Pavel by Zemanovo jmenování šéfa ÚS musel ignorovat, míní Rychetský

Petr Pavel
Petr Pavel, foto: Michael Zelinka / INCORP images
ČTK 5. února 2023 14:37 | akt. 5. února 2023 14:53
Sdílej:

Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS) v době, kdy je tato funkce stále obsazená. Dnes to v České televizi uvedl dosluhující šéf ÚS Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

"Nemohu přes média radit nově zvolenému prezidentovi, jak se má chovat, ale mohu vás ubezpečit, že je dostatek odborníků na ústavní právo, kteří si s tím vědí rady a kteří, pokud se na ně obrátí, mu dají jednoznačný a jasný návod, jak s tím naložit," poznamenal Rychetský. Krok nového prezidenta by podle něj krok původního prezidenta nepochybně přebil.

"Kompetence prezidenta není vymezena pouze věcně, ale i časově. Je nepochybné, že nemohu nikoho jmenovat do funkce, která je obsazená, to je absurdní. Bude to kompetence až nově zvoleného prezidenta Pavla," zdůraznil Rychetský, kterému mandát končí až v srpnu, zatímco Zemanovi v březnu.

Předsedu ÚS jmenuje prezident ze stávajících soudců této instituce. "Kdyby dosluhující prezident někoho z existujících soudců jmenoval na obsazenou funkci, vznikl by problém, který by mohl způsobit jisté problémy uvnitř fungování Ústavního soudu," řekl Rychetský. "Nechci tomu věřit, že by to reálně nastalo," dodal.

Termín své schůzky s Pavlem zatím Rychetský nezná. Na setkání by ho rád požádal, aby za prioritu považoval jmenování nových ústavních soudců. V letošním roce totiž končí mandát nejen Rychetskému, ale dalším šesti jeho kolegům. "Je velice důležité, aby se to (jmenování nových soudců) stihlo - procedura není jednoduchá, může trvat i tři týdny, měsíc," řekl šéf ÚS a vyjádřil obavy z toho, aby soud zůstal usnášeníschopný v plénu. Připomněl, že situaci, kdy ÚS nemohl v plénu rozhodovat, už zažil. "Bylo by to velmi nepříjemné," řekl s tím, že k soudu ročně dorazí přes 4000 stížností a návrhů.

Podle Rychetského je důležité pamatovat při nominacích ústavních soudců na zachování hodnotové kontinuity soudu. "Ústavnímu soudu se daří celá ta léta držet laťku vysoko z hlediska ochrany lidských práv a svobod. To je jedno ze základních poslání Ústavního soudu," poznamenal.

"Kontinuitu by bylo vhodné zajistit tím, aby pan prezident pamatoval na to, že by možná bylo vhodné někomu ze současného sboru ještě umožnit opakovat mandát," naznačil Rychetský. Konkrétní jméno neprozradil, jen ubezpečil, že jeho se to netýká. Rád by, aby možnost zopakovat si mandát dostal některý z kolegů, kteří budou končit už letos na jaře. Někteří ale podle něj míří do akademické oblasti.

Soudce ÚS jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let, přičemž opakování mandátu Ústava ČR nezakazuje. K 3. květnu skončí mandát trojici Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Následně končí 4. června Vladimír Sládeček, 6. srpna Rychetský, o den později Ludvík David a 26. listopadu Radovan Suchánek.

Rychetský v souvislosti s obměnou uvedl, že ÚS čeká velký nával práce. Když v minulosti končil jeden či dva soudci, posledního čtvrt roku před odchodem už nepřijímali nové pracovní věci, aby odcházeli s čistým stolem. Aktuálně to podle Rychetského nebude možné a odcházejícím soudcům se interval k nepřijímání nových kauz zkrátí na polovinu, tedy na 1,5 měsíce před odchodem. "Nápad nových ústavních stížností narůstá," vysvětlil s tím, že další případy ÚS očekává v souvislosti s prezidentskou volbou, až je vyřídí Nejvyšší správní soud. "Je otázka, jestli se podaří včas a plynule sbor soudců doplňovat. Je otázka, nebude-li to mít vliv na délku řízení před Ústavním soudem," varoval.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Tragický konec pátrání po seniorce. Muž je podezřelý z vraždy

Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení. 

České celebrity
Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák oslaví kulaté jubileum. ČT zahájila velké přípravy

Zdá se to neuvěřitelné, ale dramatik, scenárista, textař, herec, spisovatel a cimrmanolog Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 90. narozeniny. Obraz české kulturní scény spoluvytváří od šedesátých let minulého století. Je držitelem řady ocenění, od Litery přes Českého lva až po nejvyšší státní ocenění Řád bílého lva. K jeho jubileu Česká televize uvede dvacet pořadů, které budou na ČT1, ČT art, ČT: D i v iVysílání. 

Světové celebrity
Tom Hanks

Tom Hanks má trable se synem. Nechtějí ho z Kolumbie pustit zpět do USA

Syn slavného herce Toma Hankse, Chet Hanks, uvázl v Kolumbii a prostřednictvím sociálních sítí popsal bizarní situaci, která ho tam uvěznila. Ve videu na Instagramu vysvětlil, že po oslavě narozenin svého přítele na Portoriku zamířil do Medellínu za dalším kamarádem. Problémy nastaly ve chvíli, kdy se pokusil zemi opustit a odletět zpět do Spojených států.

Světové celebrity
Paul McCartney

Těžký život jediného syna. S čím se musel vypořádat potomek Paula McCartneyho?

Paul McCartney, legendární člen skupiny The Beatles, je hrdým otcem pěti dětí, mezi nimiž zaujímá zvláštní místo jeho jediný syn James. Ten se narodil v září 1977 v Londýně do manželství s Lindou McCartney a vyrůstal obklopen převahou ženského elementu. James má totiž čtyři sestry – Heather, Mary, Stellu a nejmladší Beatrice, která se narodila až z Paulova druhého manželství. Dětství prožil na rodinné farmě v East Sussexu, kde se rodiče snažili dopřát dětem co nejnormálnější výchovu, a proto navštěvovaly státní školy místo soukromých ústavů.