Pelosiová vyvolala návštěvou Tchaj-wanu silné reakce okolních zemí

Návštěva Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu vyvolala v některých částech světa silné reakce. Například Japonsko upozornilo Peking, že má obavy ohledně plánovaných čínských vojenských cvičení, které se podle Tokia budou konat ve vodách, které se překrývají s japonskými.

Nancy Pelosiová

Jižní Korea podle webu BBC uvedla, že bude nadále udržovat komunikaci se všemi zúčastněnými zeměmi, a vyzvala k dialogu a spolupráci.

K vyřešení napětí prostřednictvím dialogu dnes v souvislosti s návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu vyzvala Evropská unie, přeje si také udržení otevřené komunikace s Čínou, aby se předešlo chybným odhadům situace. "EU má zájem na zachování míru a statu quo v Tchajwanském průlivu," uvedl mluvčí Evropské komise. "EU uplatňuje jasnou politiku jedné Číny, uznává vládu Čínské lidové republiky jako jedinou legální vládu Číny a zároveň usiluje o přátelské vztahy a úzkou spolupráci s Tchaj-wanem," dodal podle agentury Reuters.

Severní Korea, blízký spojenec Číny, návštěvu Pelosiové odsoudila a označila ji za americké "drzé vměšování" do záležitostí jiných zemí, uvedla BBC.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jehož země na konci února vojensky zaútočila na Ukrajinu, dnes prohlásil, že návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů byla záměrným pokusem Washingtonu rozčílit Čínu.

"Nevidím žádný jiný důvod, proč téměř z ničeho nic vyvolat takovou obtíž, když dobře víme, co to pro Čínskou lidovou republiku znamená," řekl podle agentury Reuters Lavrov na návštěvě Barmy.

Samotná Čína varovala USA, že zaplatí cenu za své vlastní chyby a nazvala cestu nehorázným krokem, jehož následky jsou extrémně vážné. Peking vyzval Washington, aby přijal "praktická opatření, jež zvrátí nepříznivé dopady návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu".

I na ostrov samotný však dopadají ohlasy nesouhlasu s návštěvou americké delegace. Podle místních médií byly televizní obrazovky v několika prodejnách 7-Eleven na Tchaj-wanu, které jsou na ostrově velmi frekventované, napadeny hackery a zobrazovaly nápis "Válečná Pelosiová, odejdi z Tchaj-wanu". Na některých videích zveřejněných na sociálních sítích je vidět, jak zaměstnanci samoobsluhy obrazovky vypínají. Společnost uvedla, že neví, kdo zařízení napadl.

Převážně propekingské účty na twitteru dnes sdílely videa, na kterých jsou vidět skupinky protestujících v Tchaj-peji, kteří drží především anglicky psané transparenty proti Pelosiové a čínské symboly.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější