V Rusku si všímají vyjádření českého prezidenta Petra Pavla, který je toho názoru, že Rusové žijící na Západě by kvůli agresi svých krajanů na Ukrajině měli být sledováni tajnými službami. Miliony Rusů žijí v Evropě či Severní Americe, stovky tisíc jich utekly z rodné země po začátku invaze do sousední země.
Pavel poskytl rozsáhlý rozhovor Rádiu Svobodná Evropa, jehož si všiml například ruský portál Meduza. Český prezident podle něj apeloval na to, aby se zvýšila intenzita sledování ruských občanů žijících v zahraničí tajnými službami.
"Bezpečnostní opatření ve vztahu k ruským občanům by měla být přísnější než v běžných dobách. Všichni ruští občané žijící v západních zemích by měli být sledováni více než v minulosti, protože jsou občany národa zapojeného do agresivní války," řekl někdejší předseda vojenského výboru NATO, který je od března hlavou státu.
Prezident podotkl, že se tak dělo při předchozích velkých konfliktech. Konkrétně zmínil přístup Spojených států amerických pod vedením prezidenta Franklina D. Roosevelta k Japoncům za druhé světové války.
"Může mi jich být líto, ale pokud se podíváme do doby, kdy začala druhá světová válka, tak celá japonská populace ve Spojených státech začala být striktně sledována. Taková je zkrátka cena za válku," konstatoval Pavel a upřesnil, že ruské občany by měly zblízka sledovat tajné služby.
NBC News ohledně amerického zacházení s Japonci připomíná, že jich bylo na 120 tisíc přímo uvězněno, protože byli označeni za národní bezpečnostní hrozbu. V roce 1988 se komunitě formálně omluvil tehdejší prezident Ronald Reagan. Joe Biden letos podepsal zákon, který usnadní připomínku této etapy historie USA.
Podle serveru Politico opustily Rusko od začátku invaze na Ukrajinu stovky tisíc občanů, mimo jiné za účelem vyhnutí se odvodům do armády. Z údajů webu Statista vyplývá, že už v roce 2020 žilo v Evropě či Severní Americe asi 6,6 milionu Rusů.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.