Prezident Petr Pavel bere na vědomí rozhodnutí opozičního hnutí ANO neúčastnit se jednání o strategických hospodářských a sociálních tématech, toto rozhodnutí ale nepovažuje za šťastné.
Uvedl to ve vyjádření zveřejněném na webu Hradu. Opoziční hnutí ANO spolu se stínovou vládou dospělo k závěru, že není vhodné pokračovat v jednáních strategického významu s vládou premiéra Petra Fialy (ODS), aniž by se na nich podílel prezident republiky.
"Vždy jsem byl zastáncem slušné, věcné a odpovědné debaty vedené s cílem najít co nejlepší řešení diskutovaného problému. Hluboká nedůvěra mezi vládou a opozicí byla hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl zprostředkovat, za účasti nezávislých a respektovaných odborníků, jednání k dosažení kompromisu a zapracování případných dalších podnětů do vládního návrhu důchodové reformy," napsal Pavel.
"Rozhodnutí hnutí ANO neúčastnit se dalších jednání na strategická hospodářská a sociální témata nepovažuji za šťastné, ale beru ho na vědomí. Stejně však nepovažuji za konstruktivní a věcnou formu pokračující politické a veřejné debaty na téma důchodové reformy. Pokud bude vůle předložit alternativní, jasnými argumenty a daty podložený návrh, jsem připraven svolat širší kulatý stůl za účasti zástupců tripartity, opozice a odborníků a návrhy vedoucí ke zlepšení našeho důchodového systému podpořit. Jsem přesvědčený, že takový postup je v zájmu naprosté většiny občanů," dodal.
Rozpor mezi koalicí a opozicí se projevil po březnovém setkání na Pražském hradě, kde se jednalo o důchodové reformě. Prezident Pavel společně se zástupci vlády v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a politiky ANO, mezi které patří Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka, oznámil, že všichni souhlasí s tím, že věk odchodu do důchodu bude nutné v budoucnu zvyšovat. Nicméně ANO později tento souhlas popřelo.
Další plánované jednání ve stejném formátu mělo proběhnout tento týden v pondělí, avšak opoziční hnutí svou účast zrušilo s tím, že někteří představitelé vlády, včetně premiéra Fialy, se zdají být rozhodnuti prosadit reformu bez ohledu na názor opozice.
StarDance představuje jednoho účastníka letošní řady za druhým, ale zajímavé věci se dějí také v zákulisí. Podle dostupných informací v projektu skončila trojice lidí, kteří sice nebyli vidět, ale o to důležitější byli pro jeho úspěch.
I stres z posledních týdnů mohl přispět k tomu, co se Ornelle Koktové přihodilo při stěhování celé rodiny na novou adresu. Známá influencerka si ublížila a musela dokonce do nemocnice. Podle svých slov bude muset být týden v klidu.
Oblíbená taneční show StarDance se na podzim roku 2026 vrátí na obrazovky České televize se svou v pořadí již čtrnáctou řadou. Diváci se mohou těšit na nové hvězdné tváře i návrat jedné z nejvýraznějších osobností historie tohoto pořadu. Přípravy jsou v plném proudu a jména prvních soutěžících již začínají plnit stránky médií.
Britská královská rodina letos oslavila Velikonoce v plném složení. Princ a princezna z Walesu se po dvouleté pauze vrátili k tradiční velikonoční bohoslužbě v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. V neděli 5. dubna doprovodili Williama a Kate také všechny jejich tři děti – dvanáctiletý princ George, desetiletá princezna Charlotte a sedmiletý princ Louis.
Hudební festival Wireless čelí další tvrdé ráně. Poté, co se na organizátory snesla vlna kritiky za angažování kontroverzního rappera Kanyeho Westa jako hlavního interpreta, oznámil odchod nejvýznamnější partner akce – společnost Pepsi. Nápojový gigant se rozhodl ukončit dlouholetou spolupráci, která trvala již od roku 2015 a zahrnovala i oficiální název události „Pepsi MAX presents Wireless“.
Britský premiér Sir Keir Starmer vyjádřil vážné znepokojení nad tím, že hlavní hvězdou letošního londýnského festivalu Wireless má být americký rapper Kanye West, nyní známý jako Ye. Podle premiéra je rozhodnutí organizátorů pozvat osmačtyřicetiletého umělce „hluboce znepokojující“, a to především s ohledem na jeho dřívější antisemitské výroky a oslavu nacismu. Starmer zdůraznil, že antisemitismus v jakékoli podobě je odporný a je odpovědností všech zajistit, aby se židovská komunita cítila v Británii bezpečně.
S blížícím se osmým výročí svatby prince Harryho a Meghan Markle vyplouvají na povrch nové, dosud nezveřejněné detaily o zákulisních sporech, které provázely výběr svatební tiáry. Nová kniha spisovatele Roberta Hardmana s názvem Elizabeth II. nabízí pohled na události roku 2018, který se v mnohém rozchází s verzí, již Harry popsal ve svých pamětech Náhradník (Spare).
Hvězda akčních filmů a bývalý profesionální zápasník Dwayne „The Rock“ Johnson se v exkluzivním rozhovoru otevřeně vyjádřil k aktuální debatě o toxické maskulinitě. Třiapadesátiletý herec, který je známý svou mohutnou postavou a image tvrdého muže, zdůraznil, že skutečná odvaha nespočívá v neustálé síle, ale ve schopnosti ukázat zranitelnost.
Astronauté mise Artemis II, kteří se v těchto dnech zapsali do historie, zaslali na Zemi dechberoucí sérii nových fotografií. Snímky zachycují nejen blížící se povrch Měsíce, ale také unikátní pohledy do interiéru kosmické lodi Orion. Posádka se momentálně nachází ve více než polovině své cesty k našemu nejbližšímu nebeskému sousedovi a tyto vizuální materiály nabízejí veřejnosti vzácnou příležitost nahlédnout do každodenního života v hlubokém vesmíru.
Britský princ William se v poslední době ocitl pod drobnohledem královských expertů, kteří poodhalují méně známou tvář budoucího panovníka. Podle jejich svědectví disponuje princ z Walesu „tvrdou povahou“ a sklonem k dlouhodobé zášti. Tato vlastnost se nejsilněji projevuje vůči komukoliv, kdo se v probíhajícím rodinném sporu přiklonil na stranu jeho bratra Harryho a švagrové Meghan Markle.
Streamovací gigant Netflix podal pomocnou ruku princi Harrymu a Meghan Markle. Podle vysoce postaveného zdroje webu Express z produkce jim vedení společnosti nabídlo nové projekty, které by mohly vzkřísit jejich uvadající „hollywoodský sen“, vydělat miliony liber a napravit pošramocené vztahy s veřejností.
Meghan Markle se i letos rozhodla strávit velikonoční svátky v ústraní svého domova v kalifornském Montecitu. Přestože se během svého působení v roli pracující členky královské rodiny zúčastnila mnoha jiných oficiálních událostí, Velikonoce s britskou panovnickou rodinou ve skutečnosti neoslavila nikdy. Existuje pro to hned několik konkrétních důvodů, které se v průběhu let nastřádaly.