Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a Senátem. Zdůraznil také, že se nechce věnovat sporům o své pravomoci a tedy o svou moc, ale že chce využívat svůj vliv zejména ve vztahu k vládě. Obecně se zmínil o zahraniční politice. Česká republika v ní musí mluvit jedním hlasem, řekl prezident v horní parlamentní komoře. Jeho vystoupení trvalo zhruba osm minut.
"Chtěl bych napravit vztahy našich dvou ústavních institucí, aby byly založené na vzájemném respektu k našim ústavním rolím," řekl Pavel před senátory. Postoje svých předchůdců k Senátu označil za někdy problematické. Kritický byl k horní komoře zejména Pavlův předchůdce Miloš Zeman, jenž se o ní vyjadřoval jako o zbytečné ústavní instituci, a nabádal k jejímu "vyhladovění". Pavel věří, že jeho vztahy se Senátem budou "otevřené, korektní a vedené snahou nacházet společná řešení".
Za jeden ze společných úkolů pokládá prezident debaty o zahraniční politice. "Prostřednictvím pravidelných schůzek vrcholných ústavních činitelů a ministra zahraničí chci pomoci koordinovat zahraniční politiku," řekl Pavel, podle kterého bude mít předseda Senátu na těchto setkáních vždy důležitou úlohu. "Obzvláště v dnešní napjaté mezinárodněpolitické a bezpečnostní situaci je naprosto nezbytné, aby Česká republika mluvila v zahraniční politice jedním hlasem," zdůraznil.
Pavel také podotkl, že pravomoci Senátu a prezidenta jsou menší než Sněmovny a vlády. "Ústavní rolí Senátu i prezidenta je spíše vyvažovat, korigovat, kontrolovat a někdy také brzdit nebo naopak motivovat. Obě naše instituce hrají roli pojistky v politickém systému, dokonce i důležité pojistky demokracie," řekl. Zdůraznil, že se nechce věnovat sporům o své pravomoci, tedy o svou moc. "Chci naopak využít svůj vliv a možnosti pro dobré věci. Jejich prostřednictvím pak vytvářet tlak na ty, kteří mají větší moc než já. Pochopitelně hlavně na vládu," poznamenal prezident.
V této souvislosti chce i nadále navštěvovat regiony a mluvit s lidmi. "Chci připomínat témata, na která se zapomíná. Nebo témata, kterým se raději záměrně vyhýbáme, protože na jejich řešení nemáme někdy dost odvahy," řekl Pavel, který ještě před složením slibu navštívil Karlovarský a Ústecký kraj a tento týden Moravskoslezský kraj.
Pavel navštívil horní komoru jako první ústavní instituci, a to tři týdny po nástupu do funkce. Jeho předchůdce Zeman nebyl v Senátu devět let, Naposledy senátory na jejich schůzi navštívil v květnu 2014, tedy zhruba rok po nástupu do funkce.
Vystrčil označil prezidentovu návštěvu za návrat k ústavnosti
Za symbolický návrat k ústavnosti, normální politické kultuře a pro zemi prospěšné spolupráci dnes předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil návštěvu prezidenta Petra Pavla v horní parlamentní komoře. Uvedl to při přivítání hlavy státu v senátním jednacím sále. Připomenul, že Pavlův předchůdce Miloš Zeman, jehož vztahy se Senátem nebyly vřelé, se schůze horní komory zúčastnil naposledy před osmi lety, deseti měsíci a jedním dnem.
"Osobně to považuji za symbolické," uvedl Vystrčil k návštěvě prezidenta. "V přeneseném slova smyslu je to návrat k ústavnosti, je to návrat k normální politické kultuře a věřím k normální, pro naši zemi prospěšné spolupráci," řekl.
Pokud má Česko fungovat, mít šanci obstát při ochraně svobody a demokracie a ochránit hodnoty, na kterých je budována civilizace, musí složka výkonná, zákonodárná a soudní spolupracovat, uvedl Vystrčil. Musí být nezávislé, ale měly by se respektovat, všechny jsou tady pro lid, dodal. Pavel podle předsedy Senátu udělal důležitý krok proto, aby tomu tak bylo v plné míře.
Za Senát jeho předseda slíbil, že senátoři jsou ke spolupráci připraveni respektovat prezidentský úřad, spolupracovat korektně a nezávisle. "Máme příležitost ve složité době udělat vše pro to, aby se nám dařilo, abychom naplnili důvody, pro které jsme byli zvoleni," dodal Vystrčil.
Pavel přišel do jednacího sálu Senátu za prezidentských fanfár z opery Libuše, vykonal přehlídku senátorského sboru, kteří prezidenta přivítali povstáním, senátor Tomáš Jirsa (ODS) ho přivítal i krátkým zasalutováním. Pavel zaujal místo po pravici Vystrčila a společně vyslechli státní hymnu. Po prezidentově projevu k senátorům předseda horní komory předal prezidentovi dva dárky - trvanlivý inkoust, který nevybledne, a pero s dnešním datem. "Je to tužka, která píše písmem slabým, ale píše písmem svobodným a demokratickým," řekl Vystrčil. Popřál Pavlovi, aby musel ve svém úřadě co nejméně škrtat. Senátoři se s hlavou státu rozloučili povstáním a už bez fanfár.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.