Pekarová Adamová míří do Švédska, jednat bude o předsednictví i bezpečnosti

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová, foto: Petr Čepela / INCORP images
1. května 2022 09:37
Sdílej:

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) dnes odletí do Švédska, kde bude jednat především o předsednictví v Radě Evropské unie a bezpečnostní spolupráci v kontextu války na Ukrajině. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Pekarové Martin Churavý.

Delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedená předsedkyní dolní komory Markétou Pekarovou Adamovou dnes odjíždí na služební cestu do Švédského království. Na programu je audience u Jeho Veličenstva krále Karla XVI. Gustava či pracovní setkání s předsedou Švédského parlamentu Andreasem Norlénem, na jehož pozvání se cesta koná. Tématem společného jednání bude mimo jiné parlamentní dimenze předsednictví Radě EU.

„Švédsko po nás od 1. ledna 2023 přebírá pomyslnou štafetu předsednictví Radě EU. Považuji proto za velmi důležité koordinovat společné kroky obou našich zákonodárných sborů za účelem dosažení co nejefektivnější tematické návaznosti,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Součástí pracovního programu sněmovní delegace je také schůzka se švédským ministrem obrany Peterem Hultqvistem. „Česko-švédská bezpečnostní a obranná spolupráce nabývá ve světle trvající ruské válečné agrese na Ukrajině na nebývalém významu. Předpokládám, že dojde řeč i na otázky spojené se zvažovaným členstvím Švédska v Severoatlantické alianci,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Předsedkyně Sněmovny ve Stockholmu rovněž zahájí odborný seminář Czech Innovation Day. Ten prezentuje česká inovativní řešení za účelem rozvoje obchodních aktivit českých firem, které na švédském trhu působí v oblastech vodíkových technologií či elektromobility.

V neposlední řadě se paní předsedkyně setká i s komunitou krajanů dlouhodobě žijících ve Skandinávii.

Stalo se
Domácí
Ilustrační foto

Česko zasáhl obří blackout. Příčina už je známá

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

Světové celebrity
Michael Madsen

Zemřel americký herec Michael Madsen. Proslavil ho Tarantino

Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Červencové svátky vyšly na víkend. Víme, jak to ovlivní provoz obchodů

Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby. 

České celebrity
Leo Beránek

Foto jako důkaz. Leo Beránek prozradil, jaká výzva ho po propuštění čeká

Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.