Pekarová Adamová označila rok 2030 za realistický pro přijetí eura

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila na dnešní stranické programové konferenci v Praze rok 2030 za naprosto realistický pro přijetí společné evropské měny euro. V úvodním projevu také uvedla, že očekává složitou debatu o zvýšení věku pro odchod do důchodu, je ale podle ní nezbytná. Ocenila také českou pomoc Ukrajině po ruské vojenské invazi letos v únoru.

Markéta Pekarová Adamová

"Nechci si ani představovat, jak by se k pomoci Ukrajině stavěly současné opoziční strany, pokud by se dostaly do vlády," uvedla Pekarová Adamová. Ukrajinci podle ní bojují i za českou svobodu a bezpečí a pomoc vnímá jako základní povinnost. Předsedkyně TOP 09 vyzdvihla to, že ve straně ani ve vládě nezaznamenala ani náznakem pochybnost o tom, zda pomáhat Ukrajině.

Ve vystoupení zmínila Pekarová Adamová řadu témat. Například ohledně přijetí společné evropské měny uvedla, že tento závazek sice v nynějším programovém prohlášení kabinetu není, v programu příští vlády by už ale stanovení data být mělo. "Z důchodové reformy, která přinese udržitelné důchody, nikdy nesmíme slevit," řekla také předsedkyně strany. Za stále aktuální problém pokládá klimatickou krizi, nyní podle ní ustoupil do pozadí jen zdánlivě. S ohledem na dozvuky epidemie covidu-19 a rozpoutání války na Ukrajině Pekarová Adamová uvedla, že nynější vláda převzala správu země v nejhorší možné situaci.

Pekarová Adamová rovněž prohlásila, že pokud má strana působit z vládních pozic i v příštím volebním období, musí spolupracovat s nynějšími koaličními partnery ODS a KDU-ČSL. V narážce na předsedu ANO Andreje Babiše řekla, že díky koaliční spolupráci se podařilo zbavit Česko oligarchy, který pošilhává po maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi jako po svém vzoru.

Předsedkyně TOP 09 mluvila také o protestních shromážděních na pražském Václavském náměstí s účastí desítek tisíc lidí. Nepokládá je za demonstrace protivládní, ale za protisystémové. "A tím systémem, proti kterému jsou vedeny, je demokracie," varovala a zdůraznila nutnost sociálního smíru. Před ohrožením demokracie varoval i místopředseda TOP 09 a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. "Ta budoucnost je udržet v České republice demokracii, ta budoucnost je nepustit demokracii populistům," řekl. Ministryně pro vědu Helena Langšádlová varovala nejen před ruskou hrozbou, ale také před čínskou hrozbou. "Máme obrovskou závislost na mnoha i strategických produktech," poznamenala.

Europoslanec Luděk Niedermayer míní, že pro budoucnost TOP 09 bude zásadní úspěch kabinetu. "Čím víc jdeme ke konkrétnímu rozhodování, které se týká české politiky a ekonomiky, výsledky jsou suboptimální (ne nejlepší, ale přijatelné - pozn. ČTK)," míní. TOP 09 se podle něho zatím nedaří ovlivnit kabinet tak, aby rozhodoval lépe.

Vládní TOP 09 proti minulému volebnímu období zdvojnásobila počet svých poslanců na 14. V Senátu po letošních volbách vzrostl počet jeho členů nominovaných TOP 09 o jednoho na šest. Strana má také dva europoslance. V současných sněmovních volebních modelech přisuzují agentury TOP 09, pokud by kandidovala samostatně, zisk zhruba čtyř až šesti procent hlasů. Pohybuje se tedy kolem pětiprocentní hranice stanovené pro vstup do dolní komory.

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

Související:

Nejnovější