Pavel se sešel se Zelenským, jednali o protiofenzívě i obnově Ukrajiny

Prezident Petr Pavel se sešel se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. V Praze jednali o aktuální situaci ve válce proti Rusku, o situaci v Bělorusku i o summitu NATO ve Vilniusu. Pavel po jednání řekl, že na ukrajinské protiofenzivě se ukazuje, že Rusko není zdaleka tak silné.

Petr Pavel a Volodymyr Zelenskyj

Pavel na tiskové konferenci řekl, že ukrajinská protiofenziva ukazuje, že Rusko není zdaleka tak silné, jak se snažilo všechny přesvědčit. Znovu také zopakoval, že obnova Ukrajiny je příležitost i pro Českou republiku a české firmy.

Pavel uvedl, že je obdivuhodné, s jakým nasazením a vůlí se Ukrajina brání. Podle něj se síly pokud ne vyrovnaly, tak aspoň vyrovnávají, protože Ukrajina zahájila protiofenzivu a ukázala, že Rusko zdaleka není tak silné, jak se snažilo přesvědčit.

Dodal, že Česko přispělo během války Ukrajině celkovou hodnotou 45 miliard korun. Na summitu NATO se prý bude jednat o střednědobém plánu, který zafixuje podporu Ukrajiny na další roky, a to ve výši 500 milionů eur. Česko je připraveno podílet se na něm částkou 120 milionů korun.

Zelenskyj poděkoval za českou pomoc Ukrajině a prohlásil, že je ji ukrajinský lid cítí. "Česká účast je na Ukrajině je znát, pociťujeme ji v obraně, v politice, ve všem, co děláme," řekl. Ocenil vojenskou podporu i to, že Česko přijalo statisíce uprchlíků.

Řekl také, že ideální výstup nadcházejícího summitu NATO ve Vilniusu by byla pozvánka Ukrajiny do NATO, i když chápe, že takový postoj bude složitě získávat stoprocentní podporu. Přesto věří, že se Ukrajina jednou členem stane. Zelenskyj také zmínil vliv ruské propagandy, která podle něj zasahuje i do prostředí v Česku.

"Na Pražský hrad přicestoval muž, který svým odhodláním a statečností inspiruje celý svět. 500 dní prezident Zelenskyj a ukrajinský lid odolávají ruské agresi. Za Českou republiku ho dnes mohu znovu osobně ujistit, že v boji za svobodu a suverenitu není sám a nikdy nebude," napsal Pavel před jednáním na twitteru.

Zelenského v Česku ještě čeká jej schůzka s premiérem Petrem Fialou a šéfy obou komor parlamentu, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

Tématem jeho jednání v Česku bude podle ukrajinského prezidenta obrana, blížící se summit NATO, evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny, situace u Záporožské jaderné elektrárny i rekonstrukce napadené Ukrajiny.

"Návštěva ukrajinského prezidenta má být vyjádřením ocenění podpory, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině od začátku ruské agrese, a přinést vzájemné ujištění, že tato podpora bude pokračovat. Na jednání mezi čtyřma očima by prezidenti měli koordinovat své postoje před summitem NATO ve Vilniusu, kde se očekává diskuse mimo jiné o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu," uvedl Hrad v tiskové zprávě.

Návštěva Zelenského se domluvila už v červnu

Zelenskyj byl do Prahy pozván po na schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS) 1. června během summitu Evropského politického společenství (EPC) v Moldavsku. České televizi to dnes řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.

Zelenskyj měl podle něj pozvání do Prahy už od začátku ruské invaze, tehdy ale nemohl cestovat. "Když se s ním teď viděl premiér v Moldavsku, tak si řekli, že při další cestě do Evropy navštíví Česko. To prezident dodržel," uvedl Pojar s tím, že původní termín návštěvy měl být před dvěma týdny.

Dnešní den podle Pojara vyhovuje více, protože ve středu a dnes jsou v Česku státní svátky a Praha je prázdná. "Většina Pražanů je mimo hlavní město. Z bezpečnostního i logistického pohledu je to jednodušší," uvedl s tím, že návštěva by měla mít hladký průběh.

Zvažujeme obnovení výroby penicilinu v Česku, řekl Válek

24.09.2023 15:15 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že probíhají diskuse o obnovení výroby…

Minimální mzda by se příští rok mohla zvednout až o 2100 korun

23.09.2023 08:37 Ministerstvo práce a sociálních věcí chce příští rok zvýšit minimální mzdu o 1600 korun až 2100…

Pošta plánuje na konci letošního roku propouštění

22.09.2023 17:51 Česká pošta před několika dny oznámila, že v rámci probíhající transformace propustí na konci…

Poslanci se nedostali ke schvalování balíčku, Babiš kritizoval Fialu

22.09.2023 15:42 Dnešní zasedání Sněmovny se podle očekávání nedostalo k finálnímu hlasování o třetím čtení…

Blažek jmenoval nového vrchního státního zástupce v Olomouci

21.09.2023 19:10 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve čtvrtek na návrh nejvyššího státního zástupce Igora…

Na Prostějovsku vybuchl dům, jeden člověk zemřel

21.09.2023 16:59 V Otinovsi na Prostějovsku došlo ve čtvrtek po poledni k výbuchu domu, který poškodil i další…

Muž v Brně nožem napadl školačku, podle policie šlo o pokus o vraždu

21.09.2023 12:50 Brněnská policie vyšetřuje středeční napadení školačky jako pokus o vraždu na dítěti mladším…

Česká spořitelna propustí několik set svých zaměstnanců

19.09.2023 12:53 Česká spořitelna (ČS) v následujících devíti měsících propustí několik set svých zaměstnanců. Uvedl…

Na generálním štábu armády zasahují policisté z NCOZ

19.09.2023 09:38 Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují na…

Letošní milostivé léto využilo dosud 143 000 živnostníků a 32 000…

18.09.2023 16:07 V rámci třetího kola milostivého léta využilo dosud téměř 143 000 živnostníků a více než 32 000…

Související:

Nejnovější