Pelosiová v Arménii odsoudila útoky sousedního Ázerbájdžánu

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes odsoudila "ilegální" příhraniční útoky Ázerbájdžánu na Arménii. Podle ní je jasné, že začali Ázerbájdžánci, informovala agentura Reuters. Pelosiová je od soboty na třídenní návštěvě Arménie. Dnes řekla, že její cesta má zvláštní význam po "ilegálních a smrtících útocích Ázerbájdžánu" na Arménii.

Nancy Pelosiová

Ázerbájdžán označil tvrzení Pelosiové za "nepodložená a nespravedlivá".

Mezi sousedními zeměmi na Kavkaze tento týden vypukly ozbrojené střety s více než 200 mrtvými vojáky. Podle Pelosiové je jasné, že je spustily útoky Ázerbájdžánu na společné hranici. "Začali to Ázerbájdžánci a je třeba to uznat," zdůraznila. Ve středu večer uzavřely Baku a Jerevan příměří.

"Tyto útoky silně odsuzujeme," prohlásila dále Pelosiová, jež podle Reuters návštěvy země, která je vojenským spojencem Ruska, využila k vyjádření amerického závazku podporovat arménskou suverenitu.

Baku dnes tvrzení Pelosiové, že konflikt začala ázerbájdžánská strana, označilo za nepodložené. "Nepodložená a nespravedlivá obvinění, která vznesla Pelosiová vůči Ázerbájdžánu, jsou nepřijatelná," uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. "Pelosiová je známá jako proarménská politička," tvrdí Baku. "Je to vážná rána úsilí o normalizaci vztahů mezi Arménií a Ázerbájdžánem," stojí dále v prohlášení.

Ázerbájdžán zdůraznil, že je dodržováno příměří a že se předešlo eskalaci situace. Výroky Pelosiové jsou podle něj pokusem zajistit si hlasy Američanů arménského původu před volbami do Kongresu. "Takové jednostranné kroky a nepodložená prohlášení neslouží křehkému míru v regionu, nýbrž naopak stupňování napětí," prohlásilo ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí.

Podle Pelosiové by USA měly využít svůj vliv a páky, aby ukázaly, že arménská svrchovanost je pro Washington prioritou. Pokud jde o obranu, Spojené státy prý naslouchají potřebám Arménie.

Pelosiová rovněž Arménii poblahopřála k její "sametové revoluci" z roku 2018 a k její demokracii. USA podle ní chtějí být Arménii nápomocné v globálním boji s autokracií.

Předseda arménského parlamentu Alen Simonjan minulý týden vyjádřil nespokojenost s reakcí Moskvou vedené Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) na žádost Jerevanu o pomoc a přirovnal ODKB k "pistoli, která nestřílí".

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 05:28 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Při protestech v Íránu už podle aktivistů zemřelo 92 lidí

02.10.2022 21:21 Aktualizováno Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny…

Britové pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Bulharsko volilo parlament. Podle exit pollu vede konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Brazilci si volí prezidenta, v průzkumech vede soupeř současné hlavy státu

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Putin má nejméně tři dvojníky, prohlásil šéf ukrajinské zpravodajské služby

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg volá po další podpoře Ukrajiny, Macron chce sankce

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů okupanty běžné, zjistila AP

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Britský král Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Související:

Nejnovější