Pavel je přesvědčen, že vstup Ukrajiny do EU je možné vysvětlit i skeptikům

Případné přijetí Ukrajiny do Evropské unie nebude budit tolik kontroverzí, jako úvahy o jejím přijetí do Severoatlantické aliance. Členství v EU lze lépe vysvětlit i těm, kteří vstupu nepřejí, jako krok ekonomický, sociální, kulturní, a nikoli vojenský. V rozhovoru při návštěvě Bratislavy to dnes ČTK řekl prezident Petr Pavel.

Petr Pavel a Eva Pavlová

Ukrajina aktuálně potřebuje hlavně obrněná vozidla, prostředky protiletadlové a protiraketové obrany či dělostřeleckou munici, myslí si prezident. S letouny je to podle něj složitější. Pavel se na Ukrajinu vydá v dubnu, z bezpečnostních důvodů nechtěl termín konkretizovat.

Mnoho zemí EU se podle Pavla shodne na tom, že by Ukrajina měla být přizvána do bloku co nejdřív. Vypovídá o tom i to, že zemi napadenou Ruskem navštívila řada představitelů unie. K přiblížení země k sedmadvacítce může dopomoci i poválečná obnova, jež nemusí začít až po válce, domnívá se Pavel.

"Myslím, že členství Ukrajiny nebo kterékoli země v Evropské unii je možné vždycky lépe vysvětlit i těm, kteří tomu vstupu nepřejí, jako krok ekonomický, sociální, kulturní, a ne vojenský. Určitě případné přijetí Ukrajiny do Evropské unie nebude budit tolik kontroverzí, jako úvahy o jejím přijetí do NATO," poznamenal prezident.

Ukrajině začíná podle něj chybět materiál a munice. Pokud nemá ve své obraně selhat, je potřeba jí poskytnout to, co potřebuje pro úspěšnou obranu, případně protiofenzivu k obnovení svých hranic. "Na prvním místě to jsou obrněná vozidla. Jsou to prostředky protiletadlové a také protiraketové obrany, protože vidíme, jak masové útoky na civilní infrastrukturu mají za cíl ochromit Ukrajinu a kolik způsobují ztrát na životech a materiálních hodnotách," řekl Pavel.

Dále je to munice, neboť její spotřeba při intenzivních bojích je enormní. "Ukrajina potřebuje například v kategorii dělostřelecké munice okolo 10.000 nábojů za den," přiblížil prezident s tím, že Ukrajina výrobní kapacitu aktuálně nemá. "Rusko má ohromné zásoby ve skladech, a i když má problémy s logistikou, jak ty zásoby dostat na bojiště, tak přeci jenom má stále odkud čerpat. Ukrajina ne," dodala hlava státu.

Na dotaz, zda by Česko mělo Ukrajině nabídnout lehké bojové letouny L-159, Pavel uvedl, že jsou typem, které ukrajinské letectvo nikdy nemělo, nemá pro něj tedy žádnou infrastrukturu a piloti na něj nejsou vycvičeni. "Je to možná jednodušší stroj na obsluhu, než jsou třeba nadzvukové letouny, ale je to stejný problém. Musíte připravit veškerou logistiku, servis, řízení provozu, palivové hospodářství, speciální munici a pak také vycvičit pozemní a letecký personál. A to je záležitost na půl roku až rok, podle typu," řekl. Větší smysl mu dává dodávka letounů MiG-29.

Až Ukrajina zahájí obnovu, je možné se začít bavit o tom, co jí lze poskytnout pro výstavbu armády už na mírových základech, domnívá se prezident.

Pavel má za důležité být na straně Ukrajiny nejen verbálně, ale i skrze materiální, případně finanční pomoc. "To je jediné, co může nejenom udržet morálku ukrajinských vojáků, ale i ukrajinské veřejnosti, která je zatím extrémně vysoká," konstatoval. Rétoriku je podle něj potřeba zaměřovat nejen na ujištění Ukrajiny o další pomoci, ale i na vysvětlování nutnosti pomoci napadené zemi českým občanům. "Pokud naši vlastní občané neuvidí smysl pomoci Ukrajině, pokud ji nebudou vnímat jako pomoc nám samým, tak se nám bude těžko udržovat tempo pomoci," doplnil Pavel.

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Řehka upozornil, že obrana se týká celé společnosti. O hrozbách se mluvilo…

29.03.2023 12:42 Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O…

Související:

Nejnovější