Farmaceutická společnost Pfizer dnes oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení povolení k nouzovému používání své pilulky proti nemoci covid-19.
Lék s názvem paxlovid podle předběžných výsledků klinických testů snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent. Deník The Washington Post (WP) dnes informoval, že americká vláda už připravuje nákup tablet pro deset milionů pacientů.
Pfizer uvedl, že dokončil proces podání příslušné žádosti a poskytl FDA i data o své klinické studii, které se účastnilo 775 dospělých. Bezprostředně po oznámení nebylo jasné, kdy se americký regulátor k žádosti vyjádří, píše agentura Reuters.
Paxlovid by podle ní mohl být slibnou novou zbraní v boji proti koronaviru, neboť by mohl posloužit pro brzkou domácí léčbu nákazy a pomoci předcházet hospitalizacím pacientů s covidem-19. "Také by se mohl stát důležitým nástrojem pro země a oblasti s omezeným přístupem k vakcínám nebo nízkou proočkovaností," dodává Reuters.
FDA už v posledních týdnech posuzuje jiný covidový prášek, který rovněž podle výrobců výrazně snižuje riziko hospitalizace po nákaze virem SARS-CoV-2. Americká firma Merck o nouzové schválení léku molnupiravir vyvinutého společně s firmou Ridgeback Biotherapeutic požádala v první polovině října. Výrobce usiluje o jeho schválení také v Evropské unii, Británie se tento měsíc stala první zemí světa, kde jeho nasazení dostalo zelenou.
Dosud při léčbě covidu-19 zdravotníci spoléhali na přípravky, které se musí aplikovat nitrožilně nebo injekcí, takže pacienti musí přijít do nemocnice, které jsou při silných vlnách koronavirové nákazy často na hranicích svých možností. Účinný prášek, který si mohou pacienti vzít doma, by lékařům poskytoval zcela novou možnost.
Aktuálně posuzované pilulky bere jako potenciálně přelomové i vláda USA, píše deník WP. Dva nejmenované zdroje obeznámené s transakcí listu sdělily, že Washington nejspíše tento týden oznámí dohodu o nákupu deseti milionů dávek léku paxlovid. Bílý dům tvrzení odmítl okomentovat.
Vláda USA si už dříve za 1,2 miliardy dolarů (skoro 27 miliard Kč) objednala množství léku molnupiravir pro léčbu 1,7 milionu lidí.
Princezny Beatrice a Eugenie vyslaly během vánočních svátků v Sandringhamu jasný vzkaz o své loajalitě ke královské koruně. Přestože jejich rodiče, princ Andrew a Sarah Ferguson, strávili svátky v soukromí ve Windsoru, obě sestry se plně zapojily do oficiálního programu monarchie. Jejich postoj k rodinným povinnostem a instituci jako takové nyní shrnul blízký rodinný přítel v sedmi slovech: „Pro monarchii žijí a dýchají každým dnem.“
Princezna z Walesu oslavila své 44. narozeniny vydáním emotivního a hluboce osobního snímku, ve kterém se vyznává ze své vděčnosti a lásky k přírodě. Video s názvem „Zima“ tvoří závěrečný díl její čtvrtletní série Matka příroda, kterou Kate odstartovala v loňském roce. V den svých narozenin, v pátek 9. ledna, tak uzavřela filmový projekt, který mapuje její cestu k vnitřnímu uzdravení skrze kontakt s krajinou.
V rodině Beckhamových vypukla otevřená válka, která nabyla nečekaných právních rozměrů. Nejstarší syn Brooklyn podle nejnovějších zpráv zaslal svým rodičům, Davidovi a Victorii, oficiální právní dopis, v němž je vyzývá, aby s ním komunikovali výhradně prostřednictvím právníků. Tento krok šokoval veřejnost i samotné slavné manžele, kteří se podle zdrojů z jejich okolí cítí naprosto zdrcení a zmatení vývojem událostí.
Jennifer Aniston, jejíž účes „Rachel“ definoval celou jednu generaci, se rozhodla uvést na pravou míru jeden z největších mýtů o svém vzhledu. Šestapadesátiletá hvězda seriálu Přátelé v humorném videu na sociálních sítích otevřeně přiznala, že její ikonická blond hříva není dílem přírody. Na otázku fanoušků, zda by někdy uvažovala o hnědé barvě, herečka s vtipem odpověděla, že ve skutečnosti hnědovláskou je a její současný odstín je v podstatě „falešný“.
Nejbližší a přátelé se v pátek rozloučili s Pavlem Nečasem, který náhle zemřel na Silvestra. Bylo mu 57 let. Jak bylo avizováno, smuteční obřad se týkal jen pozvaných hostů. Kromě hereckých kolegů dorazilo i několik slavných sportovců.
I Michaela Ochotská se postarala o to, že babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v závěru loňského roku. Jen několik týdnů po porodu si ale o dceru Arien dělá velký strach. Novorozená holčička se totiž musela podrobit operaci.
Ve Velké Británii je dnešní den, tedy 9. leden, každoročně okamžikem, kdy se slaví narozeniny jednoho z významných členů královské rodiny. Princezně Kate se sluší popřát hlavně hodně zdraví, protože nedávno svedla náročný boj se zákeřnou rakovinou.
Předpověď meteorologů se naplnila. Česko v uplynulých hodinách zasypal sníh, na řadě míst stále sněží. Přetrvávají tak i problémy v dopravě. Policie řeší dopravní nehody či dálniční tahy zablokované kamiony.
K celebritám, které se v loňském roce potýkaly se zdravotními problémy, patřil také Zdeněk Troška. Oblíbeného režiséra napadla zákeřná bakterie, která z něj vysávala veškerou energii. Jak na tom filmař je na začátku nového kalendářního roku?
Šťastný konec má pátrání po osmnáctileté dívce z Blanenska, která se pohřešovala od pondělí. Policii se ji po zapojení veřejnosti podařilo vypátrat v blíže nespecifikované sousední zemi. Teenagerka by měla být v pořádku.
Uplynul na začátku probíhajícího týdne už měsíc od chvíle, kdy po boji s vážnými zdravotními problémy zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký. S odchodem manžela se nadále vyrovnává vdova Nikola, která se o své pocity neváhá dělit s fanoušky na sítích.
Česko v pátek po mrazivé epizodě zasype další sníh, avizovali to meteorologové. Upozornili však, že po přechodném oteplení bude již o víkendu následovat další prudké ochlazení. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.