Pochopení pro obavy lidí ze zdražování vyjádřili v reakci na sobotní protivládní demonstraci někteří prezidentští kandidáti. Podle Petra Pavla veřejnost nedostává od vlády odpovědi, které by je uklidnila. Danuše Nerudová varovala, že strach lidí může vést k radikalizaci. Sobotního protestu na Václavském náměstí se podle policejních odhadů účastnilo kolem 70.000 lidí.
Armádní generál Petr Pavel se domnívá, že mnoho lidí má oprávněně obavy a nedostávají od vlády odpovědi, které by je uklidnily. Podle Pavla je ale třeba oddělit obavy a nesouhlas s dosavadním řešením krize od extremismu, uvedl na twitteru. Dodal, že demonstraci, stejně jako její hodnocení, z velké části ovládají emoce, které řešení problémů neposunou.
O tom, že sobotní demonstraci není namístě zlehčovat, je přesvědčena ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. "Strach je mocná zbraň, která vede k radikalizaci," napsala na twitteru. Podle Nerudové je na vládě, aby dala jasně najevo, že udělá vše, aby lidé měli na zaplacení účtů za energie.
Nerudová zároveň odmítla požadavky některých řečníků protestu na vystoupení Česka z některých mezinárodních institucí. "Bezpečnost ČR by bez členství v NATO a EU byla ohrožena," uvedla.
Podle senátora Marka Hilšera se lidé bojí drahoty právem. "Příklonem k Rusku se ale nic nezlepší. Naopak, bylo by ještě hůř, zvůle, násilí, megakorupce a nesvoboda," napsal Hilšer na twitteru. V souvislosti s demonstrací také podotkl, že lidem se politika vzdálila, a myslí si, že se politici starají jen o sebe.
Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš v sobotu na svém facebookovém profilu napsal, že ho vysoký počet účastníků demonstrace na Václavském náměstí nepřekvapil. "Nedivil bych se, ani kdyby jich příště dorazilo ještě víc. Jezdím posledních pár měsíců po celé zemi a slyším, jak jsou lidi zoufalí a naštvaní," uvedl Babiš, který hodlá své rozhodnutí o případné kandidatuře na prezidenta oznámit později na podzim.
Vládu, které se opozice tento týden neúspěšně pokusila vyslovit nedůvěru, obvinil expremiér z arogance, neschopnosti a bezradnosti. "V parlamentu mají většinu, tam to logicky vyhráli, ve městech a na ulicích ale svou arogancí, neschopností a bezradností prohrávají už dlouho na celé čáře," napsal Babiš.
Za výsledek zejména špatné práce vlády a obav lidí z budoucnosti považuje sobotní demonstraci kandidát na prezidenta a odborový předák Josef Středula. Pokud to vláda nepochopí a nezačne konat na ochranu lidí a firem, tak budou demonstrace nejen pokračovat, ale naberou na síle, uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) v sobotu na twitteru.
Další prezidentský kandidát, podnikatel Karel Janeček, se sobotní demonstrace zúčastnil jako divák. "Všichni, kdo byli na Václaváku, jsou naši spoluobčané, kteří uplatňovali své ústavní právo demonstrovat a zaslouží si být vyslyšeni," uvedl na twitteru. Vláda podle něj nese zodpovědnost za přílišnou pasivitu při řešení současné energetické krize. Demise celé vlády by ale byla příliš destabilizující, dodal Janeček.
Sobotní protest s názvem Česká republika na 1. místě byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Organizátoři kritizovali vysoké ceny energií a prozápadní kurz současné vlády. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) akci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, a jsou proti zájmům ČR.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.