Pavel dá Stoltenbergovi ve čtvrtek státní vyznamenání

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg, foto: NATO
Marek Novotný 28. května 2024 13:58
Sdílej:

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě vyznamená generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který dorazí na jednání ministrů zahraničí členských zemí aliance. Praha hostí zmíněnou akci ve čtvrtek a v pátek.

"Prezident republiky Petr Pavel ve čtvrtek dne 30. května 2024 v 16:30 na Pražském hradě udělí státní vyznamenání – Řád TGM III. třídy Jensi Stoltenbergovi, generálnímu tajemníkovi NATO," uvedla prezidentská kancelář na webu. Pavel už o dvě hodiny dříve přijme šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který rovněž dorazí na jednání ministrů zahraničí.

Neformální zasedání Severoatlantické rady (NAC) na úrovni ministrů zahraničních věcí se uskuteční 30. - 31. května v Praze. Schůzka proběhne v roce, kdy NATO slaví 75. výročí a Česká republika 25 let od vstupu do aliance. Předsedat jí bude generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. České ministerstvo zahraničních věcí o tomto zasedání informovalo již v únoru.

"Letos uplyne 25 let od vstupu ČR do NATO a 22 let od pražského summitu, na kterém jsme do Aliance pozvali dalších sedm zemí střední a východní Evropy," připomněl tehdy ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Setkání je podle jeho slov také připomínkou 75. výročí od založení Aliance. Zároveň zdůraznil, že schůzka bude největší alianční akcí v Česku od summitu v Praze v roce 2002.

Pražský hrad upozornil, že celý areál včetně zahrad a návštěvnických objektů bude ve čtvrtek státně-reprezentačních důvodů od 13:00 uzavřen pro veřejnost.

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se v průběhu týdne promění. Předpověď odhaluje podrobnosti

První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová

Tajemství svatby Martiny Sáblíkové. Víme, kde proběhla

Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová ještě loni tajily, že tvoří pár. Nyní už je situace jiná. Češi jim od čtvrtka gratulují ke vstupu do manželství, přičemž se objevují další a další informace o jejich svatbě. Kde se vlastně veselka uskutečnila? 

České celebrity
Boleslav Polívka

Bolek Polívka v novém filmu. Natáčí s jedním ze svých potomků

Co právě dělá Bolek Polívka? V Česku na slavného herce nenarazíte, protože se vydal natáčet k sousedům. Není jediným členem rodiny, který se podílí na vzniku nového filmu. V Polívkových šlépějích se ostatně vydalo několik jeho dětí. Přesto jsou jejich osobnosti odlišné. 

Světové celebrity
Paul McCartney

Další detaily svatby Taylor Swift: Paul McCartney se vytasil s písní od The Beatles!

Legendární hudebník Sir Paul McCartney zazpíval novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi na jejich páteční svatební hostině v Madison Square Garden hit od The Beatles z roku 1963 „I Want to Hold Your Hand“. Informaci potvrdil v sobotu zdroj pro časopis People s tím, že po samotném obřadu pozvala matka nevěsty Andrea všechny přítomné do recepčního sálu, kde bylo připraveno pódium.