Petr Nečas je vinen v kauze trafik, rozhodl soud. S manželkou dostali tresty

Petr Nečas s manželkou u soudu.
Petr Nečas s manželkou u soudu., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 13. června 2023 15:25
Sdílej:

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Před deseti lety došlo k pádu Nečasovy vlády kvůli kauze trafik, která vypukla po policejním zásahu na úřadu vlády. Obžaloba tvrdí, že bývalý premiér Nečas, jeho tehdejší šéfka kabinetu Nagyová (nyní Nečasová) a Boček slíbili poslancům Šnajdrovi, Tluchořovi a Fuksovi výhodné pozice výměnou za rezignaci na jejich mandáty a podporu vládního daňového balíčku, se kterým nesouhlasili.

Po schválení balíčku se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa se stal členem představenstva Českého Aeroholdingu. Tato kauza trafik přispěla k pádu Nečasovy vlády v roce 2013. Podle soudu byl děj byl jednoznačně prokázán. Za podplacení hrozilo obviněným až šestileté vězení. Uvedl to server idnes.cz.

Nečas byl již dříve pravomocně odsouzen. V květnu mu byl udělen roční podmíněný trest a pokuta ve výši 100 000 korun za poskytnutí lživé výpovědi ve prospěch své manželky v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

Nečasova bývalá milenka a šéfka jeho kabinetu Nagyová nezákonně nařídila sledování premiérovy první manželky Radky a také dvou zaměstnanců úřadu vlády. Byla pravomocně odsouzena k podmíněnému trestu a zákazu činnosti. Před koncem svého mandátu ji bývalý prezident Miloš Zeman omilostnil a prominul jí zbývající zkušební dobu.

Zásah policie na úřadu vlády České republiky se uskutečnil v noci na 13. června roce 2013 v souvislosti s kauzou trafik. Během tohoto zásahu byla provedena razie a několik osob, včetně bývalého premiéra Petra Nečase a jeho tehdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové, bylo zadrženo a obviněno z korupce a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Policie provedla zátah na základě důkazů, které naznačovaly, že Nečas a jeho spolupracovníci slíbili výhody a lukrativní pozice několika poslancům za jejich politickou podporu vládního daňového balíčku. Tato událost vedla k politickému otřesu a následnému pádu Nečasovy vlády.

Po zásahu policie a následném vyšetřování byli někteří z obviněných odsouzeni a potrestáni za korupční jednání. Celá událost vyvolala rozsáhlou veřejnou diskusi a zájem médií, neboť se jednalo o významný mezník v politickém dění České republiky.

Stalo se
Světové celebrity
Harrison Ford

Harrison Ford dostal bizarní dotaz. Překvapivě na něj ale odpověděl

Filmová legenda Harrison Ford opět potvrdil, že mu nechybí smysl pro humor a schopnost udělat si legraci sám ze sebe. Třiaosmdesátiletý herec během své návštěvy v pořadu Jimmy Kimmel Live, který se vysílal v úterý 10. března, dostal od moderátora poněkud odvážnou otázku na své soukromí. Kimmel se Forda přímo zeptal, zda se někdy miloval za doprovodu soundtracku k některému ze svých vlastních filmů.

Světové celebrity
Elton John

Vrátí se někdy Elton John k hudbě? Jeho stav na tom není lépe

Manžel legendárního zpěváka Eltona Johna, David Furnish, poskytl nové informace o zdravotním stavu svého chotě. Osmasedmdesátiletý interpret hitu „I'm Still Standing“ se i nadále potýká s následky vážné oční infekce, kterou prodělal v červenci 2024. Tato zdravotní komplikace jej tehdy připravila o zrak v jednom oku a v druhém mu ponechala pouze velmi omezené vidění.

Světové celebrity
Zendaya

Zendaya a Tom Holland se tajně vzali? Spekulace nabírají na intenzitě

Herecká hvězda Zendaya znovu rozvířila spekulace o tom, že se svým partnerem Tomem Hollandem již tajně vstoupila do svazku manželského. Na červeném koberci v Los Angeles se totiž objevila s prstenem, který nápadně připomíná tradiční snubní prstýnek.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan se chystá do Austrálie. Česká ji unikátní akce

Vévodkyně Meghan se již za několik týdnů chystá do Austrálie, kde se stane hlavní hvězdou luxusního pobytu určeného výhradně pro ženy. Akce, kterou organizátorky popisují jako nezapomenutelný víkend pro dobití energie a navázání nových kontaktů, se uskuteční příští měsíc. Meghan zde vystoupí v rámci několika bloků, včetně slavnostní galavečeře a diskusního panelu s otázkami a odpověďmi.