Piráti upozornili na majitele Bohemia Energy, pokusil se převést majetek na virtuální firmy

Majitel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík s manželkou Hanou se pokusili přesunout některé své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy, uvedli dnes v tiskové zprávě Piráti. Městský soud v Praze podle nich předběžným opatřením před několika dny některým převodům zabránil.

Ivan Bartoš

Pirátský analytický tým sepsal přehled dalšího majetku, u kterého by mohly převody hrozit, a zaslal ho pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Kvůli převodům by mohly být ohrožené možné kompenzace klientům Bohemia Energy, upozornili Piráti. Bohemia Energy dnes na dotaz ČTK k převodům majetku neodpověděla.

Písaříkovi se podle Pirátů pokusili přesunout své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. Například 18. října se Písařík pokusil převést budovy a byty na pražském Smíchově na společnost Cloud Company, která sídlí na stejné adrese jako téměř 4000 dalších společností. "Jednatel této společnosti rovněž figuroval ve 4500 dalších podnicích. Stejným způsobem postupoval Jiří Písařík při převodu svých budov a pozemků v pražských Nuslích na společnosti Bright Color. Opět se jednalo o virtuální společnost," uvedli Piráti.

Transakce podle Pirátů 26. října dočasně zablokoval Městský soud v Praze. Mluvčí soudu Adam Wenig ČTK sdělil, že otázky na předběžné opatření směřují k okolnostem, které jsou obsahem spisu. Právo nahlížet do spisu pak mají zejména účastníci řízení, doplnil. "V dané věci tedy není možné poskytnout žádné informace," uvedl.

Pirátský analytik Janusz Konieczny jednání označuje za účelové převádění majetku. "Poškození zákazníci Bohemia Energy nepochybně mohou mít nárok na kompenzaci a je naší povinnosti bránit jejich práva," uvedl v tiskové zprávě. Kriminalisté podle něj musí podrobně sledovat další snahy o účelové převádění majetku. "Analytický tým Pirátů zmapoval rovněž téměř 100 pohledávek Bohemia Energy a všechna zjištění jsem v dopise zaslal Vrchnímu státnímu zastupitelství," doplnil Konieczny. Soupis obsahuje i informace o dalším majetku.

Skupina Bohemia Energy ukončila činnost v polovině října a kolem 900.000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích. "Je nutné, aby dodavatel musel být schopen pokrýt škodu, kterou nedodržením závazků způsobí. Takováto situace se již nesmí opakovat," uvedl pirátský expert na energetiku Petr Třešňák.

Právní zastupování klientům Bohemia Energy nabídla například společnost LitFin. Podle ní zákazníkům velmi pravděpodobně vznikl nárok na odškodnění rozdílu mezi cenou, kterou budou muset zaplatit za spotřebované energie novému dodavateli, a cenou, kterou by zaplatili, kdyby Bohemia Energy dodržela smlouvu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že jeho vláda připravuje v souvislosti s Bohemia Energy trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání.

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, tisíc lidí je ve vážném stavu

05.12.2021 08:13 Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes na pozadí covidu vyrazí Mikuláš

05.12.2021 07:57 Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Aktualizováno Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu…

04.12.2021 19:35 Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky…

SPD zváží, zda navrhne vlastního kandidáta na prezidenta

04.12.2021 18:26 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout,…

V části Česka sněží, doprava se řidičům zkomplikovala

04.12.2021 17:49 Aktualizováno Sněžení, silný vítr a namrzlé silnice dnes komplikovaly dopravu na dálnici D8, kolem Prahy i v…

SPD dál povede Okamura. Na sjezdu kritizuje rozhodování politiků

04.12.2021 16:52 Aktualizováno Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na…

Zájem o procvičování učiva na internetu zůstává podobný jako při uzavření…

04.12.2021 15:07 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Vláda by měla v pondělí projednat několik investičních pobídek za…

04.12.2021 13:40 Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na…

Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za…

04.12.2021 11:58 Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za to, že kolem popelnic na…

Související:

Nejnovější

reklama