Do Ostravy přišly na Pavla tisíce lidí. Dorazili i Nerudová a Fischer

Na setkání s prezidentským kandidátem Petrem Pavlem dorazily dnes na centrální Masarykovo náměstí v Ostravě tisíce lidí. Podporu mu kromě neúspěšných prezidentských kandidátů Pavla Fischera a Danuše Nerudové přišli vyjádřit například i někteří ostravští umělci nebo rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel se vymezil vůči tvrzením, že chce zemi zavést do války, volby podle něj rozhodnou o tom, jakou bude Česko v budoucnu zemí.

Petr Pavel

V krajském městě a Moravskoslezském kraji ho v prvním kole prezidentské volby předseda hnutí ANO Andrej Babiš porazil. Babiš dnes přijel diskutovat s voliči do středočeského Benešova, do tamního hotelu Pošta. Ve středních Čechách byl naopak vítězem prvního kola voleb Pavel.

Lidé na ostravském náměstí přinesli transparenty i české vlajky. Opakovaně skandovali "Pavel na Hrad" nebo provolávali "Babiše do koše". Místy byl ale slyšet i křik některých Pavlových odpůrců.

"Všichni, kteří se vám snaží tvrdit, že jsou dělící čáry mezi Prahou a zbytkem republiky, že jsou dělící čáry mezi těmi, kdo mají vzdělání a kdo mají nižší vzdělání, mezi těmi, kteří mají velké příjmy nebo nižší příjmy, tak je to nesmysl. Myslím si, že všichni máme stejné problémy, všichni žijeme ve stejné zemi a všichni chceme žít slušný život. Tyhle volby nebudou o tom, kdo usedne na Pražský hrad po Miloši Zemanovi, tyhle volby budou o tom, jaká budeme země, jestli budeme země slušná, jestli budeme země respektovaná v zahraničí, jestli přestane u nás fungovat blbá nálada a naopak, jestli začneme žít normálně a budeme mít radost z toho, že se nám daří," řekl Pavel svým příznivcům. Česko označil za bezpečnou a relativně bohatou zemi. "Byl bych moc rád, abyste se nenechali strašit tím, když vám někdo tvrdí, že někdo chce tuto zemi zatáhnout do války nebo, že tuhle zemi chce někdo zaprodat komukoliv, není to tak," řekl Pavel.

Babiš záhy po vyhlášení výsledků prvního kola voleb po Česku nechal vylepit plakáty s textem "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš", za které je kritizován. Kritici mu vyčítají, že voliče straší a že urazil vojáky. Babiš přiznal, že se text nepovedl. Již dříve slíbil, že text změní. Na billboardech se již objevily nové plakáty, které uvádí, že "Generál nevěří v mír" s dovětkem "Volte mír. Volte Babiše". Pavel používá například billboard se svou fotografií a textem "Vést zkušeně a klidně v těžkých časech".

Také Nerudová, která v prvním kole prezidentské volby obsadila třeí místo, vyzvala přítomné, aby se nenechali zastrašovat. "Nebojte se, jsme silnou zemí, máme silné instituce ... nikdo z nás se nemá čeho bát, jen prostě potřebujeme být hlasitější, než někdo, kdo tu vytváří všeobecný strach," uvedla Nerudová.

Novinářům řekla, že obdobná situace jako nyní při podpoře Pavla dosud v Česku nikdy nebyla. "Podpora se většinou omezila na slovní podporu a myslím si, že je velmi důležité, že jsem nabídla všech 200.000 dobrovolníků, aby pomáhali. To spojení je hmatatelné. Myslím si, že to je úplně bezprecedentní, že je to nová kapitola politické kultury, kterou jsme otevřeli v České republice. Pevně věřím, že to bude takové memento pro další volby, že tím pozitivním jde tu negaci přetlačit," uvedla. Fischer ve svém projevu označil Andreje Babiše za neodpovědného politika, kterého nelze pustit na Hrad. Naopak je přesvědčen, že Pavel Česku neudělá v zahraničí ostudu a na Hrad vrátí důstojnost.

Podpořit Pavla přišel i Tomáš Krupa, který podle svých slov působil v minulosti ve stejné vojenské misi jako Pavel. "Myslím, že by dobře vedl naši zemi. Byl jsem s ním na stejné misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Jeho věhlas byl po celém českém batalionu. Kdyby měl někdo vyjednávat mír, tak samozřejmě Pavel," řekl Krupa.

