Skupina poslanců opozičních hnutí ANO a SPD sesbírala přes 80 podpisů k podání návrhu na odvolání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli postupu jednání o snížené valorizaci penzí. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí dolní komory to uvedla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Opozice hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem, reagovala na twitteru Pekarová Adamová.
Jednací řád Sněmovny hovoří o tom, že odvolat předsedu nebo místopředsedu dolní komory lze jen na písemný návrh nejméně dvou pětin všech poslanců.
Schillerová poznamenala, že minulý týden jednání o sporné vládní novele o snížení červnové valorizace penzí Pekarová Adamová naprosto nezvládla. "Schůzi neřídila nadstranicky, ale ve prospěch vládní koalice, a to je v přímém rozporu nejen s jejími slovy, když byla zvolena předsedkyní Poslanecké sněmovny, ale i v rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny," uvedla.
Pekarová Adamová podle Schillerové absolutně selhala "při neřešení vypjaté situace ze závěru pátečního dne." Tehdy předseda ANO Babiš dvakrát odmítl respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve Sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny a opustit řečniště. Šéfka dolní komory podle předsedkyně klubu ANO opakovaně odmítla svolat grémium Sněmovny, nakonec zasáhl premiér Petr Fiala (ODS).
Sněmovna po následném jednání zrušila své rozhodnutí omezit dobu pro řečníky s přednostním právem vystoupit. Součástí dohody poslaneckých frakcí bylo i to, že o míře valorizace důchodů se bude hlasovat v sobotu od 08:00.
"Domníváme se, že předsedkyně Poslanecké sněmovny nemá na to, aby řídila Poslaneckou sněmovnu. Proto jsme sebrali podpisy poslanců, jsou to poslanci hnutí ANO a několik poslanců SPD, je jich přes 80, a podáme návrh na její odvolání," dodala Schillerová. Dnes doručí listinu na sekretariát předsedkyně, o věci bude informovat na plénu Sněmovny a na jednání organizačního výboru požádá o to, aby byl bod zařazen na program některé z následujících schůzí.
"Opozice hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců v čele s Andrejem Babišem a navrhne mé odvolání z funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny. Jsem ve Sněmovně zodpovědná za dodržování zákonů a pravidel, včetně slušného chování. To, že se to opozici nelíbí, je jejich vizitkou," reagovala Pekarová Adamová.
Legendární country zpěvačka Dolly Parton oznámila zrušení svého plánovaného koncertního angažmá v Las Vegas. Osmdesátiletá ikona, která se potýká s dlouhodobými zdravotními potížemi, se rozhodla definitivně zrušit sérii vystoupení v prestižním divadle The Colosseum v Caesars Palace, aby se mohla plně soustředit na léčbu a zotavení.
Začíná druhý květnový prodloužený víkend, v jehož průběhu se očekává postupné oteplování. Zatímco dnes místy maximální teploty jen sotva překročí 10 stupňů, v neděli se maxima dostanou přes dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dara Rolins hodně obětovala kariéře, ale to není hlavní důvod, proč se dočkala jen jediného potomka. Oblíbená slovenská zpěvačka se totiž svěřila, že svého času chtěla další dítě. Proč to tedy nevyšlo?
Právě v době, kdy je tématem budoucnost ČT a řeší se i otázka, zda do veřejnoprávní televize patří takové pořady, se objevila informace o zakoupení licence na další ročníky StarDance. Nyní se objevily podrobnosti o nově uzavřené smlouvě.
Americký prezident Donald Trump nenechal bez reakce středeční smutnou zprávu o úmrtí mediálního magnáta Teda Turnera. Zakladatele CNN označil za přítele a velikána televizní historie. Příležitosti zároveň využil, aby si do zmíněné zpravodajské televize rýpl.
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Agáta Hanychová úspěšně pokračuje v podcastovém projektu i po rozkolu s někdejší spolupracovnicí a kamarádkou Ornellou Koktovou. Nyní přiznala, že v pořadu chtěla přivítat další slavnou ženu ze šoubyznysu. Proč k setkání před kamerami nedojde?
První reakce z obou stran přicházejí na rozsudek v dalším soudním sporu mezi bývalými partnery Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem. Na jedné se slaví vítězství, na druhé se nevylučuje odvolání. Kauza tak možná bude pokračovat.
Českem už od minulého týdne hýbe kauza kolem rodiny Koktových. Pořádně jim zavařilo video, které nedopatřením uniklo na internet. Vyjádřit se musela i Alice Bendová, která příznivcům prozradila svůj pohled na věc.
V obchodech dnes může být více lidí, než bývá ve čtvrtek obvyklé. Důvod je prostý, zítřejší státní svátek totiž zásadně omezí jejich provoz. V supermarketech a větších prodejnách nakoupí lidé opět až o víkendu.
Svědectví z nedělní oslavy 95. narozenin Jiřiny Bohdalové přibývá, ačkoliv akce probíhala za zavřenými dveřmi. I běžní Češi se tak dozvídají, jak se slavily narozeniny jejich oblíbené herečky.
Dnes a zítra klesnou místy teploty pod 20 stupňů, ale nadcházející víkend bude zase jiný. Neděle bude dalším letním dnem, kdy maxima někde překročí hranici 25 °C. Zároveň hrozí další bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).