Pavel ve Španělském sále poděkoval rodině i širokému okruhu podporovatelů

Manželce Evě, rodině, úzkému týmu i všem podporovatelům včetně harleyářů poděkoval nový prezident Petr Pavel za podporu na slavnostní číši vína ve Španělském sále Pražského hradu. Řekl, že jeho žena stojí za podstatnou částí jeho úspěchu ve volbě hlavy státu. Slíbil, že bude na rozdíl od své předchůdkyně plnohodnotnou první dámou. Zabývat se bude zdravotní prevencí, tématy rodiny a podpory dětí a seniorů.

Na Pražském hradě probíhá inaugurace Petra Pavla. (9.3.2023)

"Bude skvělou první dámou, bude vidět, působit příjemně, je i připravena věnovat se tématům, jako jsou rodinné vztahy, péče o děti, seniory," uvedl. Dodal, že je jí v nové roli připraven poskytnout veškerou podporu.

Slavnostní číši vína uspořádali organizátoři ceremoniálu asi pro 2500 účastníků. Kromě Španělského sálu pro ně, stejně jako při jiných podobných příležitostech, nachystali i další přilehlé sály včetně Rudolfovy galerie.

Hosté se ve Španělském sále začali shromažďovat s předstihem. Kromě účastníků samotné inaugurace do něj byli pozváni například i jejich partneři a partnerky. Přítomni byli třeba ministři Ivan Bartoš a Jan Lipavský (Piráti), předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart. Pozváni byli i Pavlovi přátelé, příznivci a podporovatelé včetně sponzorů jeho kampaně, přišel například podnikatel Dalibor Dědek. Organizátoři připravili i dětský koutek, ve kterém si mohly děti pozvaných hostů malovat.

Na velkoplošné obrazovce mohli sledovat živý přenos inaugurace nebo Pavlovo vystoupení na třetím hradním nádvoří i položení květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. K občerstvení měli k dispozici kromě vína i pivo nebo nealkoholické nápoje.

Pavel s manželkou přišli do zcela zaplněného sálu koridorem, který jim vytvořili vojáci z Hradní stráže. Přítomní jejich příchod doprovodili aplausem.

V podání bývalých členů skupiny Spirituál kvintet zazněla ve Španělském sále píseň Jednou budem dál, která se stala součástí téměř všech Pavlových předvolebních shromáždění v závěrečné fázi kampaně. Původní verze písně - We Shall Overcome - byla klíčovou hymnou amerického hnutí za občanská práva. V Praze ji lidé zpívali při sametové revoluci nebo o rok později při setkání prezidentů Václava Havla a George Bushe.

Slib složil Pavel ve Vladislavském sále. Zvolen byl na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Řehka upozornil, že obrana se týká celé společnosti. O hrozbách se mluvilo…

29.03.2023 12:42 Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O…

Související:

Nejnovější