Předseda Národní rady Slovenské republiky a strany Hlas-SD, Peter Pellegrini, oznámil svou kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky. Podle TASR kandidaturu oficiálně ohlásil během pátečního projevu v prostorách Státní opery v Banské Bystrici. V případě úspěchu ve volbách plánuje Pellegrini vzdát se svého postu šéfa Hlasu-SD a předsedy parlamentu.
,Pellegrini zdůraznil, že prezident by měl být osobou, které lidé důvěřují, na kterou se mohou spolehnout v obtížných chvílích a za kterou se nemusejí nikdy stydět. Podle něj by prezident neměl být závislý ani na koalici, ani na opozici, a odmítl koncepci prezidenta jako protiváhy vůči vládě.
V případě vítězství ve volbách plánuje Pellegrini navrhnout buď Denisu Sakovou nebo Richarda Rašiho na post předsedy parlamentu. Na mimořádném sněmu Hlasu-SD bude doporučovat, aby nástupce ve vedení strany vybral ze současného nejužšího vedení, tedy z místopředsedů a generálního manažera strany.
Zákon umožňuje každému občanovi České republiky s trvalým pobytem na Slovensku, který má v den voleb alespoň 40 let, kandidovat na prezidenta. Návrhy kandidátů lze předat do 30. ledna do půlnoci, a to buď na základě podpisů nejméně 15 poslanců Národní rady SR nebo občanů prostřednictvím petice s 15 000 podpisy.
První kolo prezidentských voleb proběhne v sobotu 23. března, případné druhé kolo pak 6. dubna. Prezidentské období současné prezidentky Zuzany Čaputové končí 15. června 2024, a ona se znovu do prezidentských voleb nechystá kandidovat.
Volební kampaň před prezidentskými volbami již začala, a kandidáti mohou vynaložit až půl milionu eur. Kampaň bude ukončena 48hodinovým volebním moratoriem.
V minulosti zastával Peter Pellegrini významné politické pozice ve straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD), kde působil několik let a byl premiérem v období 2018 až 2020. Po neúspěchu Směru-SD ve volbách v roce 2020 opustil Pellegrini spolu s desítkou poslanců této strany a založil vlastní politickou formaci Hlas-SD.
Tato strana se stala významnou silou s vysokými preferencemi, avšak v průběhu času začala ztrácet podporu. V předčasných volbách konaných v září minulého roku, kde vítězila opět Směr-SD, skončila strana Pellegriniho na třetím místě.
Čtyřnásobný premiér a předseda Směru-SD Robert Fico slíbil Pellegrinimu při jeho kandidatuře na prezidenta podporu. Fico sám neuspěl před deseti lety ve volbě prezidenta. Naopak šéf třetí vládní strany SNS, Andrej Danko, také oznámil svůj záměr kandidovat na prezidentský post.
Tereza Kerndlová se během tohoto týdne podělila o velmi smutnou novinku. Po patnácti letech přišla o milovaného pejska, který byl jejím oddaným čtyřnohým kamarádem.
Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se další měsíc nesmí zdržovat ve společné domácnosti s manželkou. Děčínský okresní soud prodloužil předchozí vykázání politika, který je podezřelý z domácího násilí.
Policie obvinila pětatřicetiletou ženu z vraždy v případu závažného zločinu, který se ve čtvrtek stal v Jablonci nad Nisou. Podezřelou již soud poslal do vazby, ke kauze se již nebudou zveřejňovat další informace.
Babyboom v českém šoubyznyse bude brzy pokračovat i díky Charlotte Štikové z jedné velmi dobře známé rodiny. Mladší sestru Ornelly Koktové ale v těchto dnech potkala nepříjemná situace. Až si někteří lidé mohli dělat starost o nenarozené miminko.
Tuzemští televizní diváci před nějakým časem přijali zprávu o konci Honzy Dědka na obrazovkách. Prima se totiž s moderátorem nedohodla na pokračování spolupráce. Nyní to vypadá, že nastalé situace se rozhodla využít konkurenční televizní stanice.
Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Veroniku Žilkovou vnímáme především jako herečku, ale ona se vyznamenala i v osobním životě. Je totiž hned čtyřnásobnou maminkou, k tomu další dvě děti adoptovala. Možná si pokládáte otázku, proč to udělala, když měla už tak početnou rodinu. Známá herečka před časem prozradila zvláštní okolnosti tohoto rozhodnutí.
Jedním z témat v české politice byla v posledních dnech navržená změna jednacího řádu vlády. Úřad vlády se rozhodl zareagovat na některé informace, které se objevily v médiích. Podle tvrzení úředníků se žádné zásadní úpravy nechystají.
Zásnuby většinou předcházejí svatbě, pokud před veselkou nenásleduje rozchod. U Sámera Issy a jeho současné partnerky je zatím všechno v pořádku, takže se v hlavách rýsují plány ohledně podoby slavnostní události.
Policie v sobotu zasahovala v obci na Klatovsku, kde měl muž použít střelnou zbraň proti dvěma příbuzným. Nikomu se nic nestalo, podezřelý byl zadržen. Vyšetřování případu je v plném proudu.
Populární herec Marek Eben je v souvislosti s karlovarským filmovým festivalem vnímán především jako moderátor. Pravdou však je, že tahá za nitky i v zákulisí. Současný festivalový šéf ho totiž zjevně řadí mezi své nejbližší spolupracovníky.
Tropické počasí sice v Česku momentálně nepanuje, protože se k nám navrátí až v dalších dnech, přesto platí varování před požáry. Nová výstraha má rozšířenou územní platnost, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).