Po mítinku na náměstí se Pavel přesunul do restaurace Kurnik Šopa v Ostravě Porubě na setkání s mladými voliči. I o to byl velký zájem, řada lidí se dovnitř nedostala a stojí venku.

Pavla v ostravské hospodě vítaly stovky lidí, kapacita nestačila

Stovky příznivců vítaly prezidentského kandidáta Petra Pavla, který před druhým kolem voleb přijel do Ostravy, také v hospodě Kurnik Šopa na porubském sídlišti. Hospůdka byla zcela zaplněná a bylo téměř nemožné se do ní dostat. Davy příznivců se tísnily i na prostranství či v pivních stanech před podnikem stojícím mezi panelovými domy. Podporovatelé, mezi nimiž byli hlavně mladí lidé, se dožadovali podpisů, fotografií nebo natočení piva. Na předchozí Pavlovo setkání s voliči na centrálním Masarykově náměstí dorazily tisíce lidí.

Dav před restaurací skandoval "Pavel na Hrad", z jednoho z pivních stanů byla slyšet i česká hymna. "Chtěl bych vás všechny moc pozdravit, já si toho opravdu moc vážím, čekal jsem, že tady bude pár lidí, se kterými si dáme pivo, ale takovou účast jsem opravdu nečekal. Držme si navzájem palce, a kdo můžete, přijďte za týden volit," řekl Pavel svým příznivcům v jednom z pivních stanů. Spolu s ním čepoval pivo i neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který Petra Pavla stejně jako Danuše Nerudová podpořil v druhém kole. Vystoupení příznivci ocenili potleskem i dalším skandováním "Pavel na Hrad", které provázelo celou dnešní návštěvu krajského města. V něm i v celém Moravskoslezském kraji Andrej Babiš (ANO) Petra Pavla v prvním kole porazil. Babiš dnes vyrazil za voliči do středních Čech, kde byl v prvním kole naopak úspěšnější Pavel.

"Myslím, že příště budeme muset na Baník, abychom se tam vešli," řekl ČTK Pavel v reakci na zájem lidí. "Je to velice příjemné vidět, kolik, hlavně mladých lidí přijde podpořit něco, čemu věří. Je to krásné, protože to nejhorší, co bychom mohli mít, je, že se mladí lidé nebudou zajímat o to, co se kolem nich děje. Tady je vidět, že jim to není lhostejné," uvedl.

Podle něj mladí lidé mohou pomoci hlavně Česku. "Jestli (podpora mladých lidí) pomůže mně, to je jedna věc, ale jak pomůže téhle zemi? Budeme mít za rok a kousek parlamentní volby a bude asi důležité, aby mladí lidé věděli, do čeho půjdou. Když by to nechali ležet ladem, tak by se mohlo stát, že jestli Andrej Babiš se svým hnutím neuspěje u prezidentských voleb, tak uspěje u příštích parlamentních. A s podporou SPD by mohl vytvořit vládu, kterou bychom si asi nepřáli. Pokud v tom mladí lidé uvidí nebezpečí a přijdou k volbám, tak se to vůbec nemusí stát," dodal Pavel.

Jednou z návštěvnic setkání byla i devatenáctiletá Markéta, která uvedla, že ji mile překvapilo, kolik lidí na setkání dorazilo. "Přišla jsem, protože věřím, že Petr Pavel bude dobrým prezidentem a důstojně bude reprezentovat naši zemi. Andreje Babiše si jako prezidenta představit neumím. Je fajn vidět, kolik mladých lidí se o politiku a prezidentskou volbu zajímá," řekla ČTK. Mezi podporovateli ale byli i ti, kteří ještě s ohledem na svůj nízký věk volit nemohou. "Pan Pavel je velmi sympatický. Myslím si, že jestli bude prezident, tak to bude dobré. Mluví dobře a hlavně mi přijde, že mluví pravdu," řekl šestnátiletý Vladimír.

Pavel ocenil podporu primátora Macury i hejtmana Vondráka z ANO

Prezidentský kandidát Petr Pavel při zahájení návštěvy Ostravy ocenil podporu ostravského primátora Tomáše Macury i hejtmana Ivo Vondráka, oba z hnutí ANO. Oba už před prvním kolem prezidentské volby uvedli, že nepodpoří svého předsedu a někdejšího premiéra Andreje Babiše. Před druhým kolem zopakovali, že svůj postoj měnit nebudou, chtějí volit bývalého vysokého představitel české armády a NATO. Pavel řekl, že svým rozhodnutím projevili osobní odvahu.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová naopak Vondrákův postup již dříve označila za nekolegiální. "Já osobně s tím nesouhlasím. Ale dobře, jestli chcete, tak já to klidně řeknu, je to podraz," řekla Seznam Zprávám.

