Pekarová Adamová ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu, kde se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a premiérem Čen Ťien-ženem a podepsala prohlášení o meziparlamentní spolupráci. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šéfky Sněmovny Martin Churavý.

Markéta Pekarová Adamová

Česká představitelka v Asii navštívila rovněž Jižní Koreu. Cestu na Tchaj-wan v minulých dnech kritizovala Čína, která ostrov považuje za svou provincii.

Při setkání s tchajwanskou prezidentkou Pekarová Adamová uvedla, že Česká republika a Tchaj-wan jsou blízcí partneři, kteří vyznávají stejné hodnoty: svobodu, demokracii a ochranu lidských práv. "Paní prezidentce jsem mimo jiné poděkovala za nemalou finanční pomoc naší zemi při zvládání uprchlické vlny způsobené ruskou válkou na Ukrajině," poznamenala předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Jednala poté i s tchajwanským premiérem Čen Ťien-ženem. "S panem premiérem jsme se jednomyslně shodli, že ač obě naše země spojuje úděl života v blízkosti autoritářské mocnosti, vzájemná sounáležitost, solidarita a součinnost jsou nejvhodnějším klíčem k řešení problémů, které společně sdílíme," komentovala rozhovor předsedkyně Sněmovny.

V úterý Pekarová Adamová vystoupila v tchajwanském parlamentu s projevem, jehož ústředním motivem byla historická paralela s událostmi roku 1968 v tehdejším Československu. "Chtěla bych vás ubezpečit, že jsme s vámi už nyní a budeme s vámi i nadále. Za všech okolností. Protože vy jste s námi, my jsme s vámi,“ uzavřela svou řeč předsedkyně Sněmovny. Z rukou předsedy tchajwanského zákonodárného sboru pak obdržela nejvyšší tchajwanské parlamentní vyznamenání.

Obě strany rovněž podepsaly prohlášení o meziparlamentní spolupráci. "Smyslem prohlášení je stvrzení oboustranné vůle prohlubovat naše přátelství prostřednictvím vzájemných kontaktů na všech úrovních a výměny expertního know-how v oblastech, kde se od sebe navzájem můžeme nejvíc naučit," řekla Pekarová Adamová.

Na Národní tchajwanské univerzitě se předsedkyně Sněmovny zúčastnila konference věnované tematice odolnosti demokratických institucí. V prostorách univerzity byla také uspořádána výstava fotografií nazvaná Václav Havel: Politika a svědomí. "Václav Havel inspiroval mě i miliony lidí na celém světě a svět svobody a demokracie by to bez něj měl mnohem těžší," zmínila mimo jiné Pekarová Adamová v proslovu k vysokoškolským studentům.

Předsedkyni Poslanecké sněmovny na Tchaj-wanu doprovázela početná delegace politiků, podnikatelů, představitelů ministerstev, zástupců vědecko-výzkumných pracovišť, představitelů kulturních institucí i českých krajů a měst. Podnikatelská mise podepsala pět memorand o spolupráci. Výsledkem návštěvy bylo i otevření Českého hubu v Tchaj-peji a dosažení dohody o založení Centra na posílení odolnosti dodavatelských řetězců.

Čínské velvyslanectví v ČR návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu ostře odsoudilo a vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny. "Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je nedělitelnou součástí čínského území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu," napsala na svých webových stránkách ambasáda.

Česko se podobně jako většina států světa drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. S Tchaj-wanem Česká republika oficiální diplomatické vztahy neudržuje, v řadě oblastí ale obě země spolupracují.

Pekarová Adamová návštěvou Tchaj-wanu zakončila svou asijskou cestu, při níž navštívila také Jižní Koreu. Tam jednala mimo jiné o spolupráci v automobilovém průmyslu a v moderních technologiích či o možných dodávkách jihokorejských léků do ČR. V Soulu se setkala s jihokorejským premiérem Han Duk-soem i se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem.

Fiala uklidnil občany. Česku válka bezprostředně nehrozí, řekl

30.05.2023 12:25 Premiér Petr Fiala dnes uvedl, že Česku bezprostředně nehrozí konflikt. Reagoval tak na pondělní…

Borrell volá po konci násilí v Kosovu, v pondělí bylo zraněno 25 vojáků…

30.05.2023 09:42 Nejméně 25 příslušníků mírových jednotek NATO utrpělo zranění při pondělních střetech s etnickými…

Útok na Moskvu. Drony zasáhly budovy, zprávy o obětech nejsou

30.05.2023 08:28 Moskva čelila v úterý ráno vzácnému dronovému útoku poté, co Rusové předtím udeřili na ukrajinské…

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Související:

Nejnovější