Český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová zvažují společné zahraniční cesty, mezi prvními na válkou zasaženou Ukrajinu. Uvedli to po setkání v Bratislavě, kterou si Pavel vybral jako cíl své první zahraniční cesty ve funkci hlavy státu. Česko a Slovensko by podle obou politiků také mohly více spolupracovat například v boji proti dezinformacím.
Pavla, který je na návštěvě Slovenska i se svou chotí Evou, dnes dopoledne uvítala Čaputová na nádvoří svého úřadu v Bratislavě. Oba politici pak společně absolvovali přehlídku čestné prezidentské stráže a slavnostní ceremoniál, jehož součástí bylo i přivítání chlebem a solí.
Prezidenti Česka a Slovenska po jednání informovali o záměru společných zahraničních cest. Podle Čaputové by mohly posílit zájmy, které obě země spojují. Oba v dubnu počítají s návštěvou Ukrajiny, Pavel ale nechtěl přibližovat konkrétní přísliby, se kterými by do Kyjeva mohl jet.
Pavel na návštěvě podotkl, že obě země čelí stejným problémům, které vycházejí především z konfliktu na Ukrajině. Dopadají podle něj nejen na ekonomickou, ale i sociální situaci v Česku i na Slovensku. Je proto důležité, aby politici občanům připomínali, že za konfliktem stojí Rusko, dodal. Čaputová uvedla, že za velkou výzvu považuje informační válku a ruský vliv na dezinformační scéně. Uměla by si v tomto ohledu představit bližší spolupráci s Českem.
Co se týká další zahraniční spolupráce, Pavel prohlásil, že uskupení zemí Visegrádu, ke kterým kromě Česka a Slovenska patří ještě Polsko a Maďarsko, vnímá spíše jako konzultační fórum. Nemá podle něj ambice na detailní koordinaci zahraniční nebo bezpečnostní politiky. Dovede si ovšem představit prostor pro konzultace a spolupráci v řadě oblastí, jako jsou ekonomická, obchodní a kulturní. Potenciál vidí v možné užší spolupráci mezi V4 a baltskými zeměmi.
Čaputová dnes podobně jako při Pavlově inauguraci uvedla, že je ráda, že v čele státu, který je Slovensku nejbližší, stojí člověk se stejnými hodnotami. "To je nejlepší základ pro další spolupráci, na které jsme se dohodli ve vícero oblastech. Oba jsme vyrůstali v době Československa a dnes můžeme společně slavit velmi přátelské, pozitivní a konstruktivní vztahy dvou samostatných států," uvedla Čaputová.
Pavel dnes od své kolegyně dostal darem obrázek od známého slovenského karikaturisty Martina Šútovce, první dáma Česka zase převzala brož. Čaputová dostala sadu šperků. Prezidenti Česka a Slovenska po společném obědě položením věnců uctili zakladatele Československa (ČSR) Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika u jejich památníků v Bratislavě. Pavel se poté setkal se slovenským premiérem Eduardem Hegerem.
Po schůzce s Hegerem Pavel položil květiny u bratislavského gaybaru Tepláreň (Teplárna), kde útočník loni v říjnu zastřelil dva lidi. Uctil také památku novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, kteří byli zastřeleni v roce 2018. Pavel odsoudil násilí vůči novinářům a sexuálním nebo náboženským menšinám. Položení květin prezident spojil s procházkou po centru Bratislavy. U pietních míst na něj čekaly skupinky lidí, kteří mu tleskali a projevovali sympatie.
Pavel s manželkou si na Hviezdoslavově náměstí prohlédl venkovní putovní výstavu fotografií, která mapuje společnou historii Čechů a Slováků, a která je projektem České tiskové kanceláře (ČTK).
Večer se Pavel s Čaputovou zúčastnili veřejné diskuse, kterou ve Slovenském národní divadle uspořádaly servery Denník N a Deník N. Věnovali se v ní například pravomocím přímo volených prezidentů nebo možnosti další kandidatury Pavla i Čaputové. Tématem byly i zahraničněpolitické otázky týkající se budoucnosti visegrádské skupiny a války na Ukrajině.
Návštěvu Slovenska Pavel zakončí v úterý, kdy se sejde se šéfem slovenské sněmovny Borisem Kollárem a pak s mladými osobnostmi z nevládních organizací.
Současný prezident Petr Pavel umí české občany všemožně překvapit. Nedávno to dokázal, když se představil jako fotograf na závodech Formule 1 v Maďarsku. Nyní se v té souvislosti dokonce stal členem Klubu sportovních novinářů České republiky (KSN).
Rok uplynul v červenci od smrti legendárního Jiřího Krampola. I po tak dlouhé době panuje u některých přátel jistá pachuť z toho, co se loni v létě dělo. Dokonce padají tak ostré nálepky, jako jsou například hyeny.
Poslední týdny zbývají do návratu jedné z nejpopulárnějších talentových soutěží na televizní obrazovky. Na české Nově a slovenské Markíze poběží připravovaná další řada SuperStar. Kdy se diváci dočkají prvního dílu a jaká bude tentokrát výhra?
Policie prozradila novinky z vyšetřování pátečního útoku v Tanvaldu v Libereckém kraji. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření z dvojnásobného pokusu o vraždu. Podle nejnovějších informací už není nikdo ze zraněných v ohrožení života.
Bývalému princi Andrewovi mohou po nástupu nového britského premiéra Andyho Burnhama do Downing Street hrozit další problémy. Burnham by totiž podle zástupkyně obětí sexuálního násilí mohl souhlasit s veřejným vyšetřováním aktivit amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ve Velké Británii.
Meteorologové v neděli varovali před návratem tropických teplot, které budou hrozit i zítra, kdy odpolední maxima vyšplhají až na 36 stupňů. Nadále panuje také nebezpečí požárů, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Až na ni dojde, bude to nejsledovanější svatba v československém šoubyznysu. Zatím se však na veselku Dary Rolins a Pavla Nedvěda stále čeká. Nic navíc nenasvědčuje tomu, že by měla proběhnout například o nadcházejícím víkendu či v dohledné době.
Záhadu neznámého muže, jehož si policisté převzali na začátku týdne v Krkonoších, se podařilo objasnit. Potvrdila se domněnka strážců zákona, že se jedná o cizince. Policie o tom informovala na webu.
Lucie Borhyová nechyběla na oslavě kulatin Štefana Margity, kterému je čerstvě 70 let. Právě operní pěvec a manžel zesnulé zpěvačky Hany Zagorové prozradil, že hvězda zpravodajství televize Nova byla hlavní postavou nešťastného incidentu.
Helena Vondráčková obětovala život kariéře v hudebním průmyslu, ale i osudové lásky se nakonec dočkala, když se potkala s Martinem Michalem. Manžel populární zpěvačky si na ni v okamžiku, kdy přeskočila jiskra, myslel už dlouho.
Taťána Kuchařová na sebe nechtěně opět upozornila, když se v Plzni dostala do hledáčku místních městských policistů. Dokonce na nějaký čas ztratila přehled o svém automobilu. Co se přesně stalo?
Eva Adamczyková na letošních zimních olympijských hrách zkompletovala medailovou sbírku ze snowboardcrossu, přesto už je pro ni v životě nejdůležitější role maminky. Jakým směrem povede olympijská šampionka svého syna?