jim skutečně záleží na tom, jak bude Česko do budoucna vypadat. Pavel to dnes řekl novinářům na odpolední tiskové konferenci.

Petr Pavel

"Je zřejmé, že nevyhrávají průzkumy. Volby vyhrávají hlasy ve volbách, je potřeba apelovat na lidi, aby k volbám přišli, pokud jim skutečně záleží na tom, jak tato země do budoucna bude vypadat," uvedl. "A já si myslím, že tenhle apel nachází poměrně silnou odezvu a věřím tomu, že ta účast bude ještě silnější než v prvním kole," doplnil.

Pavel také poznamenal, že si k jejímu konci začíná kampaň užívat. Souhlasil s novinářským dotazem, že jeho protikandidát Andrej Babiš (ANO) v dnešní debatě na serveru Novinky.cz působil unaveně. Nemyslí si ale, že by mu Babiš "udělal takovou radost" a z voleb odstoupil.

Pavel v pondělí a v úterý zrušil kvůli nemoci setkání s voliči. Dnes odpoledne uspořádal závěrečnou akci kampaně na pražském Staroměstském náměstí. Nešlo podle něj o akci pouze pro Pražany, ale i pro lidi z dalších míst republiky. Počítá také s účasti v televizních debatách dnes na CNN Prima News a ve čtvrtek v televizi Nova i s páteční závěrečnou diskusí v Českém rozhlase.

Finalisté volby měli do půlnoci z úterý na středu zveřejnit údaje o lidech, kteří jim poskytli dary pro volební kampaň. Tým Pavla na jeho webu zveřejnil více než stostránkový seznam dárců. Za obě kola vyčerpal celý padesátimilionový limit. Dary, které přišly nad toto maximum, podle zákona převede na dobročinné účely, uvedl na webu.

Podle předsedy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Františka Sivery Pavlův tým, stejně jako v prvním kole, nezveřejnil všechny potřebné údaje o dárcích. Úřad proto bude věc prověřovat a Pavlovi hrozí, že s ním zahájí správní řízení.

Pavel novinářům řekl, že jeho tým nemá žádný nástroj, jak dárce tlačit k tomu, aby poskytli všechny údaje. Poznamenal, že dárcům sdělili, jaké informace potřebují. Věří, že při případném řízení potřebné informace pošlou. Sivera řekl, že kandidát má za úkol vědět o dárci vše, jinak dar nemůže použít.

Hnutí ANO, které platí kampaň Babišovi, uvedlo, že pro druhé kolo nepřijalo od třetích osob žádné peněžité dary. Lidem, kteří peníze předsedovi hnutí na účet poslali, je vrátili s poděkováním zpět. Haléřové platby doprovázené hanlivými vzkazy hnutí odvedlo do státního rozpočtu. Zároveň ANO zveřejnilo seznam lidí, kteří propůjčili pro první i druhé kolo plochy pro vyvěšení banneru. Mezi prvním a druhým kolem ANO poslalo Babišovi na kampaň 2,6 milionu korun, vyplývá z jeho účtu.

Zeman přiznal, že takový výsledek voleb nečekal

28.01.2023 19:23 Prezidenta Miloše Zemana výsledek prezidentských voleb překvapil. Čekal, že generál ve výslužbě…

Dokud bude Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, tvrdí Šmarda

28.01.2023 19:00 Dokud bude Andrej Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, ukázaly volby hlavy státu podle…

ONLINE: Ve volbách vítězí Petr Pavel. Čaputová je v Praze v jeho štábu

28.01.2023 17:35 Aktualizováno Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Nad protikandidátem Andrejem…

Dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, tvrdí…

28.01.2023 17:32 Český dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, což se letos opět…

Pavlovi přijela poblahopřát Čaputová. Zelenskyj a další světoví politici…

28.01.2023 17:21 Aktualizováno Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank…

Babiš uznal porážku ve volbách, Pavlovi popřál, aby byl prezidentem všech

28.01.2023 17:16 Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách, poblahopřál vítězi Petru…

Češi si zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, řekl Pavel

28.01.2023 16:32 Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou…

Premiér Petr Fiala přivítal zvolení Petra Pavla prezidentem

28.01.2023 16:02 Premiér Petr Fiala (ODS) přivítal zvolení bývalého vysoce postaveného představitele české armády a…

Predikce: Prezidentem se stane Pavel se ziskem přes 58 procent hlasů

28.01.2023 15:27 Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve…

Prezidentské volby skončily. Hlavou státu bude favorizovaný Pavel, nebo…

28.01.2023 14:34 Letošní vybírání budoucího českého prezidenta ve 14:00 skončilo. Stal se jím někdejší představitel…

Související:

Nejnovější