Předsedkyně české Poslanecké sněmovny a šéfka strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes v prvním kole českých prezidentských voleb hlasovala ve Vídni, kde je na pracovní návštěvě. Oznámila to v tiskové zprávě. Vedoucí konzulárního oddělení velvyslanectví ve Vídni Jiří Tomeš ČTK řekl, že mezi českými voliči je v rakouské metropoli o volby zájem a mnozí hlasují díky voličskému průkazu.
Pekarová Adamová v rakouském hlavním městě jednala s šéfy obou komor parlamentu a s kancléřem Karlem Nehammerem. Rakouští politici podle ní ocenili české předsednictví Rady Evropské unie ve druhém pololetí 2022. Na velvyslanectví pak odevzdala svůj hlas v prezidentských volbách; pro koho hlasovala nesdělila.
Na českém velvyslanectví ve Vídni je podle konzula Tomeše ve voličském seznamu zapsáno 453 osob. "Hodně lidí volí s voličským průkazem," řekl Tomeš s tím, že i v předchozích volbách tito voliči tvořili podstatnou část lidí, kteří odevzdali v rakouském hlavním městě svůj hlas.
V minulé volbě prezidenta v roce 2018 ve Vídni volilo v prvním kole 542 osob a ve druhém 703.
Pekarová Adamová, která do Vídně přijela na pozvání předsedy rakouské Národní rady Wolfganga Sobotky, se ve Vídni setkala i s českými krajany. Pro ně chce prosadit možnost korespondenčního hlasování, což by jim mělo účast ve volbách usnadnit. V současnosti čeští občané žijící v zahraničí mohou vybírat prezidenta či poslance pouze tehdy, pokud se osobně dostaví na český zastupitelský úřad.
Návrat amerického rappera Kanyeho Westa na britská pódia vyvolal vlnu kontroverzí a ostré kritiky. Umělec, který si nyní říká Ye, byl oznámen jako hlavní hvězda všech tří večerů letošního ročníku festivalu Wireless v londýnském Finsbury Parku. Pro Westa půjde o první vystoupení ve Velké Británii po více než deseti letech, ovšem místo jednoznačného nadšení provází tuto zprávu spíše hněv a zklamání části veřejnosti.
Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.
Potvrdila se další z mediálních spekulací. V připravované řadě StarDance bude divákům na očích také Sara Sandeva, herečka a snoubenka Jakuba Prachaře. Od středy tak známe již trojici účastníků.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.