Pavel prozradil první dvě jména kandidátů na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel navrhl na ústavní soudce bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu. Senátu dnes odeslal žádost o souhlas s jejich jmenováním, potvrdila ČTK jeho mluvčí Markéta Řeháková. Očekává se, že horní parlamentní komora oba adepty schválí.

Petr Pavel

Pavel novinářům řekl, že se s dalším kandidátem sejde ve čtvrtek. Jeho jméno dopoledne oznámí předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS).

"Uvědomujeme si, že výběr prvních kandidátů na soudce Ústavního soudu je časově naléhavý. Proto jsme vybrali osobnosti s nezpochybnitelnou zkušeností. Právě pracovní i životní zkušenosti jsou důvodem, proč se jejich jména v této souvislosti často zmiňují," zdůvodnil Pavel v tiskové zprávě výběr svých prvních dvou kandidátů.

O vyslovení souhlasu se jmenováním Baxy a Zemanové požádal horní komoru prostřednictvím dopisu zaslaného předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. "Jsem přesvědčen, že oba mnou vybraní kandidáti jsou významnými a všeobecně uznávanými autoritami v rámci justice i ve veřejnosti, že splňují všechny odborné i morální požadavky kladené na soudce Ústavního soudu a že jejich jmenování bude nesporným přínosem pro kvalifikované rozhodování v instituci, která se významným způsobem podílí na vývoji našeho právního řádu a dbá na ochranu jeho ústavnosti," napsal prezident.

"K návrhu pana prezidenta na soudce Ústavního soudu lze říci jediné: jedná se o jména z právnické 'první ligy'. Senát asi nečeká složité rozhodování…," reagoval na twitteru ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na Pavlovu nominaci Zemanové a Baxy na ústavní soudce. Nominanty ocenil také předseda senátního výboru pro lidská práva Jiří Růžička (za TOP 09). "Extraligový výběr! Však mu také předcházela důkladná a věcná jednání. Žádné osobní tlačenky a prebendy, jak jsme byli zvyklí u Miloše Zemana," napsal na twitteru Růžička, jehož výbor bude spolu s ústavně-právním výborem kandidáty předjednávat.

Růžička tak potvrdil dohodu Pavla se senátory z konce března, podle níž prezident hodlá návrhy adeptů na ústavní soudce vždy předem probrat s představiteli horní komory. "Pokud by ke kterémukoli z navržených jmen byly nějaké zásadní výhrady, tak jsem připraven nejenom já, ale i s konzultačním týmem se nad těmi výhradami zamyslet a pokusíme se dojít k nějakému kompromisnímu stanovisku," řekl tehdy Pavel.

S Baxou i Zemanovou jednal Pavel minulý týden, na posty ústavních soudců je doporučil jeho konzultační panel. Na Ústavním soudu letos končí mandát sedmi soudcům, prvním třem na počátku května. Pavel slíbil jména prvních kandidátů Senátu předložit co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na schůzi 10. května. Baxa a Zemanová zřejmě nahradí dva z trojice ústavních soudců, jimiž jsou Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip, jejichž mandát skončí k 3. květnu.

"Nominaci považuji za velkou čest, beru to jako ocenění své dosavadní práce," řekl ČTK Baxa. Doplnil, že je připraven podrobit se proceduře v Senátu. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let.

Pavel chce o postupu jednání pravidelně informovat Vystrčila. Potvrdil, že první tři jména se bude Pražský hrad snažit Senátu předložit tak, aby je mohl schválit na své schůzi 10. května. Další jména budou pokračovat podle toho, jak budou končit další ústavní soudci.

Třiašedesátiletý Baxa soudí u NSS, jedenapadesátiletá Zemanová aktuálně působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci, předtím pracovala u pražského městského soudu a ještě dříve stejně jako Baxa u NSS. O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu. Místo se uvolní v srpnu.

Baxa soudí od roku 1984. Podílel se na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. V roce 1998 se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002 – pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského. Účastnil se příprav a prosazení velké novely trestního řádu i tvorby nového rámce správního soudnictví. V lednu 2003 ho tehdejší prezident Václav Havel jmenoval předsedou nově vzniklého Nejvyššího správního soudu. Tím byl Baxa do září roku 2018. Ve veřejných vystoupeních se zaměřuje na kritickou analýzu fungování soudnictví a jeho možné reformy.

Zemanová je soudkyní od roku 2001. V čele Soudcovské unie stála v letech 2014 až 2020. Zaměřovala se zejména na oblast přípravy a výběru soudců, na podmínky působení a výběru funkcionářů a na problematiku státní správy soudů. Od Jednoty českých právníků získala medaili za přínos justici. Profesně se zaměřuje mimo jiné na péči o nezletilé a ochranu nezletilých dětí v soudním řízení. Dlouhodobě se věnuje otázkám soudcovské etiky.

Funkční období skončí letos i dalším ústavním soudcům - konkrétně 4. června Vladimíru Sládečkovi, 6. srpna předsedovi soudu Pavlu Rychetskému, o den později Ludvíku Davidovi a 26. listopadu Radovanu Suchánkovi.

Při výběru dalších nominantů na tato místa chce Pavel vycházet z návrhů více než 20 oslovených právnických institucí. Navržená jména bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou. Mezi zaslanými návrhy jsou vedle Baxy a Zemanové například dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala, místopředseda Vrchního soudu v Praze Robert Fremr, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková nebo předseda Soudcovské unie Libor Vávra.

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Cizinec podezřelý z terorismu měl říct, že si ho najali za peníze

12.06.2024 11:35 Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z…

Fiala potvrdil, že Jihoameričan se v Praze pokusil zapálit autobusy. Hrozí…

10.06.2024 17:40 Jihoameričan, jehož v uplynulých dnech zadrželi policisté, se pokusil o žhářský útok na autobusy…

Pavel k eurovolbám: Nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v EU

10.06.2024 12:25 Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to…

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

09.06.2024 23:38 České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP…

Hrozba terorismu v Česku: Policie zadržela podezřelého cizince

09.06.2024 10:59 Policie zadržela muže podezřelého ze spáchání zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo pátráno od…

Sčítání hlasů v letošních evropských volbách v Česku probíhalo pomaleji

08.06.2024 19:09 Podle sdělení Českého statistického úřadu probíhalo sčítání hlasů v letošních evropských volbách v…

Eurovolby skončily, Češi si zvolili europoslance. Výsledky se dozví až…

08.06.2024 14:45 Úderem druhé hodiny odpolední dnes skončil druhý den voleb do europarlamentu, v nichž Češi vybírali…

Druhý den voleb odstartoval. Češi si dnes vyberou europoslance

08.06.2024 08:00 Dnes v 8 hodin ráno se podruhé otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Eurovolby v Česku začaly. Lidé pošlou do Bruselu 21 politiků

07.06.2024 14:11 Úderem druhé hodiny odpolední se otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Související:

Nejnovější