Peking před zimní olympiádou očkuje třetí dávkou

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 20. října 2021 13:25
Sdílej:

Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru. Peking k tomuto kroku přistoupil několik měsíců před začátkem zimních olympijských her, které bude hostit, informovala dnes agentura AFP.

Do poloviny září Čína plně naočkovala více než miliardu lidí, což představuje 78 procent populace. Použila k tomu vakcíny od domácích výrobců Sinovac a Sinopharm, u nichž ovšem přetrvávají pochyby o účinnosti proti novým variantám koronaviru.

Koronavirus SARS-CoV-2 byl poprvé zaregistrován v čínském městě Wu-chan koncem roku 2019. Od té doby se Číně podařilo dostat epidemii pod kontrolu. Za poslední více než rok zaznamenala pouhá dvě úmrtí související s nemocí covid-19 a s výjimkou sporadických ohnisek nákazy se od loňského jara život v Číně vrátil k normálu.

Třetí dávka vakcíny je nyní nabízena obyvatelům Pekingu, kteří jsou starší 18 let a jsou již více než půl roku plně očkováni, napsal pekingský list Sin-ťing-pao.

V Pekingu se od 4. do 20. února příštího roku uskuteční zimní olympiáda, kterou budou moci z tribun sledovat pouze diváci žijící v Číně. Po sportovcích bude vyžadováno očkování nebo třítýdenní karanténa po příjezdu do země. Dnes do Pekingu dorazil olympijský oheň, který byl zapálen v pondělí v Řecku.

Podle čínských expertů je k dosažení kolektivní imunity potřeba naočkovat asi 85 procent populace. Úřady chtějí tohoto cíle dosáhnout do konce roku. Třetí dávka vakcíny již začala být v posledních týdnech podávána zhruba v desítce čínských provincií.

Čína uplatňuje vůči koronaviru politiku nulové tolerance. V současné době se nicméně v pěti provinciích vyskytuje několik případů nákazy, spojených s turistickými skupinami. V některých městech autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a provincie Kan-su byla proto zastavena doprava a uzavřeny školy a další zařízení.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
V Moskvě probíhá vojenská přehlídka u příležitosti výročí konce druhé světové války. (9.5.2025)

Rusko si připomnělo konec druhé světové války. Putin ho označil za hráz proti nacismu

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Nevyzpytatelné květnové počasí. Meteorologové řekli, kde může sněžit

Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří. 

České celebrity
Jiří Bartoška

Poslední přání Jiřího Bartošky. Co mu rodina umožnila?

Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání. 

Počasí
Ilustrační foto

Češi čekají na jinou předpověď počasí. Marně, změna je v nedohlednu

Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).