Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu, kde se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a premiérem Čen Ťien-ženem a podepsala prohlášení o meziparlamentní spolupráci. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šéfky Sněmovny Martin Churavý.
Česká představitelka v Asii navštívila rovněž Jižní Koreu. Cestu na Tchaj-wan v minulých dnech kritizovala Čína, která ostrov považuje za svou provincii.
Při setkání s tchajwanskou prezidentkou Pekarová Adamová uvedla, že Česká republika a Tchaj-wan jsou blízcí partneři, kteří vyznávají stejné hodnoty: svobodu, demokracii a ochranu lidských práv. "Paní prezidentce jsem mimo jiné poděkovala za nemalou finanční pomoc naší zemi při zvládání uprchlické vlny způsobené ruskou válkou na Ukrajině," poznamenala předsedkyně Poslanecké sněmovny.
Jednala poté i s tchajwanským premiérem Čen Ťien-ženem. "S panem premiérem jsme se jednomyslně shodli, že ač obě naše země spojuje úděl života v blízkosti autoritářské mocnosti, vzájemná sounáležitost, solidarita a součinnost jsou nejvhodnějším klíčem k řešení problémů, které společně sdílíme," komentovala rozhovor předsedkyně Sněmovny.
V úterý Pekarová Adamová vystoupila v tchajwanském parlamentu s projevem, jehož ústředním motivem byla historická paralela s událostmi roku 1968 v tehdejším Československu. "Chtěla bych vás ubezpečit, že jsme s vámi už nyní a budeme s vámi i nadále. Za všech okolností. Protože vy jste s námi, my jsme s vámi,“ uzavřela svou řeč předsedkyně Sněmovny. Z rukou předsedy tchajwanského zákonodárného sboru pak obdržela nejvyšší tchajwanské parlamentní vyznamenání.
Obě strany rovněž podepsaly prohlášení o meziparlamentní spolupráci. "Smyslem prohlášení je stvrzení oboustranné vůle prohlubovat naše přátelství prostřednictvím vzájemných kontaktů na všech úrovních a výměny expertního know-how v oblastech, kde se od sebe navzájem můžeme nejvíc naučit," řekla Pekarová Adamová.
Na Národní tchajwanské univerzitě se předsedkyně Sněmovny zúčastnila konference věnované tematice odolnosti demokratických institucí. V prostorách univerzity byla také uspořádána výstava fotografií nazvaná Václav Havel: Politika a svědomí. "Václav Havel inspiroval mě i miliony lidí na celém světě a svět svobody a demokracie by to bez něj měl mnohem těžší," zmínila mimo jiné Pekarová Adamová v proslovu k vysokoškolským studentům.
Předsedkyni Poslanecké sněmovny na Tchaj-wanu doprovázela početná delegace politiků, podnikatelů, představitelů ministerstev, zástupců vědecko-výzkumných pracovišť, představitelů kulturních institucí i českých krajů a měst. Podnikatelská mise podepsala pět memorand o spolupráci. Výsledkem návštěvy bylo i otevření Českého hubu v Tchaj-peji a dosažení dohody o založení Centra na posílení odolnosti dodavatelských řetězců.
Čínské velvyslanectví v ČR návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu ostře odsoudilo a vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny. "Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je nedělitelnou součástí čínského území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu," napsala na svých webových stránkách ambasáda.
Česko se podobně jako většina států světa drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. S Tchaj-wanem Česká republika oficiální diplomatické vztahy neudržuje, v řadě oblastí ale obě země spolupracují.
Pekarová Adamová návštěvou Tchaj-wanu zakončila svou asijskou cestu, při níž navštívila také Jižní Koreu. Tam jednala mimo jiné o spolupráci v automobilovém průmyslu a v moderních technologiích či o možných dodávkách jihokorejských léků do ČR. V Soulu se setkala s jihokorejským premiérem Han Duk-soem i se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.