Pavel je spolu s Čaputovou na Ukrajině, přijeli po sérii raketových útoků

Zuzana Čaputová a Petr Pavel na návštěvě Ukrajiny. (28.4.2023)
Zuzana Čaputová a Petr Pavel na návštěvě Ukrajiny. (28.4.2023), foto: Twitter Petr Pavel
Marek Novotný 28. dubna 2023 08:40 | akt. 28. dubna 2023 10:01
Sdílej:

Dnes ráno přijeli vlakem na Ukrajinu český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Jejich příjezd následoval krátce po nové sérii ruských raketových útoků, která se v noci na dnešek zaměřila na řadu míst včetně Kyjeva.

Na programu obou státníků je mimo jiné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pro Petra Pavla, který nastoupil do funkce v březnu letošního roku, jde o první návštěvu Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru loňského roku.

Krátce po své inauguraci Pavel telefonicky vyjednal se Zelenským termín své cesty na Ukrajinu. Po Pavlově zvolení se oba politici dohodli, že cestu provedou společně s Čaputovou, která už Ukrajinu už dříve navštívila.

Po příjezdu na nádraží v Nemišajevu, které se nachází desítky kilometrů severozápadně od Kyjeva, prezidenta a prezidentku přivítali bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis a český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula.

Pavel s Čaputovou následně navštívili ukrajinské město Borodjanka, kde si prohlédli domy zničené ruskými útoky. Na oba prezidenty dohlíží během jejich cesty čeští i slovenští ozbrojení policisté a ukrajinští vojáci.

V noci na dnešek přitom podniklo Rusko další sérii vzdušných útoků na města a infrastrukturu na Ukrajině. Protiletecký poplach platil několik hodin v celé zemi s výjimkou západních oblastí. Podle ukrajinských úřadů tato série útoků pomocí raket a dronů způsobila nejméně pět úmrtí a několik zranění. Exploze byly hlášeny také v Kyjevě, ale bez významných škod nebo obětí.

Stalo se
Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Boje v Gaze by se mohly zastavit. Hamás souhlasí s návrhem Witkoffa

Palestinské hnutí Hamás souhlasí s posledním návrhem příměří v Pásmu Gazy a propuštěním části rukojmích, uvedl zdroj z Hamásu pro britskou stanici BBC. Návrh egyptských a katarských mediátorů má vycházet z červnového rámce předloženého americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. 

České celebrity
Jitka Boho

Jitka Boho má štěstí na muže. O novém vztahu ale mluvit nechce

Už pěkných pár dní se šušká o nové lásce v českém šoubyznyse, přičemž předmětem těchto spekulací jsou Jitka Boho a Lukáš Langmajer. Důkazy o jejich vztahu se sice zdají být neprůstřelné, ale modelka stále mlží. 

Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj opět jednal v Bílém domě. (18.8.2025)

Trump si volal s Putinem, Zelenskyj je připraven s ruským protějškem jednat

Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, možnost summitu Zelenskyj–Putin a diplomatická přítomnost Evropy u klíčových jednání – to byly hlavní body večerní schůzky v Bílém domě, které se účastnili americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři. Podle Keira Starmera panovala jednota, Emmanuel Macron vyzdvihl ochotu USA spolupracovat. Trump si během večera vyhradil čas na telefonát s ruským vládcem Vladimirem Putinem.

Počasí
Ilustrační foto

Kolísavý ráz počasí má pokračovat, vyplývá z výhledu

Už i do prvních dvou týdnů nadcházejícího školního roku vidí meteorologové v dlouhodobém výhledu. V tuto chvíli předpokládají, že na přelomu srpna a září budou v Česku panovat nadprůměrné teploty.