Piráti a STAN doufají, že prezident Miloš Zeman, až se zapojí do jednání o vládě, bude respektovat jasně deklarovanou většinu v Poslanecké sněmovně. Předseda Starostů Vít Rakušan tak reagoval na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), že prezident nezměnil záměr pověřit skládáním vlády Babiše jako předsedu strany s nejsilnějším sněmovním klubem. Zeman je od neděle hospitalizován na jednotce intenzivní péče v Ústřední vojenské nemocnici, povolební situaci nemoderuje.
"Plně doufám, že ze strany prezidenta i ze strany hnutí ANO Andreje Babiše bude jistá míra státotvornosti a respektování povolební reality," uvedl Rakušan. Kvůli pesimistického scénáři vývoje skládání vlády by podle něj měla koalice Spolu, Starostů a Pirátů trvat na obsazení funkce předsedy Sněmovny. Ten má pravomoc udělit pověření skládáním vlády poté, co nevyjdou první dva pokusy udělované prezidentem.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš doplnil, že na pozicích předsedy a místopředsedů Sněmovny by měly být zastoupeny všechny strany demokratické opozice. Je podle něj důležité dotáhnout vyjednávání až směrem k jednání o vládě. O podobě budoucího kabinetu budou Piráti a STAN s koalicí Spolu jednat ve středu. "Máme se Starosty koaliční smlouvu, kde se hovoří o rovném zastoupení. Další debaty o resortech v tuto chvíli nebyly," uvedl na dotaz, kolik míst by jeho koalice chtěla. Rakušan doplnil, že očekávají i nějakou nabídku od druhé koalice. Rakušan se netají ambicí vést ministerstvo vnitra, Bartoš hovoří v souvislosti se svým angažmá o nutnosti koordinovat digitální agendu na nadresortní úrovni.
Harmonogram vyjednávání by měl podle Starostů a Pirátů být postaven tak, aby bylo možné do dvou týdnů sestavit seznam témat, na kterých se formovaná koalice neshodne. "Časově nejaktuálnější je jednání o ustavující schůzi Sněmovny. Budeme čekat, s jakým návrhem přijde Spolu jako vítěz voleb," konstatoval Rakušan.
Uspořádání nové Sněmovny by se tak mělo odehrát v režii dosud opozičních stran volebních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty, které již také deklarovaly vůli sestavit kabinet. Ve 200členné dolní komoře budou mít 108 hlasů.
Anna Geislerová se nedávno stala terčem kritiky, protože zavítala na Čapí hnízdo, kde Leoš Mareš slavil kulatiny. Populární herečka dala nyní najevo, že své přítomnosti na oslavě rozhodně nelituje. Jak se na celou věc dívá?
Sobotní teplotní rekord nevydržel ani den, neděle přinesla nové historické maximum. Znovu bylo nejtepleji v Doksanech, kde na místní stanici naměřili teplotu 41,9 °C. Na sociální síti o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Daniel Krejčík se stále vzpamatovává z nedávného rozchodu. Není to v jeho životě poprvé, už v minulosti se rozešel s Matějem Stropnickým. Nebylo to ale ve zlém, což se ukazuje i v těchto dnech. Stropnický totiž potvrdil velký návrat.
Jiřina Bohdalová nepřestává udivovat spoluobčany. I mnohem mladší lidé mají v těchto dnech problém s jakoukoliv aktivitou, ale čerstvě pětapadesátiletá herečka obráží knižní křty. Autorům totiž dala slovo, takže ho musí dodržet.
Karlos Vémola sice nedávno popřel zvěsti o možném návratu k manželce Lele, přesto u ní sbírá plusové body. Vyplývá to z nejnovějšího vyjádření trojnásobné maminky, která komentovala to, jak si zápasník momentálně vede jako otec.
Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.
Tropická vedra, která v Česku vyvrcholí o víkendu, si vybírají svou daň. Lucie Bílá skončila na kapačkách a nemohla odzpívat plánovaný koncert na slavnostech ve Šluknově.
Norsko s napětím sleduje vývoj zdravotního stavu korunní princezny Mette-Marit, která v červnu podstoupila vážnou operaci, konkrétně transplantaci plic. Nejnovější informace o jejím případu prozradil jeden ze členů královské rodiny.
Česko má za sebou další velmi teplou a na mnoha místech i rekordní tropickou noc. Na sedmi místech neklesla teplota pod 25 stupňů. Meteorologové nicméně očekávají, že nadcházející noc bude ještě teplejší.
V Praze proběhla ve čtvrtek zádušní mše za Kateřinu Niklovou, zesnulou asistentku Leoše Mareše. Rozloučit se s ní přišli blízcí a přátelé, populární moderátor chyběl. Niklová náhle zemřela v předchozím průběhu června, bylo jí 42 let.
Letošní výroční ročník karlovarského filmového festivalu začne příští týden. Lidé se až v uplynulých dnech dozvěděli jméno hlavní hvězdy, kterou bude legendární oscarový herec Dustin Hoffman. Jak složité bylo jej do Karlových Varů dostat?
Policisté se takových případů obávali a s ohledem na předpověď počasí před nimi varovali. Přesto v pátek vyjížděly záchranné složky v Praze k případu, kdy v autě navzdory obrovskému horku zůstaly dvě děti. Nezletilí nakonec skončili v péči přivolaných záchranářů.