Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

Petr Pavel
Petr Pavel, foto: Jan Nebřenský / INCORP images
Marek Novotný 25. února 2024 16:14
Sdílej:

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci.

Pavel uvedl, že o Řehkou zmíněném problému s nedostatečnou tvorbou armádních záloh se ví už od zavedení profesionální vojenské služby v roce 2005. "Všechny čistě profesionální armády musí řešit nějakým způsobem tvorbu záloh. Třeba Norsko má kombinaci vojenské základní služby s profesionální armádou," poznamenal prezident.

Jako bývalý náčelník armádního generálního štábu konstatoval, že odvody jsou jedním z možných řešení personální situace. "Prvním krokem, který je naprosto bezbolestný, je zavedení administrativního úkonu, kterému se stále ještě říká odvody, a který v mnoha lidech vyvolává už předstupeň zavedení povinné služby," vysvětlil.

Armáda podle Pavla už pod jeho vedením zdůrazňovala, že odvod je čistě administrativním úkonem pro získání základního přehledu o situaci. "Není to nic o tom, kdo a kdy by měl nastoupit k vojenské službě," zmínil.

Hlava státu si nicméně uvědomuje, že jde o citlivé téma. Sám by uvítal věcnou diskuzi o tom, jak je možné připravit větší množství lidí na případnou obranu státu.

"Já prostě chápu, že zmínka náčelníka generálního štábu o možnosti nějakého obnovení povinné služby vyvolává u některých zděšení a některé provokuje přímo k tomu, aby začali náčelníka generálního štábu zatracovat," dodal Pavel.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Další nebezpečí kvůli počasí. V dalších částech Česka hrozí požáry

Meteorologové v pátek upřesnili dřívější varování před požáry. Výstraha se rozšiřuje na sobotu a neděli na většinu území Čech s výjimkou jihu a severovýchodu a na neděli i o většinu Olomouckého kraje. Varování před vysokými až extrémními teplotami zůstává beze změny, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Sport
Ilustrační fotografie.

Český reprezentační fotbal přichází o hvězdu. Schick končí v národním týmu

České zápasy na mistrovství světa byly těmi posledními, které náš nejlepší útočník Patrik Schick odehrál v dresu národního týmu. Schick ve čtvrtek oznámil, že jeho reprezentační kariéra již nebude pokračovat. 

České celebrity
Charlotte Gottová

Tajemný osobní život Charlotte Gottové. Němci propálili jednu citlivou věc

Charlotte Gottová je sice jednou z nejsledovanějších osobností šoubyznysu v současnosti, ale i ona má svá tajemství. Soukromí si totiž poměrně pečlivě střeží. Přesto unikla ven jedna informace, kterou její vrstevníci opačného pohlaví neuslyší rádi. 

České celebrity
Karel Gott.

Karel Gott jednou svolil k prezidentské kampani. Štáby z ciziny se chytily

Karel Gott patřil k nejpopulárnějším osobnostem, které se kdy narodily v Česku. Neuvěřitelný počet vítězství v anketě popularity Zlatý slavík je toho důkazem. Mohl se ale stát prezidentem? Všichni víme, že hlavou státu nikdy nebyl, přestože jedna neuvěřitelná kampaň proběhla.