Pavel navštíví v březnu Berlín a v květnu bavorský Selb

Zvolený prezident České republiky Petr Pavel navštíví 21. března Berlín. Po Slovensku a Polsku to bude jeho třetí zahraniční cesta po březnové inauguraci. Dnes to českým novinářům řekl Pavel na okraj Mnichovské bezpečnostní konference, které se v bavorské metropoli zúčastnil.

Petr Pavel

V květnu Pavel pojede do bavorského Selbu na bavorsko-české dny, dnes se na tom dohodl na jednání s bavorským premiérem Markusem Söderem. Od něj také dostal bez termínu pozvánku na oficiální návštěvu Mnichova.

"V prvním týdnu po inauguraci pojedu na Slovensko a do Polska a hned v tom dalším, 21. března, do Berlína. To jsou první tři cesty," odpověděl Pavel na otázku ČTK. Dnes dopoledne se na okraj konference sešel s šéfem bavorské vlády, který ho do Mnichova po inauguraci rovněž pozval. "Pozvání do Bavorska jsem dostal zatím bez termínu, budeme na tom pracovat," uvedl. Bavorsko, se kterým Česko pojí úzké vazby, označil za přirozeného partnera pro jednání.

"A já jsem přesvědčen o tom, že každý, kdo je ochoten jednat a přistoupit k tomu konstruktivně, a já jsem nabyl dojmu, že bavorská vláda tomu nakloněna je, tak taková možnost se prostě musí využít," řekl Pavel.

Pavel rovněž novinářům řekl, že jeho dnešní setkání se Söderem vyplynulo z toho, že jako prezident se chce věnovat českým regionům se strukturálními problémy. V tomto týdnu navštívil Karlovarský kraj, který se s takovými problémy potýká. Z Karlovarska odjel do Mnichova na konferenci, kde se Söderovi o svých plánech a problémech regionů zmínil. Ze strany bavorské vlády podle Pavla zazněla vstřícnost jít těmto problémům naproti.

"Domluvili jsme se na účasti na dnech v Selbu, což je přímo naproti Aši, kdy tam v květnu proběhnou dny společného bavorsko-českého přátelství. Vzhledem k tomu, že z české strany ta očekávání nebyla úplně naplněna, tak bavorská vláda uvítala moji dobrou vůli se toho zúčastnit," uvedl. V Selbu se tak Pavel opět setká se Söderem. "Předpokládám, že se budeme bavit o konkrétních věcech, které jsou problémové v Karlovarském kraji, o spolupráci ve zdravotnické oblasti, o spolupráci policie, hasičů a dalších složek," dodal.

Oslavy v rámci bavorsko-českých dnů přátelství potrvají 12 týdnů od 19. května do 6. srpna. Akce se koná jako symbol dosavadních úspěchů přeshraničního rozvoje regionů Bavorska a Česka, naplánovány jsou kulturní události na obou stranách hranice.

Pavlova dnešní schůzka s bavorským premiérem se uskutečnila na Söderovu žádost. "Další rozvoj bavorsko-českého pohraničí je pro nás obzvláště důležitý," napsal bavorský premiér na twitteru. Tweet doplnil fotografií, na které si s Pavlem podává ruku.

Témata: Petr Pavel | Německo

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Související:

Nejnovější