Pavel chtěl dát lidem, kteří uvažují o předčasném důchodu, čas na rozmyšlenou
Petr Pavel se ve středu opět vrátil k podpisu důchodové novely, která upravuje valorizace a zpřísňuje podmínky pro předčasné důchody. Prezident tvrdí, že chtěl dát lidem další čas na rozmyšlenou a vládě na vysvětlování. Zdůraznil také, že své výhrady sdělil ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) a premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Pavel znovu zmínil, že novelu s výhradami podepsal v pátek 1. září. "Pokud bych zákon podepsal 30. 8., platil by už od 1. 9. Lidé by se tak ocitli v situaci, kdy by se ze dne na den změnila lhůta pro odchod do předčasného důchodu. Neměli by žádnou možnost, jak na novou situaci zareagovat a ověřit si fakta. To mi nepřišlo správné," napsal na sociální síti X.
Zářijovým podpisem dosáhl prezident posunutí účinnosti zákona o měsíc. Lidé zvažující odchod do předčasné penze tak podle něj mají čas na rozmyšlenou a vláda šanci, aby občanům vysvětlila všechny výhody a nevýhody v rámci této úvahy.
Hlava státu zdůraznila, že výhrady sdělila ministrovi práce a sociálních věcí Jurečkovi i premiéru Fialovi. "Protože předloha jako celek jde podle mého názoru spíše správným směrem, rozhodl jsem se nakonec pro podpis zákona, ale až k 1. září," dodal Pavel.
Prezident už v pondělí popřel, že by otálel s podpisem důchodové novely. Vláda podle něj měla přijmout harmonogram, který by umožňoval včasné schválení zákona s využitím všech lhůt na posouzení. Hlava státu zmínila, že novelu dostala týden před eventuálním podpisem, a zdůraznila, že na posouzení každého zákona má 15 dní.
"Já jsem ji podepsal ještě před polovinou tohoto termínu. Pokud mi někdo chce vyčítat, že jsem váhal, pak by se měl podívat na celý ten harmonogram a uvědomit si, že novela v Senátu ležela třeba měsíc, u mě necelý týden," řekl podle ČT24.
Ministerstvo práce a sociálních věcí už v sobotu reagovalo na některé Pavlovy výtky. "MPSV si velmi váží skutečnosti, že prezident republiky zákon podepsal a stejně jako vláda podporuje úsilí snížit budoucí deficit mezi příjmy z pojistného a výdaji na důchody," zdůraznil úřad.
Vystrčil udělil českým osobnostem stříbrné medaile
28.09.2023 21:10 Předseda Senátu Miloš Vystrčil i letos udělil stříbrné medaile řadě českých osobností při…
Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji stoupl desetinásobně
28.09.2023 13:22 Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto…
Fialova vláda rozhodla o nákupu letadel F-35 pro armádu
27.09.2023 16:50 Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy …
Babiš se v dopise obrací na Fialu kvůli Rakušanovi
27.09.2023 14:48 Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzval dopisem premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o osudu Víta…
Sněmovna ve středu nejspíš vládní konsolidační balíček neschválí
27.09.2023 12:20 Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje ve schvalování konsolidačního balíčku, avšak pouze do 14.…
Policie zasahuje na MPO kvůli dotačním výzvám z let 2016 až 2018
26.09.2023 16:22 Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že od úterního dopoledne v jeho prostorách zasahuje…
Na Karlovarsku došlo k násilnému trestnému činu
25.09.2023 19:36 Policie od pondělí vyšetřuje násilný trestný čin na Karlovarsku. Kromě oběti je po smrti i útočník,…
ČSÚ prozradil, kolik Češi platili v první půlce roku za elektřinu a plyn
25.09.2023 18:20 České domácnosti platily v prvním pololetí letošního roku průměru 7 607 Kč za MWh elektřiny a 2 696…
České dráhy oznámily, že od prosince zdraží jízdné
25.09.2023 14:48 České dráhy v pondělí oznámily, že v prosinci upraví kilometrický tarif, který se tak zvýší v…
BIS odhalila ruského vlivového agenta, šířil kremelskou propagandu
25.09.2023 13:09 Bezpečnostní informační služba (BIS) v Česku odhalila ruského agenta, který se podílel na šíření…