Pentagon upozornil na další špionážní čínský balón nad Latinskou Amerikou

Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom informovala stanice CNN a zahraniční tiskové agentury. Už v pátek americké úřady informovaly, že už několik dní pozorují čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru Spojených států.

Pentagon, ilustrační fotografie.

Úřady uvedly, že "jistě" jde o balón vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad citlivými vojenskými objekty v USA, a zvažovaly jeho sestřelení. Čína uvedla, že incidentu lituje, a balón označila za meteorologický.

"Máme zprávy o balónu letícím nad Latinskou Amerikou. Považujeme ho za další čínský špionážní balón," uvedl mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Polohu balónu blíže neupřesnil.

Agentura AP píše, že podle Pentagonu jsou v balónu senzory a sledovací technologie, je řiditelný a ukázalo se, že dokáže měnit kurs. Konstrukce pod balónem má na délku okolo 27 metrů. Ve Spojených státech se vznášel nad oblastmi Montany, kde jsou uloženy jaderné hlavice. To přinutilo podniknout americkou armádu takové kroky, aby mu zabránila shromažďovat informace, píše AP bez dalších podrobností. Americká vláda o balónu nad USA věděla už před několika dny, ještě než se na Aljašce začátkem tohoto týdne dostal do amerického vzdušného prostoru. Prezident Joe Biden o něm průběžně dostává informace.

Podle CNN byli bezpečnostní činitelé původně proti návrhu balón sestřelit kvůli tomu, že trosky z něho padající by mohly být nebezpečné, to se ale může změnit s tím, jak směřuje k východu. Očekává se, že během víkendu se balón dostane k východnímu pobřeží do oblasti Severní a Jižní Karolíny, píše britská BBC.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek reagovalo na balón nad USA prohlášením, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr. Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu, kterou měl zahájit v neděli.

Dnes čínské ministerstvo zahraničí připojilo, že přítomnost balónu ve vzdušném prostoru Spojených států je nehoda, kterou zapříčinila vyšší moc. Uvedlo také, že Peking "nikdy nenarušil území ani vzdušný prostor žádné suverénní země". O incidentu jeho představitelé mluvili s Blinkenem. Úřad zdůraznil, že je důležité udržet komunikační kanály na všech úrovních "zejména kvůli řešení různých neočekávaných situací s klidem". Někteří politici a média v USA tuto událost podle Pekingu využívají k útočení na Čínu a k její diskreditaci.

Agentura AP cituje penzionovaného generála Johna Ferrariho, podle kterého může být samotný let balónu testem schopnosti Američanů reagovat na ohrožení zvenčí a hledáním mezer v americkém systému varování pro protivzdušnou obranu. Číňané také podle něho mohli vyslat balón nad americké území, aby "nám ukázali, že to dokážou, a možná by příště mohl nést zbraň". "Takže nyní musíme vydávat peníze i čas na vývoj obrany," dodal.

Témata: Pentagon | Čína | špionáž

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Británie dá Kyjevu náboje z ochuzeného uranu, Rusko v reakci opět vyhrožuje

21.03.2023 18:28 Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu,…

Putin chce nahradit západní firmy v Rusku čínskými podniky

21.03.2023 17:02 Moskva je připravena pomoci čínským podnikům, aby nahradily západní firmy, které opustily Rusko…

Pavel je v Německu, Steinmeier ocenil přátelské vztahy obou zemí

21.03.2023 12:52 Aktualizováno Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým…

Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická…

21.03.2023 12:16 Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími…

Si Ťin-pching pozval Putina, ať letos přijede do Číny, informují agentury

21.03.2023 11:46 Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v…

Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

21.03.2023 09:07 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

Ruská armáda se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky

21.03.2023 08:33 Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své…

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku překročil 50.000

20.03.2023 22:20 Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké…

Související:

Nejnovější