"Nežádal jsem je o podporu, to bych si rozhodně nedovolil. Myslím si, že každý má právo se rozhodnout sám, ale musím říct, že si toho velice vážím, protože to určitě nebylo jednoduché rozhodnutí, a to čemu čelí, svědčí o tom, že museli projevit osobní odvahu. Když to bude možné, tak se s nimi rád potkám a poděkuji jim za to, ale rozhodně jsem je o to dopředu nežádal," uvedl Pavel.

Na nádraží v Ostravě-Svinově Pavla podle policie vítaly desítky příznivců, jeho příjezd provázel i velký zájem médií. Než se z vlaku dostal k připravenému automobilu, trvalo to téměř půl hodiny. V krajském městě, kde ho v prvním kole prezidentské volby s výraznou převahou Babiš porazil, Pavla na nádraží přišli podpořit lidé různého věku. Od dětí a studentů, kteří se dožadovali podpisů a fotografií, až po starší lidi. Neplánovanou autogramiádu odstartovala prosba devatenáctileté Markéty Holaňové. "Je hodně ustálený, má své dobré názory a myslím si, že pro naši republiku to myslí hodně dobře," uvedla mladá žena.

Příznivci ho přivítali koláčem frgálem a od podporovatelů dostal i několik dalších dárků, včetně vojenské známky s nápisem Ostrava. Z regionálních politiků ho na nádraží vítal primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M). "Vnímám, že jestli někde v republice potřebuje kandidát na prezidenta, pan Pavel, podpořit, tak je to právě u nás na severní Moravě. Celý život jsem dělal věci, které jsem vnímal jako správné a přišlo mi, že každý z nás by měl udělat maximum k tomu, aby volba prezidenta dopadla tak, jak je vnitřně přesvědčen, aby dopadla," řekl ČTK Korč.

Přijetí ve městě, kde dlouhodobě vítězí hnutí ANO, Pavla překvapilo. "Tohle jsem opravdu nečekal, musím říct, že mě to neustále přivádí do rozpaků, ale je to krásné. Já si nedělám iluze, že bych mohl přesvědčit nějak mnoho lidí, kteří už jsou dávno rozhodnutí pro Andreje Babiše, ale určitě bych rád rozptýlil alespoň některé obavy, které jsou šířeny, bohužel dost neférově," řekl Pavel. Dnes odpoledne se se svými příznivci setká na Masarykově náměstí a večer má pak v plánu setkání s mladými voliči.

Témata: Petr Pavel | Ostrava

Česko eviduje výpadek léku Algifen. Lékaři znají alternativy

16.04.2024 12:28 Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v…

Fialu přijali v Bílém domě. Biden ocenil spojenectví s Českem

15.04.2024 23:40 Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu…

Česko má nasmlouváno 180 tisíc granátů pro ukrajinskou armádu, řekl Fiala

15.04.2024 21:53 Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na…

V Česku přibylo za týden téměř 1500 nových případů černého kašle

15.04.2024 16:02 V Česku během uplynulého týdne přibylo dalších 1494 nových případů černého kašle, uvedl Státní…

Volby do Sněmovny by vyhrálo hnutí ANO

14.04.2024 21:23 Podle posledního průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT) by opoziční hnutí ANO vyhrálo…

Schillerová si nedokáže představit, že by ANO vytvořilo vládu s SPD

14.04.2024 16:00 Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO, v pořadu České televize Otázky Václava…

V pražské ZOO se letos narodila již druhá gorila

12.04.2024 09:41 V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho…

Česká pomoc Ukrajině bude pokračovat, ujistil Pavel Zelenského

11.04.2024 18:08 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek osobně ujistil ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského o…

Sněmovna schválila novou definici znásilnění

10.04.2024 12:58 Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou…

Vážná nehoda v Polici nad Metují si vyžádala zraněné. Auto srazilo chodce

09.04.2024 18:51 Vážná nehoda se v úterý odpoledne stala v Polici nad Metují na Náchodsku. Auto u místního…

Související:

Nejnovější