Piráti znovu pošlou do voleb v Praze primátora Hřiba

Čtrnáct kandidátů do letošních podzimních komunálních voleb a sedm do senátních voleb představili dnes Piráti veřejnosti v pražských Riegrových sadech. Například v Kladně bude v čele jejich společné kandidátky se Starosty Roman Hájek, v Českých Budějovicích bude o post primátorky bojovat zastupitelka Zuzana Kudláčková a v Plzni o místo primátora Pavel Bosák. V Praze se bude snažit svou pozici v čele magistrátu obhájit dosavadní primátor Zdeněk Hřib.

Zdeněk Hřib

Piráti dnes zároveň zahájili kampaň do podzimních senátních voleb.

Do komunálních voleb jdou s heslem "Odvaha dělat, co je správné". Předseda strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš označil za zásadní bod programu bydlení. Chce například posílit postavení obcí vůči developerům, odmítl rozprodej obecních bytů. Piráti podporují místní referenda, občanské iniciativy a spolky i pestrý komunitní život, uvedla místopředsedkyně Pirátů Hana Hajnová. Kandidáti zdůrazňovali, že budou podporovat výstavbu dostupného bydlení nebo například dopravní infrastruktury.

Třeba kladenská jednička Hájek uvedl, že chce zlepšit mimo jiné pověst tohoto města jako noclehárny pro Prahu. "Chceme město bez hazardu," řekl. V Plzni slibuje kandidát na primátora Pavel Bosák, který je předsedou tamního klubu zastupitelů, mimo jiné výstavbu nájemního bydlení. Za opravu městských bytů a výstavbu nového bydlení se chce zasadit také jihlavská kandidátka Eva Nováková, která bude stát v čele uskupení Piráti a Fórum Jihlava.

Na primátorku Ostravy kandiduje náměstkyně primátora pro školství a kulturu Andrea Hoffmannová. "Jednu věc nám, Pirátům, nevezmete : Piráty nikdy neuplatíte," prohlásila. V Brně kandiduje na primátora klimatolog Marek Lahoda. Za koaliční uskupení Pro! Ústí se bude v Ústí nad Labem ucházet o primátora Lukáš Blažej. Učitelka a zastupitelka v Pardubicích Ivana Böhmová řekla mimo jiné, že chce z Pardubic vytvořit nový Amsterdam.

Pirátskou kandidátkou na primátorku Přerova je Lenka Jüngling a v Českých Budějovicích Zuzana Kudláčková. Ve Zlíně zabojuje o přízeň voličů Jiří Robenek, v Hradci Králové Pavel Vrbický, v Karlových Varech Barbora Hradečná a v Liberci Jan Hruška. Hruška slíbil mimo jiné, že tamní radnice vyhledá nevyužívané pozemky a nabídne je pro komunitní bydlení. Pražského kandidáta Hřiba popsal Bartoš jako primátora, který provedl Prahu dvěma velkými krizemi a nastartoval její rozvoj. "Za nás se město rekordním způsobem rozvíjí," řekl Hřib.

Co se týče kandidátů do Senátu, v Praze 6 kandiduje za Piráty bývalá poslankyně Dana Balcarová, v Berouně právník Martin Karim a v Táboře Martin Kákona. V Jičíně bude Piráty reprezentovat Marta Martinová, v Kutné Hoře Vít Šnajdr, v Karlových Varech Bohdan Vaněk a v Blansku Filip Vítek. Mezi jejich hlavními prioritami ve volobním programu budou například ochrana právního demokratického státu, podpora nezávislé a levné energetiky, důchodová reforma či ochrana životního prostředí a zdraví občanů.

"V Senátu máme nyní pirátské senátory Lukáše Wagenknechta, Adélu Šípovou a rovněž čtyři senátory zvolené s naší podporou. Věřím, že naší pirátskou posádku letos posílíme," řekl Bartoš. Sedmičku dnes představených kandidátů doplní další, jakmile budou schválení celostátním fórem Pirátů.

Expracovnice úřadu vlády viněná z podvodu přistoupila na dohodu

04.07.2022 16:52 Aktualizováno Bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády ČR, která podle policie připravila podvodem úřad o téměř osm…

Starostové a nezávislí si zvolí vedení v Hradci Králové, Rakušan má podporu

04.07.2022 16:06 Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v…

Střelec v nákupním centru v Kodani zabil tři lidi, čtyři jsou v kritickém…

04.07.2022 16:03 Aktualizováno Střelec v nákupním centru v Kodani v neděli večer zabil tři lidi a několik dalších lidí zranil,…

Hygienici zaznamenali devátý případ opičích neštovic v Česku

04.07.2022 15:59 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil devátý případ opičích neštovic v ČR. Informoval o tom dnes v…

Fiala se v Praze sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

04.07.2022 15:30 Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem…

Česko prosazuje na jednáních v OSN snížení protiizraelské agendy

04.07.2022 15:10 Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské…

U Karlštejna kvůli utržené části skalního převisu nad tratí neprojedou…

04.07.2022 14:42 Provoz na železniční trati mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku bude opět zastaven.…

Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo 87 procent…

04.07.2022 13:18 Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo minulý týden vyšetření 87 procent…

Fiala chce do obnovy Ukrajiny zapojit české firmy

04.07.2022 10:43 Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné dělat vše pro to, aby se do poválečné rekonstrukce…

Policisté vyšetřují požár v Zápech u Prahy, nevylučují možnost úmyslného…

04.07.2022 10:04 Při vyšetřování příčin rozsáhlého víkendového požáru haly v Zápech u Prahy, který podle předběžných…

Související:

Nejnovější