Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Jsou do ní zahrnuty úpravy tzv. lex Babiš, které poslanci schválili v červnu podle pozměňovacího návrhu skupiny zákonodárců v čele s pirátským poslancem Jakubem Michálkem.
"Prezident republiky Petr Pavel podepsal ve čtvrtek dne 10. srpna 2023 zákon ze dne 2. srpna 2023, kterým se mění zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony," uvedl Pražský hrad na webových stránkách.
Poslanci v červnu schválili Michálkův pozměňovací návrh 85 ze 164 možných hlasů. Pro hlasovali zástupci stran vládní pětikoalice (ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti), proti byli opoziční zákonodárci z řad hnutí ANO a SPD.
Michálka potěšilo, že Sněmovna zpřísnění zákona proti střetu zájmů schválila. "Ministři nebudou moci brát dotace, o kterých rozhodují úředníci. A oligarchové v politice nebudou vlastnit média. Tyto principy, platné již dnes, budou konečně vymahatelné. Bez ohledu na barvu dresu. Volební slib splněn," napsal na twitteru.
Podle nové úpravy by politici nemohli převádět jimi vlastněná média na osoby blízké či do svěřenského fondu, přičemž za porušení pravidel budou hrozit tvrdší sankce, konkrétně vyšší pokuty. Hnutí ANO tvrdí, že pozměňovací návrh míří na jednoho konkrétního člověka, a to konkrétně expremiéra Andreje Babiše.
Prezident ve čtvrtek podepsal také novely zákona o státním podniku a o soudních exekutorech a exekuční činnosti.
Legendární rychlobruslařka Martina Sáblíková potvrdila, že se na zimních olympijských hrách již nepředstaví. Nabízela se sice ještě její účast v závodě na 1500 metrů, ale trojnásobná olympijská vítězka v něm bude raději držet palce partnerce Nikole Zdráhalové.
Velký strach si lidé dělali v uplynulých týdnech o Pavla Trávníčka. Nejvíce se strachovala rodina, která jako jediná poskytuje informace o aktuálním zdravotním stavu legendárního herce. Jak na tom Trávníček po operaci srdce je?
Statisíce lidí dnes budou držet palce českým hokejistům, kteří nastoupí do zápasu, jenž rozhodne o jejich případném pokračování v olympijském turnaji. David Pastrňák a spol. nastoupí od 16:40 k utkání předkola play-off s Dánskem.
Česko se dnes rozloučilo s legendární herečkou Janou Brejchovou, která zemřela v předminulém týdnu ve věku 86 let. Pieta se konala v pražské Lucerně, lidé mohli dorazit až do brzkých odpoledních hodin.
Valentýnské napadení na ubytovně v Žamberku v Pardubickém kraji skončilo vraždou. Do konfliktu se dostala dvojice mužů, starší z nich zemřel. Mladšího zadržela policie, v tuto chvíli mu hrozí až 18 let za mřížemi.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje. Dvojnásobným otcem se stal nejslavnější český rybář Jakub Vágner. Radostnou novinkou se pochlubil v neděli na instagramovém profilu, kde se pochlubil i fotografií miminka.
Z Hollywoodu přišla v pondělí smutná zpráva. Ve věku 95 let zemřel legendární americký herec Robert Duvall, držitel Oscara, jehož nejvíce proslavila role v Kmotrovi. O Duvallově úmrtí informovala britská BBC.
Z meteorologické zimy zbývají poslední dva týdny, takže meteorologové už začínají tušit, jak bude vypadat začátek jara. Odpověď nabídli v pravidelném měsíčním výhledu, který v pondělí zveřejnili na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstává v Česku na relativně vysoké úrovni. Uvedl to Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pravidelné pondělní zprávě. V uplynulých dnech ale došlo k nepatrnému poklesu.
Valentýn je za námi. I proto si zřejmě současná partnerka herce a komika Štěpána Kozuba řekla, že se k němu konečně veřejně přihlásí. Učinila tak prostřednictvím instagramového příspěvku, který obsahuje dojemné vyznání lásky.
Slovensko eviduje první útok medvěda na člověka v letošním roce. K události došlo o víkendu nedaleko Ružomberoku. Šelma nepřežila, jeden z napadené dvojice mužů ji v sebeobraně zastřelil. Druhý člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici. O případu informovala TV JOJ.
StarDance se na televizní obrazovky vrátí až na podzim, ale už v únoru je potvrzena jedna důležitá změna ve složení poroty. Česká televize ve čtvrtek v reakci na spekulace oznámila návrat Zdeňka Chlopčíka.