Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova publikovaný rozhovor důstojníků německé armády o možnostech útoku Ukrajiny na cíle v Rusku ukazuje na přímé zapojení západních spojenců do konfliktu. Uvedla to televize RTL.
Manažerka prokremelského média Russia Today (RT) Margarita Simonjanová v pátek zveřejnila 38minutovou zvukovou nahrávku, o které tvrdí, že na ní představitelé německé armády diskutují o vojenských úderech na Krymský poloostrov.
Diskuse zachycené na nahrávce se týkaly možného použití střel Taurus německé výroby ukrajinskými silami a jeho možných důsledků, upřesňuje AFP. Mezi dalšími tématy bylo cílení těmito střelami na klíčový most spojující Ruskem okupovaný Krym s ruskou pevninou nad Kerčským průlivem.
"Je třeba samozřejmě ještě zjistit, zda to v Bundeswehru dělají ze své iniciativy. Pak je otázka, nakolik je Bundeswehr řízen a jak moc to vše kontroluje pan Scholz, nebo zda je to součástí státní politiky Německa," uvedl Peskov.
Moskva již dříve dala najevo, že po Německu bude požadovat vysvětlení. TASS ráno informovalo o předvolání německého velvyslance v Moskvě Alexandra Grafa Lambsdorffa na ministerstvo zahraničí.
"Německý velvyslanec byl předvolán (na ruské ministerstvo zahraničí). Samotný (zveřejněný hovor) naznačuje, že v útrobách Bundeswehru se věcně a konkrétně projednávají plány na údery na ruské území," řekl podle ruské agentury Peskov.
Velvyslanec Lambsdorff německé agentuře DPA řekl, že nešlo o předvolání, ale o schůzku, která byla naplánovaná ještě před zveřejněním rozhovoru důstojníků německého letectva. "Dostal jsem pozvánku na jednání o různých bilaterálních tématech," uvedl bez dalších podrobností.
Německé ministerstvo obrany později potvrdilo, že jeden z interních rozhovorů mezi vysoce postavenými představiteli tamního letectva byl odposloucháván.
"Podle našeho hodnocení byl zachycen rozhovor v divizi vzdušných sil. V současnosti nejsme schopni s jistotou říci, zda byly provedeny změny v nahrané nebo přepsané verzi, která koluje po sociálních médiích," uvedlo ministerstvo prostřednictvím své mluvčí.
Scholz, který je na návštěvě Říma, zároveň mluvil o "velmi závažné záležitosti". "Proto to bude nyní velmi důkladně, velmi intenzivně a velmi rychle objasněno. Je to i nevyhnutelné," odpověděl německý kancléř na otázku DPA o možných zahraničněpolitických důsledcích pro Berlín.
"Pokud je tento příběh pravdivý, tak to bude velmi problematická záležitost," podotkl pro stanici RND politik ze strany Zelených Konstantin von Notz. Otázkou podle něj je, zda šlo o jednorázový incident, nebo o strukturální bezpečnostní problém. Ozvaly se i hlasy, podle kterých je zveřejnění nahrávky účelové, aby se i takovýmto způsobem zabránilo případnému dodání střel Taurus na Ukrajinu, píše DPA.
Letošní babyboom v českém šoubyznyse ještě nekončí. Nejhezčí možný vánoční dárek dostala jedna slavná česká herecká rodina. Vladimír Polívka se jen pár dní před Štědrým dnem stal otcem. Potvrdila to jeho neméně slavná maminka.
Emoce cloumají lidmi v souvislosti s aktuálně nejsledovanějším kriminálním případem v Česku. Řeč je o případu únosu chlapce ze Zlínska, jehož měl čtyři dny věznit mladík, který byl obviněn policisty z pokusu o vraždu. Matka obviněného se rozhodla prolomit mlčení.
Marka Ebena si podle průzkumů umí někteří lidé představit jako prezidenta, i když on sám o to nestojí. Raději si zaperlí na účet současné hlavy státu, jak to udělal během sobotního adventního koncertu. Lidé se náramně bavili.
Typicky zimní počasí v Česku poslední dobou nepanuje, ačkoliv Vánoce už téměř klepou na dveře. Předpověď ale momentálně naznačuje, že svátky přinesou jisté ochlazení. Dokonce může i sněžit.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i v prosinci. O uplynulém víkendu se maminkou stala Barbora Mottlová. Sympatická blondýnka prozradila, že porod byl náročný. Velkou oporou jí nicméně byl manžel.
Kandidát na ministra životního prostředí Filip Turek (Motoristé) měl požádat Pražský hrad o novou schůzku s prezidentem Petrem Pavlem. Hlava státu má k vládnímu angažmá Turka dlouhodobé výhrady.
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Vážná nehoda se ve čtvrtek po osmé hodině stala na páteřní české dálnici D1. Na Vysočině se srazilo nejméně osm vozidel, jedním z nich byl autobus. Dálnice musela být v místě události uzavřena.
Americký prezident Donald Trump v televizním projevu k národu oznámil, že téměř jeden a půl milionu vojáků se může těšit na "válečnickou dividendu" ve výši 1 776 dolarů (přes 36 800 korun). Šeky jsou již na cestě a k vojákům mají dorazit do Vánoc, uvedla BBC.
Zpěvačka Selena Gomez se rozhodla jednou provždy vyjasnit spekulace ohledně svého hlasu, který v posledních letech zní výrazně jinak, než jak si ho lidé pamatují z jejího mládí. Během prosincového živého vysílání na Instagramu otevřeně odpovídala na dotazy fanoušků, kteří si všimli nápadné změny v jejím projevu.
Módní ikona a bývalá členka skupiny Spice Girls Victoria Beckham se konečně veřejně přihlásila ke svému novému titulu „Lady Beckham“. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co byl její manžel, fotbalová legenda David Beckham, oficiálně pasován na rytíře králem Karlem III.
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se vrací do světa streamování s novým a poněkud překvapivým tématem. Meghan Markle a princ Harry prostřednictvím své společnosti Archewell Productions připravují pro Netflix filmovou adaptaci populárního románu „The Wedding Date“ (v češtině vyšlo jako Záskok) od spisovatelky Jasmine Guillory. Tato zpráva přichází jen pár měsíců poté, co pár oficiálně prodloužil svou lukrativní spolupráci s tímto streamovacím gigantem.