Plány Čechů na letošní letní dovolenou ovlivnila podle průzkumu společnosti Sodexo Benefity válka na Ukrajině ve srovnání s pandemií koronaviru mnohem méně. Zatímco kvůli protiepidemickým omezením změnilo loni záměr 44 procent lidí, letos je to pětina. Vlivem vysoké inflace však počítají někteří lidé s nižšími výdaji na dovolenou než před rokem.
Do 5000 korun za osobu tak plánuje letos utratit 24 procent dotázaných, zatímco před rokem jich bylo 18 procent. Výsledky průzkumu dnes zveřejnila firma Sodexo Benefity v tiskové zprávě. Průzkum pro firmu uskutečnila v dubnu agentura Ipsos a zúčastnilo se ho 525 lidí.
Podle průzkumu tak hodlá za dovolenou 29 procent lidí vydat mezi 5001 a 10.000 Kč za osobu, před rokem se stejnými náklady počítalo 36 procent Čechů. Částku mezi 20.000 a 30.000 korunami si vyčlenilo 12 procent lidí, meziročně o tři procenta více. Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benfity změnu přičítá tomu, že lidé jsou si vědomi, že dovolené mohou kvůli vysokým cenám energií a pohonných hmot zdražit.
Češi si tak po dvou letech, kdy cestování komplikovala koronavirová nákaza, chtějí letošní léto podle Michelfeita užít. "Řada z nich dost možná s vědomím, že v dalších letech si to kvůli inflaci již nebudou moci dopřát," řekl. Doplnil, že jednu dvoutýdenní nebo delší dovolenou plánuje zhruba 35 procent zaměstnanců. Častěji ale lidé chtějí vyrazit na dva až čtyři nejvýše týdenní pobyty, s takovou variantou počítá asi polovina respondentů.
Pouze na zahraniční dovolenou se chystá letos 23 procent lidí, zhruba čtvrtina dotázaných však chce vyjet do zahraničí a zároveň pobýt i v tuzemsku. Letní pobyt výhradně v České republice pak plánuje 51 procent lidí, zatímco loni jich bylo 67 procent. Do ciziny k moři míří nejvíce lidí, konkrétně 37,5 procenta. Oblíbené jsou i wellness pobyty, na které hodlá vyjet 21 procent Čechů. Stejně často jim holdují muži i ženy.
Lidé ale neplánují jen odpočinkovou činnost, 11 procent dotázaných chce v průběhu dovolené vyřizovat věci, které nestíhají při práci. Doma tak letos stráví volno 11 procent Čechů, ve srovnání s loňskem jde o nárůst o osm procent. "S největší pravděpodobností budou za touto volbou finance, ale možná i změna návyků během pandemie covidu," řekl Michelfeit.
Karel III. se sešel s vévodkyní Sophií krátce před setkáním s princem Harrym. Králův nejmladší syn princ Harry se včera v jeho domě Clarence House zúčastnil soukromého čaje, což bylo jejich první setkání tváří v tvář od února 2024. Harry, kterému je 40 let, přiletěl ve pondělí do Velké Británie na čtyřdenní návštěvu.
Princezna Kate během své návštěvy textilní továrny Marina Mill v Suffolku zvolila elegantní a sofistikovaný outfit, který byl kompletně od britských návrhářů. Podle módní ředitelky Laury Craig je výběr takto britského oblečení, a dokonce i potisku, který symbolizuje prince z Walesu, jasným vzkazem.
Wrestlingová legenda Hulk Hogan zemřel v červenci ve věku 71 let a zanechal po sobě majetek v hodnotě téměř 5 milionů dolarů. Z dědictví však vyloučil svou dceru Brooke Hoganovou, přičemž jeho jediným dědicem se stal syn Nick Hogan.
Fanynky naslouchají Agátě Hanychové i proto, že se nebojí prozradit ze svého života prakticky cokoliv. Nemá dokonce problém připsat body k dobru i jednomu z bývalých partnerů. Stalo se tak, když měla říct, jaká byla její nejlepší dovolená.
Opravdu velká sláva to byla před rokem, kdy na 15. září připadaly kulaté čtyřicáté narozeniny. Princ Harry ale slaví i letos, přičemž okolnosti jsou velice zajímavé. V posledních dnech totiž došlo hned k několika zajímavým událostem.
Zejména v Čechách se v pondělí pozdě odpoledne a večer mohou vyskytnout bouřky, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odborníci ale zdůraznili, že situace je zatížena řadou nejistot, ačkoliv potenciál hlavně pro vyšší nárazy větru existuje.
Necelé dva měsíce po tragické smrti někdejší biatlonistky Laury Dahlmeierové to vypadá, že její poslední přání nakonec nebude vyslyšeno. Z Pákistánu totiž přicházejí zprávy, že do hor byl vyslán záchranný tým, který má najít její tělo a dopravit ho dolů.
Česko zhruba před měsícem zaskočila zpráva o rozpadu manželství legendárního brankáře Petra Čecha. Všechno ale nasvědčovalo tomu, že rozchod proběhl bez jakýchkoliv dramat. Než přišlo nejnovější vyjádření.
Někoho pobouřila, jiné lidi si získala. Emma Hemingová Willisová nedávno otevřeně promluvila o životě s indisponovaným hercem Brucem Willisem. Nyní dokonce přiznala, že si v jednu chvíli myslela, že je jejich manželství u konce.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je jedinou překážkou v návratu rukojmích a dosažení mírové dohody s palestinským hnutím Hamás, tvrdí rodiny osob, které jsou nadále v moci teroristů. Informovala o tom BBC.
Začíná nový týden, jehož první polovina má být podle meteorologů dynamická a proměnlivější. Od čtvrtka se počasí stabilizuje, bude teplo a slunečno. Výrazně se oteplí na víkend, kdy se teploty místy dostanou i nad letních 25 °C. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Výjimečnou událostí tohoto týdne na televizních obrazovkách byl pondělní návrat Laďky Něrgešové k moderování pořadu ShowTime na stanici CNN Prima News. Jednoduchý nebyl nejen pro samotnou moderátorku, ale i pro její spolupracovníky.