Pivovary hlásí, že srpen byl pro ně výborným měsícem. Meziročně se v něm výstav zvýšil o 1,7 procenta, sdělila ČTK výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Rostla hlavně výroba piva v plechu, meziročně o skoro pětinu a v minisoudcích, kde byl roční nárůst o 37 procent.
Do tzv. on-trade obchodu, tedy na stoly hospod a restaurací, se dostalo o 0,9 procenta piva méně. "Pokles o 0,9 procenta s ohledem na platná omezení provozu restaurací považuji za výborný výsledek. My jsme vděční za každého zákazníka, který přijde na čepované pivo. Chválím i pivovary, které uměly rychle zareagovat na poptávku sudů s menším objemem. Minisoudků se oproti loňsku naplnilo o 37 procenta více," doplnila.
Naopak se na českém trhu dařilo off-trade prodeji - tedy v obchodech. Meziročně prodané množství vzrostlo o 3,5 procenta. "Skokanem se stala pivní plechovka s meziročním indexem 20 procent, když se vyprodukovalo hned o 32.652 hektolitrů více. Plechovkám se daří již několik let a po lahvích a sudech se stávají třetím nejoblíbenějším obalem. Jejich podíl na celkovém výstavu už tvoří 15 procent," řekla.
Nadále pak rostly prodeje ležáků, jejich podíl na celkovém výstavu činí nyní už 55 procent. Zvýšila se ale také výroba výčepních piv o tři procenta. "O raritní index se postarala svrchně kvašená piva se stupňovitostí 11 až 12 legislativně označená jako 'Plná piva'. Přestože se prozatím jedná o minimální objemy, jejich množství se meziročně téměř ztrojnásobilo," uzavřela ředitelka.
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva a meziročně výstav klesl o 6,9 procenta. Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů (14 velkých piv) na 135 litrů a byla nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, sdělili již dříve zástupci svazu.
Letos pak za první pololetí klesl meziročně výstav o osm procent. Ztráty byly hlavně v prvním čtvrtletí, na začátku léta se začala pivovarnická scéna stabilizovat a v červnu byly hodnoty u čepovaného piva skoro stejné jako před příchodem pandemie.
Český film asi nemá větší legendu. Jiřina Bohdalová za několik týdnů oslaví půlkulaté 95. narozeniny. Jednoho dne však přijde okamžik, kdy se s ní Česko bude loučit. Slavná herečka je nicméně přesvědčena, že má nesmrtelnost zajištěnou.
I na Slovensku je kauza podezřelého pátečního požáru v Pardubicích velkým tématem. Tamní policie neví o jakékoliv souvislosti události se Slovenskem, kde by momentálně nemělo hrozit jakékoliv nebezpečí.
Vztahy Lukáše Langmajera jsou v poslední době vděčným tématem. Románek s Jitkou Boho je minulostí, momentálně se řeší záchrana manželství. Má známý herec ještě šanci?
Na místě pátečního požáru v Pardubicích pokračuje policejní vyšetřování. Práci již dokončili pyrotechnici, které vystřídali kriminalisté. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. V pátek se dokonce sešla Bezpečnostní rada státu.
Celý svět v pátek zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris. Reakce na jeho odchod přicházejí i z Česka, kde se loni na slavného akčního herce těšili jeho fanoušci. Nyní už je jasné, že se ho nedočkají.
Američané uvažují o okupaci či blokádě íránského ostrova Charg. Washington se domnívá, že by tak donutil Teherán k opětovnému otevření Hormuzského průlivu. Informoval o tom web Axios, který se odvolává na důvěryhodné zdroje.
Českem od minulého týdne hýbe kauza konce společného podcastu Agáty Hanychové a Ornelly Koktové. S prvně jmenovanou zažil leccos Jaromír Soukup jako její bývalý partner. Není proto divu, že i on se nakonec rozhodl k posledním událostem vyjádřit.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř.
Pavel Nedvěd si umí vybrat. Mnozí mu jistě závidí, že ulovil slovenskou zpěvačku Daru Rolins, se kterou je dokonce zasnoubený. Bývalý fotbalista ale také přispěl k tomu, že se Miroslav Koubek stal trenérem fotbalové reprezentace. Kouč mu důvěru oplácí ještě předtím, než se poprvé koplo do míče.
V Česku se zhruba za týden dočkáme zajímavé meteorologické situace, avizují meteorologové. Očekává se ochlazení, které zvýší pravděpodobnost sněžení na horách a přechodně i ve středních polohách. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Prezident Petr Pavel se v pátek vpodvečer poprvé vyjádřil k probíhajícímu vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie prověřuje událost pro podezření z terorismu. Pavel chce vyčkat na závěry policejního šetření.
Češi ho vnímají především jako moderátora a v poslední době také jako lovce ze show Na lovu. Liboru Boučkovi to ale zřejmě nestačí, protože přijal další velkou pracovní výzvu. Od dubna se na jeho hlas mohou těšit rozhlasoví posluchači.