Ukrajinská armáda může využít americké rakety s delším doletem k úderům na cíle v Rusku i mimo frontové linie v Charkovské oblasti, pokud bude jednat v sebeobraně. Informoval o tom představitel amerického ministerstva obrany.
Prezident USA Joe Biden původně zmírnil omezení na použití americké munice Ukrajinou, aby umožnil obranu Charkova, druhého největšího města Ukrajiny, před intenzivním ruským raketovým útokem.
Od začátku ruské invaze v roce 2022 Spojené státy nepovolovaly Ukrajině použití amerických zbraní proti cílům na ruském území kvůli obavám z eskalace konfliktu.
Rusko ostřeluje ukrajinské cíle ze svého území, které považuje za bezpečnou zónu, uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. "Když vidíme, že tyto síly provádějí operace ze svého území, vysvětlili jsme, že Ukrajina má právo se bránit a opětovat palbu," řekl novinářům podle CNN.
"Nejde o geografii, ale o zdravý rozum," uvedl další mluvčí Pentagonu Charlie Dietz. "Pokud Rusko útočí nebo se chystá útočit ze svého území na Ukrajinu, je logické umožnit Ukrajině, aby zaútočila zpět na síly, které na ni útočí ze zahraničí," dodal.
Dietz také uvedl, že ukrajinské síly mohou použít americké systémy protivzdušné obrany k sestřelení ruských letadel, i když jsou v ruském vzdušném prostoru, pokud se chystají střílet na Ukrajinu.
Ukrajinské jednotky od té doby použily americké zbraně k útoku na Rusko alespoň jednou, konkrétně při zničení cílů v Belgorodu, což zbrzdilo ruský postup. Ukrajinští a evropští představitelé však naléhali na USA, aby povolení rozšířily i na další části ruského území.
Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v úterý v rozhovoru pro televizi PBS uvedl, že dohoda s Ukrajinou o používání amerických zbraní se vztahuje na "jakákoli místa, odkud ruské síly přicházejí z Ruska na Ukrajinu s cílem obsadit další její území."
Rusko v posledních dnech naznačilo, že by mohlo brzy zaútočit na severoukrajinské město Sumy, které také leží blízko hranic. Pokud k tomu dojde, Ukrajinci budou moci použít americké zbraně i tam, uvedl Sullivan.
Americká zpěvačka Katy Perry a herec Orlando Bloom ukončili svůj sedmiletý vztah, během něhož byli od roku 2019 zasnoubeni a v roce 2020 se jim narodila dcera Daisy Dove. O jejich rozchodu informoval magazín Us Weekly s odkazem na blízké zdroje páru. I přes ukončení vztahu zůstávají podle všeho v dobrých vztazích a zaměřují se především na výchovu čtyřleté dcery.
Veronika Žilková před časem vzkázala, že musí myslet sama na sebe, ale i po rozchodu s Josefem Holomáčem má o koho pečovat. Konkrétně o pejska, u kterého se v posledních dnech vyskytly nepříjemné zdravotní potíže.
Chinaski v červnu odehráli jednu z největších show kariéry, když koncertně pokřtili nový fotbalový stadion v Hradci Králové. V samém závěru měsíce, konkrétně právě dnes, slaví její frontman Michal Malátný půlkulaté 55. narozeniny. A fanoušci kapely mohou být rádi, že je stále baví.
Kolem České televize je v posledních dnech pořádně rušno. Po volbě nového generálního ředitele se ve společnosti řeší, na koho všeho se vztahuje povinnost platit televizní poplatky. Lhůty přitom běží, jedna skončí dnešním dnem.
Česko na jaře žilo kauzou z plesu českých i slovenských osobností na Tenerife, kde došlo k incidentu, jehož aktérem se nešťastně stal i Michal David. Slavný hitmaker nyní přiznal, že oba hlavní aktéři u něj mají vroubek.
Prezident Petr Pavel nechce s ohledem na probíhající kauzu Čapí hnízdo spekulovat o tom, zda by pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiš sestavením vlády, pokud jeho uskupení vyhraje v podzimních parlamentních volbách. Pavel si chce počkat na definitivní soudní rozhodnutí.
Českou hudební scénu zasáhla během uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Právě on informaci sdílel na sociální síti.
V pátek to vypukne. Karlovy Vary se připravují na start 59. ročníku filmového festivalu. Jednou z jeho tváří bude populární herec Bolek Polívka. Organizátoři potvrdili, že si zahrál v nové festivalové znělce, která bude teprve představena.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení Kyjeva od Ottawské úmluvy, která zakazuje použití, skladování či výrobu protipěchotních min. Ukrajina tak následuje pobaltské státy či Polsko, které se tak rozhodly po začátku plnohodnotné ruské invaze do sousední země.
Začíná pracovní a zároveň první ryze prázdninový týden, který bude doprovázet tropické počasí. Maxima dosáhnou podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) až 37 stupňů.
Setrvalý stav. Opoziční hnutí ANO vede, koalice Spolu je se značným odstupem druhá. Takové jsou výsledky nejnovějšího šetření agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Do Poslanecké sněmovny by se podle modelu dostalo pět kandidujících subjektů.
Český fotbal v tomto týdnu definitivně potvrdil návrat Pavla Nedvěda do svých struktur. Bývalý kapitán fotbalové reprezentace se začne národním týmům věnovat i jako funkcionář. Aby mohl svou práci dělat dobře, vrací se do Česka. Neskrývanou radost z toho má jeho partnerka Dara Rolins.