Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí analytici

Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem zemí Evropské unie, které v poslední době začaly klást větší důraz na otázky lidských práv a nezávislosti Tchaj-wanu. Peking se naproti tomu pokouší vylepšit své vztahy s Evropou a není pravděpodobné, že by v nejbližší době sáhl k zásadním odvetným krokům vůči Česku. Myslí si to evropští odborníci na vztahy s Čínou oslovení ČTK.

Petr Pavel

Změnu postojů v porovnání s končícím prezidentem Milošem Zemanem označují za jednu z nejráznějších proměn rétoriky v Evropě posledních let.

Budoucí český prezident dva dny po svém zvolení absolvoval telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, což čínská diplomacie vzápětí odsoudila. Pavel poté prohlásil, že Čína není přátelskou zemí a že by se po nástupu do funkce byl ochoten setkat s tibetským dalajlamou. Tchaj-wan i Tibet považuje Čína za své nedílné součásti a kontakty s jejich vůdci označuje za vměšování.

"Je to další příklad širšího posunu ve vnímání Číny nejen jako ekonomické příležitosti, ale také jako politické odpovědnosti," řekla ČTK o Pavlových aktivitách Alicja Bachulská z think-tanku European Council on Foreign Relations (ECFR).

Podle ní je pochopitelné, že v kontextu války na Ukrajině zvolil Pavel právě Tchaj-wan jako zemi, s níž chce posílit vztahy. Stejně jako Ukrajina se i Tchaj-wan musí vyrovnávat se stínem mnohem větší autoritářské velmoci a může být další na řadě pokud jde o možný vojenský konflikt. "Evropa se pomalu posouvá k přehodnocení své pozice k Číně a posilování vazeb na Tchaj-wan je významným prvkem tohoto přeformování," soudí Bachulská.

Stejně jako ona je i Grzegorz Stec z institutu čínských studií MERICS přesvědčen, že se čínské vedení v současnosti pokouší vylepšit vztahy s Evropou a žádná podstatnější reakce na Pavlem udaný směr se nedá očekávat.

"Peking má zkušenosti s evropskými lídry, kteří v úřadu zmírnili tón, a může doufat, že se tento postup bude opakovat i v Pavlově případě," myslí si Stec. Pokud by však Pavel po březnovém nástupu do funkce například plánoval návštěvu Tchaj-wanu, Peking podle analytika bezpochyby přikročí k většímu nátlaku.

Unijní diplomaté mají na paměti nedávný příklad Litvy, která umožnila Tchaj-wanu otevřít obchodní zastoupení ve Vilniusu. Peking v reakci zablokoval dovoz zboží z pobaltské země, kvůli čemuž se EU loni obrátila na Světovou obchodní organizaci. Podle analytiků není pravděpodobné, že by se situace v brzké době opakovala, Čína se bude snažit co nejdéle zabránit přesahu potenciálního diplomatického sporu na unijní úroveň.

Změna v signálech vysílaných od českého zvoleného prezidenta "představuje jednu z nejdramatičtějších proměn v rétorice vůči Číně, k níž došlo v Evropě v posledních letech", soudí Stec o rozdílu mezi Pavlem a končícím prezidentem Zemanem. Nastupující hlava státu podle Stece více vystihuje proměnu současných vztahů zemí střední a východní Evropy k Pekingu.

"Ty oslabují kvůli vypočítavé čínské podpoře Ruska a nenaplněným ekonomickým očekáváním," uvedl Stec s odkazem na nesplněné sliby čínských investic do Česka a dalších států. Země z regionu blízkého Rusku kladou podle něj od začátku války větší důraz na bezpečnost, která je provázána s USA považujícími Čínu za zásadního rivala.

Témata: Petr Pavel | Čína

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Řehka upozornil, že obrana se týká celé společnosti. O hrozbách se mluvilo…

29.03.2023 12:42 Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O…

Související:

Nejnovější